Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Защо срещата между Путин и Меркел трябва да се приема като знакова

Неочакваната среща между Путин и Меркел край Берлин, която разбуни духовете в американската преса, завърши без конкретни договорености, отбелязаха с облекчение западните медии. Но те явно прибързват, като нарекоха преговорите безрезултатни.

Прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков обобщи резултатите от разговорите на Владимир Путин с германския канцлер Ангела Меркел в неделя, наричайки ги „дълги и задълбочени“. Самата среща се състоя в събота вечерта в двореца Мезеберг, разположен на 70 км от Берлин и продължи три часа, при това част от времето лидерите говореха на четири очи, даже без преводачи.

Самата вест за тази среща още в понеделник стана пълна изненада за американската преса и предизвика сериозна загриженост у нея. Те решиха, че между Русия и Германия може да бъде сключен някакъв „Мезербергски пакт“ в противовес на САЩ, които въвеждат нови и нови санкции срещу Руската федерация и оказват натиск върху Германия с високи търговски мита.

Въпреки това, както съобщи Песков, не са постигнати никакви конкретни договорености в резултат на срещата и затова западната преса с радост побърза да ги нарече безсмислени и дори си припомни „дългата история на охлаждане и сближаване“ между Путин и Меркел, в която така и е постигнато някакво придвижване.

Но явно западните медии малко прибързаха с оценката си. Още преди пътуването на Путин в Германия Песков отбеляза, че това ще е „сверяване на часовниците по най-важните проблеми“. Прессекретарят на президента потвърди това и в неделя При това той добави, не е имало за цел постигането на някакви конкретни договорености.

Важно е да се обърне внимание на въпросите, които бяха приоритетни в тези преговори и в какъв контекст се води тяхното обсъждане. Първо, това е „Северен поток-2“. Да, разбира се, Меркел произнесе стандартната фраза за необходимостта от запазване на украинския транзит на газ за Европа, на която Путин отговори също стандартно – че газопроводът не ограничава възможностите за доставки през Украйна и че тези доставки просто трябва да са икономически обосновани. Но по-важното е, че двамата лидери отново затвърдиха общия подход, че разглеждат „Северен поток“ изключително като чисто търговски проект и се противопоставят на неговата политизация.

Освен това бяха обсъдени различните механизми за защита на проекта срещу евентуалните санкции на САЩ, които, както съобщи в неделя американската преса, вече са в напреднал стадий на разработка. „Има разбиране, че, без съмнение, проектът е напълно икономически изгоден, конкурентоспособен и следователно трябва да се предприемат мерки, за да бъде предпазен от евентуални неконкурентни и незаконни атаки от трети страни, с цел в крайна сметка да се достигне до завършването на този проект“, подчерта Песков. Всъщност Берлин и Москва „свериха часовника“ за готовността си заедно да се противопоставят на американската политика за санкции срещу „Северен поток“.
Германският политолог Александър Рар е убеден, че няма друга възможност за развитие по този въпрос. Според него ако последват САЩ, „германците просто ще подпишат пълния си васалитет след като 50 години са изграждали енергийния съюз с Русия и са се договорили построят голямата втора тръба“.

На второ място и Меркел, и Путин изразиха загриженост за ситуацията в Сирия и потока от бежанци от тази страна. При това руският президент предлага на Германия и ЕС да улеснят връщането на бежанците в Сирия, полагайки съвместни усилия с Русия да възстановят инфраструктурата на разкъсаната от война държава. Вариантът е напълно приемлив за канцлера, защото бежанците са се превърнали в един от основните ѝ проблеми, които подкопават вътрешните ѝ политически позиции. Самата тя отбеляза подобряването на ситуацията в Сирия, необходимостта от предотвратяване на хуманитарна катастрофа в провинция Идлиб, контролирана от терористи, а и в страната като цяло.

„Там се отваря абсолютно нова глава. Войната в Сирия приключи и сега бежанците могат да се върнат там, което е положително“, подчертава Рар. Възстановяването на Сирия със съвместните усилия на различни държави, сред които Русия дава огромен шанс за безпрецедентно сътрудничество между страните, сочи експертът.

Трето, лидерите на Русия и Германия абсолютно единодушно се изказаха по иранския въпрос. И двамата лидери подчертаха, че ядрената сделка с Иран трябва да се запази въпреки едностранното оттегляне на САЩ от нея и опитите им да принудят другите страни да последват примера им. Това е друга тема, в която има взаимно разбирателство между Русия и Германия, че не нужно да се танцува по свирката на Съединените щати, отбеляза Александър Рар.

Германският политолог смята, че погрешно да се смята, че по тези въпроси Путин и Меркел са търсили компромиси. Според него в случая е въпрос на взаимноизгодно сътрудничество, както и отхвърляне на тежката политическа конфронтация от преди няколко месеца.

Още една ключова тема на преговорите е украинският въпрос. Дори тук, въпреки различията в подходите, Путин и Меркел не показаха демонстрираха и не си обмениха взаимни упреци. Напротив – и двамата подчертаха безалтернативния характер на прилагането на Минските споразумения и също така изразиха съжаление за тяхното буксуване, за което, между другото, този път Русия не е обвинявана.

Освен това канцлерът на Германия предложи на президента на Русия план за въвеждане на мироопазващи сили в Донбас и създаването на международна администрация там. Преди и самият Путин предлагаше въвеждането на мироопазващ контингент, но по конкретни подробности имаше различия със Запада.

„Всички отдавна искат този конфликт да се реши. Откроява се само един начин – това са сините каски. Но е необходимо съгласието на всички конфликтни страни, сега Украйна трябва да бъде убедена. Мисля, че тази среща беше подготвителна за такава в Нормандски формат“, подчертава Рар.

Освен това не трябва да се забравя, че това е втората среща на лидерите през последните три месеца и тези две срещи се проведоха не на неутрална територия, а в Сочи и край Берлин, което свидетелства за важността на този диалог. „Ако по-рано се опитаха да се откажат от контакти с Русия, сега Меркел и целият свят осъзнават, че без Русия новият световен ред, който се създава, няма да бъде стабилен, затова всички ще си сътрудничат с нея и ще канят. Това е краят на много негативен етап, когато всички мълчаха и водеха единствено монолог. Това е позитив“, отбелязва политологът.

„След тази среща не трябва да казваме, че Германия и Русия се намират в студена война, те, слава богу, разбраха, че не трябва да се връщат към нея. Преди две години всичко изглеждаше съвсем различно, имаше единствено спорове, нямаше положителни резултати“, подчертава Рар, като добавя, че сега са открити общи въпроси, които могат да бъдат решени единствено с общи усилия и срещата е показала, че има повече аспекти за сътрудничеството, отколкото за спорове. „Берлин и Москва практически започват отново да говорят за устройството на света, за конкретните решения на конкретните въпроси и проблеми“, обобщава експертът.



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...