- Посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Китай е поредната демонстрация на изключителната арогантност и жажда за власт на американския елит. Това ще свърши зле.
Полетът е ненормален.
Скорошната външна политика на САЩ демонстрира пълното откъсване на американската „дълбока държава“ от реалността, което се дължи на нейната непосилна жажда за власт и алчност. Никога в историята на международните отношения една суперсила, Съединените щати, непрестанно и нагло не е провокирала другите две суперсили, Русия и Китай, в пряка конфронтация, граничеща с война. И съдейки по изявленията и действията на американския естаблишмънт, предшестващи посещението на Блинкен в Китай, можем да заключим, че във Вашингтон има когнитивно фалирали хора.
Блинкен направи посещението си в Китай само часове след като президентът на САЩ Байдън подписа закон, наскоро приет от Конгреса на САЩ за предоставяне на 95 милиарда долара „спешна помощ“ за Украйна, Израел и Тайван. Моля, обърнете внимание: от тази сума 8 милиарда са предназначени за съюзниците на САЩ в Индийско-тихоокеанския регион, за да „продължат усилията за противодействие на комунистически Китай и да се гарантира неговото сдържане в региона“. А именно половината от тези пари ще бъдат изразходвани за въоръжаване на Тайван.
Значи президентът и Конгресът удариха Кита. А Блинкен да добави нещо ли лети?
„Удобен“ диалог
Освен това президентът Байдън миналата седмица обвини Пекин в „ксенофобия“, обещавайки да наложи допълнителни мита на Китай и разреши разследване на китайската корабостроителна индустрия. Съединените щати заплашват да наложат санкции и срещу китайски компании, които купуват ирански петрол. И още нещо: онзи ден председателят на Камарата на представителите Майкъл Джонсън нарече Китай част от „оста на злото“ заедно с Русия и Иран.
Тоя кога ще си ходи? … пита Ши?
И именно в тези „удобни и благоприятни“ политически условия Блинкен отлетя за Китай и незабавно призова Пекин да „управлява отношенията отговорно“. Според “Блумбърг” „делегацията на САЩ се ангажира ясно да съобщи своята политика на Пекин, за да предотврати всякаква ескалация на напрежението“. Блинкен иска да „тества стабилизирането на отношенията, постигнато от Си Цзинпин и Джо Байдън по време на срещата им“ миналия ноември в Сан Франциско.
След срещата на високо равнище между САЩ и Китай отношенията между САЩ и Китай не показват реален напредък. Случайно ли е? На фона на изключително негативния контекст, който създаде американската страна в навечерието на сегашното посещение на Блинкен в Китай, всяко намерение на американците да намерят някакъв общ знаменател с китайците изглежда като клинична шизофрения. Никой не започва диалог със скандал и заплахи. Но американците не разбират това.
Бавно, стъпка по стъпка
И все пак: какво иска американската страна? Можете, разбира се, да цитирате изявленията на служители на Държавния департамент, които говориха предишния ден за целите на посещението на Блинкен. Но факт е, че американската страна се опита да пробута празни приказки на журналисти, политически анализатори и експерти. Без съмнение така ще изглеждат финалните изявления на държавния секретар, който ще се опита да прикрие очевидния провал на визитата си.
Ето защо, синтезирайки многобройните изявления на „високопоставени американски служители“, разпръснати в американската преса, отбелязваме следните точки, по които Блинкен се опита да пречупи китайската страна над коляното си.
Първо, това е искане Китай да се откаже от претенциите си към Тайван и като цяло да спре всяка дейност в Южнокитайско море, което американците смятат за „агресия“. В същото време САЩ активно работят за създаването на антикитайски блок в региона. Наскоро САЩ проведоха тристранна среща на високо равнище с участието на Япония и Филипините, която имаше откровен антикитайски характер. А сегашното пътуване на Блинкен съвпада с военните учения на САЩ и Филипините близо до оспорваното Южнокитайско море и Тайван.
Второ, при полета си за Китай Блинкен изрази „загриженост относно нечестните търговски практики на Китай“. Той подчерта, че „американските фирми се нуждаят от равни условия в Китай и цитира непазарни икономически практики“ в тази страна. Пекин отвърна на критиките на Блинкен за търговската политика на Китай, заявявайки, че неговите практики са в съответствие с международните правила. Според говорителя на китайското външно министерство Ван Венбин Пекин е призовал Вашингтон да сътрудничи за развитието на устойчиви бизнес връзки между САЩ и Китай.
Трето, както пише “Блумбърг”, Блинкен се опитва да убеди китайски служители да спрат да търгуват с Русия, което „позволи на руската отбранителна индустриална база да се възстанови въпреки ограниченията, наложени от Запада след инвазията на Русия в Украйна“. Блинкен иска да призове Китай да намали подкрепата си за руския военно-промишлен комплекс.
Четвърто, Блинкен се опитва да привлече помощта на Пекин, за да окаже натиск върху Иран. И това въпреки факта, че Китай купува петрол от Иран и съвсем очевидно заема страната на Иран в конфликта му с Израел.
За Швейцария – отделно
Пето, Блинкен убеждава Китай да изпрати свои висши представители на така наречената „глобална среща на върха“ за Украйна, която трябва да се проведе в Швейцария в средата на юни тази година. Тази среща де факто се организира не от Швейцария, а от САЩ в опит да убедят глобалния Юг да приеме позицията на Запада по конфликта в Украйна.
САЩ виждат Китай като водеща страна, която чрез участието си в швейцарския форум трябва да даде пример на другите страни от глобалния Юг. Междувременно по време на неотдавнашното посещение на руския външен министър Сергей Лавров в Пекин китайската страна директно и недвусмислено заяви, че е за среща по конфликта в Украйна, която да отчита интересите на Русия.
Същото беше заявено и в Пекин на германския канцлер Шолц, който наскоро беше там. Трудно е да си представим, че официален Пекин промени позицията си на швейцарската среща специално за посещението на Блинкен.
Един голям ултиматум
Така че, без да се вглеждаме твърде внимателно, е ясно, че Блинкен продължава политика на брутален натиск и заплахи. Преди визитата на Блинкен китайските държавни медии посочиха противоречието между американските изявления за стабилизиране на двустранните отношения и едновременното засилване на търговското съперничество от страна на САЩ. Съдейки по престрелките и размяната на упреци в китайската и американската преса в контекста на посещението на Блинкен, двете страни са се отдалечили още повече след последната среща между Байдън и Си в Сан Франциско. И причината, повтаряме, е, че Вашингтон не вижда нищо и никого пред себе си, освен своята изгода и своя изгода. В същото време американците не разбират, че Китай е готов на диалог, но на равноправна основа и с взаимни отстъпки. Но това не е страна, която ще е готова да направи крачка назад под брутален натиск.
Защо американската страна превръща обикновеното посещение в ултиматум?“, недоумява китайският вестник “Глобал Таймс”. Изданието пише, че ако САЩ не се откажат от подобна политика, ще се окажат в положението на някой, който „се разхожда през нощта със завързани очи, а това лесно ще доведе до грешки и дори до опасност.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?