Публикуваме кратък анализ на концепцията на единствения кандидат за главен прокурор, направен от дългогодишен следовател от Националната следствена служба (НСлС). Запазваме молбата му да остане анонимен с аргумент, че заради изявени позиции вече е бил предмет на натиск от ръководството на държавното обвинение. Доколкото текстът съдържа само концептуални критики и забележки, смятаме, че той би представлявал интерес за професионалната общност независимо от авторството.
– 32 листа без каквато и да е конкретика и без никакви смислени предложения за подобряване работата на прокуратурата през следващите седем години.
– Знае ли кандидатът, ако той е писал концепцията си, че правомощията на главен прокурор са залегнали на първо място в Конституцията – чл. 126 ал. 2, и защо не се е позовал на Конституцията в концепцията, а сочи само ЗСВ и куп подзаконови нормативни актове (правилници и наредби)?
Реклама
– Знае ли кандидатът за главен прокурор, че “незабавното производство” e отменено през 2017г. и ако знае защо на стр. 11 от концепцията си сочи, че: “Значителният ръст на делата, образувани по реда на бързото и незабавно производство, допринася съществено за бързото и срочно приключване на разследвания, които не са с фактическа и правна сложност”.
– Знае ли кандидатът, че агентите на ДАНС нямат разследващи функции и ако да – защо ги е посочил сред разследващите органи – на стр. 11, раздел 4.3. абзац 2 от концепцията си – наред със следователите, разследващите полицаи и митническите инспектори?
– Знае ли кандидатът за главен прокурор коя структура в Министерство на правосъдието организира реда, в т.ч. реда и контрола по внесените в арестните помещения предмети и охраната на местата за лишаване от свобода. За негово сведение ГД “Охрана” има ангажимент по охрана на съдебните сгради и конвоиране на задържаните лица. Редът и охраната в местата за лишаване от свобода се осъществява от служителите на ГДИН, а не както е записано на страница 23 от концепцията му.
– В концепцията се сочи, че Върховната касационна прокуратура (ВКП) е едно от най–слабо натоварените звена в прокуратурата заедно с НСлС, следствените отдели (СлО) при окръжните прокуратури и военноокръжните прокуратури, като не се сочат мерки за преодоляване на проблема. Същевременно в Концепцията се предвижда преструктуриране на ниво районни прокуратури (чрез окрупняването им) в НСлС и СлО при ОП, но без конкретика.
– Ако концепцията е писана след номинирането му, защо в приложенията към нея цифрите за щатната заетост са към месец декември 2018 г. Например се сочи, че в НСлС щатът е 79 бройки, от които 15 незаети. Знае ли кандидатът, че с решение на ВСС от месец юли 2019 г. 10 от 15-те свободни бройки са закрити и са преразпределени в СлО при окръжните прокуратури и ако знае, защо това не е отразено. В момента на трите върховни нива в прокуратурата – ВКП, Върховната административна прокуратура и НСлС текат конкурси, които за близо година и половина не могат да приключат. Как закриването на щат и проточването на конкурсите за кариерно израстване се съвместяват с вижданията му за стимулиране на работещите в системата?
– Предвид не особено високите показатели на Специализираната прокуратура и ниските такива на Апелативната специализирана прокуратура, посочени нагледно в приложенията към концепцията, кое дава основание на кандидата на счита, че моделът на работа в тях следва да бъде заимстван като общ модел за работа на прокуратурата?
– Счита ли кандидатът, че се е справил успешно с ръководената от него специализирана прокуратура предвид многото шумни акции и арести и липсата на реално осъдени по тях лица, както и в качеството му на заместник на главния прокурор, пряко отговарящ през последната една година за дейността на Специализираната и на Апелативната специализирана прокуратура?
– Ако счита, че прокуратурата на Република България (ПРБ) произвежда и дължи на българските граждани “продукт” – “справедливост”, значи ли това, че до момента ПРБ не е давала този продукт и каква отговорност носи лично той пред българските граждани като част от ръководството й?
– Не счита ли кандидатът за главен прокурор, че справедливостта следва да е на първо място и с главна буква, а не с кавички, както е отразено в концепцията му?
– С оглед всички предходни въпроси счита ли, че ако бъде избран ще може да ръководи реално прокуратурата, а няма да е главен прокурор в кавички?
Въпрос към членовете на ПК на ВСС
Поради каква причина в публикуваната на сайта на ВСС “декларация за имущество и интереси на Иван Гешев по чл. 35, ал. 1 от 2 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) са заличени данни, които не са лични данни, а именно – декларираното в раздел I, т. 1 – недвижими имоти в пункт от 1 до 6 вкл., в раздел II, т. 1 – придобити МПС, и т. 6 – прехвърлени такива, раздел III налични парични средства – пункт 2 и банкови влогове – пункт 3 до 5 вкл. И т.н.
…
ТОТАЛНАТА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ НА ГЕШЕВ:
1. Гешев НЕ ПОЗНАВА Конситуцията и законите (това го знаем);
2. Не познава системата и не знае кой и какво прави – Не знае, че ДАНС няма разследващи функции;
3. Ще ползва отменени методи (незабавно производство);
4. За концепцията са ползвани стари (и неверни) данни – явно концепцията е била готова отдавна?!?
5. Не познава и Министерство на правосъдието – не прави разлика между ГДИН и ГДО – все едно да сбърка Балкантурист и БГА Балкан;
6. Не знае какви са фунцкиите на прокуратурата – след 24 години работа….”