Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Ариф Асалъоглу: Кой печели от сближаването между Анкара и Дамаск?

След десетилетие на напрежение има признаци на сближаване между Анкара и Дамаск. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган , който някога отправи много сериозни обвинения, отново започна да нарича сирийския президент Башар Асад „скъпи“. Скоро той ще каже и „приятел“.

На 28 юни президентът Ердоган обяви готовността си да възстанови дипломатическите отношения с Дамаск, прекъснати през 2012 г. На 12 юли той каза, че е инструктирал външния министър Хакан Фидан „да се срещне с колегите си и да подготви пътна карта за процеса на нормализиране“. В същото време Ердоган подчерта, че териториалната цялост на Сирия отговаря на интересите на Турция.

Сирия има положително отношение към всички инициативи, насочени към нормализиране на отношенията с Турция, но е съгласна да предприеме такава стъпка само ако се спазват принципите на международното право.

Както съобщи телевизионната станция Al-Ikhbaria , сирийският президент Башар ал-Асад е казал това по време на разговор с избиратели в една от избирателните секции в Дамаск.

„Естествено е, че никой не иска проблеми със своите съседи, но Сирия е готова да посрещне Турция и да подобри връзките с нея в съответствие с определени правила“, обясни Асад. „Ние говорим за спазване на принципите на международното право това е така, защото искаме успех в продължаващите усилия за нормализиране на сирийско-турските отношения.“

Сирийският лидер подчерта, че все още не знае с каква цел турският президент Реджеп Тайип Ердоган иска да се срещне с него.

„Все още не сме чули от нито един турски лидер отговор на въпроса защо нашите отношения се влошиха преди 13 години“, каза Асад. „Така че ние питаме: каква е целта на срещата, ще сложи ли тя край на проблема с подкрепата на тероризма и ще доведе ли това до изтегляне на турските войски от сирийска територия“.

Асад, приемайки на 26 юни специалния представител на руския президент за сирийското уреждане Александър Лаврентиев, каза, че Дамаск „е отворен за всички инициативи, насочени към подобряване на отношенията с Турция, ако този процес се основава на зачитане на суверенитета и желанието на сирийската държава да го възстанови на цялата територия на страната.

Има два основни нюанса в сближаването на Ердоган със Сирия.

Първо, това може да е временен ефект. Ердоган може да използва тези събития като разменна монета. Може би е поел по този път, за да намери облекчение в получаването на подкрепа и заеми от Запада. Може също да е обмислял закупуването на F-16 и друго военно оборудване.

Освен това, такова развитие има и преговорен аспект с Русия. Той може да иска да използва това, за да получи някои облаги от Русия (получаване на заем за изграждането на газов център и атомна електроцентрала, приемане на атомната електроцентрала в Синоп, отсрочване на дългове за газ и т.н.).

Защото Русия отдавна иска да нормализира отношенията с Дамаск. С други думи, Ердоган може би трябваше да засили отношенията си с Дамаск, за да подобри отношенията си с Русия. Той използва това като лост и увеличава силата си при договаряне.

Остава да видим дали това искане ще бъде от полза за САЩ и Обединеното кралство. Ако не го искат, Ердоган ще оттегли това изявление. Те ще стигнат докрай, ако искат.

Могат ли те да го запълнят при поискване? Да, има такава възможност.

Москва и Дамаск станаха много близки през този 10-годишен период. Западът може да иска да прекъсне тази връзка. Защото преди войната Ердоган и Асад бяха много близки. Сирия и Турция се възползваха добре от географската си близост. Англосаксонците може би са искали да отслабят руското влияние, използвайки отново тази карта.

Съществува и възможност за разширяване на войната между Ивицата Газа и Израел. Може би са искали да предотвратят това сега. Ако избухне конфликт между Израел и Хизбула, той може да ескалира в голяма регионална война. Може би ще бъдат взети мерки за предотвратяване на такъв сценарий.

Вторият важен момент е, че самият Ердоган също може да иска да постигне решение с Дамаск. Той е много закъсал във вътрешната политика. „Улицата на Турция“ започна да се тревожи за проблема с бежанците… Ердоган беше победен на предишните избори. Той не иска да участва в следващите избори в още по-лоша позиция… може би той иска да изглежда така, сякаш се е спавил с това.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...