Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

БЛОГ

Аз имам малко съмнения към наградата „Международен Букър“





През 2020 г. наградата е дадена на Марийке Лукас Райнефелд за романа й „Неудобството на вечерта“, който е преведен и у нас. Марийке е първата взела Букър, която се определя за нон-бинарна личност. Колко изненадващо.

Романът е за десетгодишно момиче, загубило своя брат, поради което цялото й семейство е разтроено. Баща й тъпче с пръст задника на дъщеря си със сапун, защото имала запек. Нереални и нелепи за 10 годишни философски тиради, сексуални игри и извращения сред подрастващи, показва колко са извратени и лицемерни християните. Всичко е готически гнусно, пълно е с безцелни сръдни на момиченцето. Четенето едва се издържа.

Но хей, за първи път нон-бинарен печели Букър, йей!

През 2021 г. наградата печели Давид Диоп с романа „През нощта цялата кръв е черна“, френски писател от сенегалски произход. В него се разказва за сенегалските наемници, които се сражават за Франция през Първата световна война. Един от тях получава травма от жестокостите и изнасилва бяло момиче. Заради травмите от войната. Също така окопите са описани като в@гина на жена, а войниците са опиянени от това.
Но хей, първият французин от африкански произход печели наградата!

През 2022 година наградата я печели Гитанджали Шри с романа „Гробница от пясък“. Първата книга с тази награда, преведена от индийски (хинди). В 700 страници се разказва как 80 годишна жена се е депресирала от смъртта на мъжа й и заради това ни изтезава с дълги философски трактати за живота, без да се случва нищо съществено. Но се сприятелява с трансджендър, с което показва на дъщеря си, че е по-модерна и прогресивна от нея, тъй като дъщеря й постоянно натяквала колко по-модерна била от нея. Също книгата я описана като „феминистка“.

Но хей, първата индийка печели наградата.

Както и първата арабка. През 2019 г., оманката Джоха ал-Харси я печели с романа „Небесни тела“, в който разказва за сватбите и любовните трепети на три сестри. Като през това време в енциклопедичен стил разказва за Оман и с досаден вече за всички араби подход се опитва да имитира приказността на „1001 нощ“ с тежка философска пудра.

Но хей, първата арабка печели наградата.

Награда, която възхвалява екзотични книги и от която възвишени литературни титани получават еротични спазми само от мисълта, че само те разбират тези дълбокофилософски планини от тежка интектуалност.

През 2023 г. печели първият българин, а BBC описва събитието като празник, на който българите се радвали като на футболните успехи от 1994-а.

Предполагам най-вече от високоинтелектулната ни паватна каста, която е известна с това, че е написала повече книги, отколкото е прочела.

Дехар Фарид Дехар







Може да харесате

БЪЛГАРИЯ

Плюнката Терзиев, питаме какво общо имат хиляди загинали във втората световна война Българи с комунизма та забраняваш споменаването им??? Излиза, че Терзиев е фашист!...

КУЛТУРА

Разкажи го отново, Марко Поло! В прекрасния филм „Казабланка“ главният герой, Хъмфри Богарт, остава известен с думите, с които се обръща към пианиста в...

ПОЛИТИКА

Залезът на звездата на Бърнс в Близкия изток Директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) Уилям Бърнс все не може да се измъкне...

ЗАКОН

Залогът е върху демонтажа на Украйна. Защо Зеленски и компания бяха обявени за издирване? В събота, 4 май, руското министерство на вътрешните работи обяви...