Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Европа няма потенциал и перспективи за растеж

Шефът на „Росатом“ Алексей Лихачов към Путин: В настоящия момент не виждаме големи перспективи за растеж на европейския пазар, не само защото има враждебно отношение, но защото там няма потенциал за растеж.

„Росатом“ запазва всички положителни тенденции в развитието си въпреки външния натиск.

Отговаряйки на въпроса на Путин за състоянието на делата в „Росатом“, А. Лихачов отбеляза, че държавната корпорация работи уверено. Той обърна внимание на президента и на някои икономически показатели и проекти в Русия и в чужбина.

„Въпреки външния натиск, първата половина на годината беше стабилна, всички положителни тенденции са все още в сила. Сега можем да говорим за прогнозата до края на 2023 г. по отношение на икономическите показатели и големите проекти, държавната поръчка за отбрана ще бъде изпълнена на 100%, всички федерални проекти също се изпълняват в срок. Анализът на резултатите за последните шест години показва, че през 2023 г. ще надхвърлим приходите само в откритата част от 2 трилиона рубли. Това е почти двукратен ръст за 6 години. Правителството ни помага малко – 60% ръст на бюджетните инвестиции, но те се утрояват от нашите данъчни вноски, това е нашето съфинансиране на национални проекти. За 2-ра година собствените ни инвестиции надхвърлят 1 трилион рубли, а това ще бъде така и през 2023 г. – многократен, повече от 8-кратен, ръст за последните 6 години.“

Шефът на „Росатом“ благодари Путин за подкрепата, която е оказал за придобиването на Буденовското находище в Казахстан:

„Уверено заемаме второ място по отношение на резервите и сме в челната тройка по отношение на всички преобразувания на ядрения горивен цикъл (ЯГЦ) и запазваме това лидерство, запазихме и дори леко увеличихме доставките за всички наши патрньори.“

„При доставките за приятелски страни в Азия, Китай, Близкия изток, Африка имаме до 60-70% ръст на различните видове доставки. Върху тях се оказва огромен политически и икономически натиск. В настоящия момент не виждаме особени перспективи за растеж на европейския пазар, не само поради недружелюбното отношение там, но и защото там няма потенциал за растеж. Потенциалът за растеж в енергийния сектор като цяло, и особено в ядрената енергетика, е в Азия и Близкия изток, където искат нашите технологии и нашите доставки, В този смисъл ние увеличаваме производството и ще затвърдим лидерството си.“

Лихачов увери В. Путин, че „Росатом“ запазва водещата си позиция в изграждането на АЕЦ в чужбина. Като примери ръководителят на „Росатом“ посочи Беларуската АЕЦ, АЕЦ „Ел Даба“ в Египет, АЕЦ „Рупур“ в Бангладеш, въпреки че списъкът на чуждестранните проекти на Росатом е много по-широк:

„Продължаваме да сме лидери в износа на атомни електроцентрали. В момента изпълняваме 22 проекта, Беларуската АЕЦ е в пилотна експлоатация, през есента окончателно ще пуснем в експлоатация 2-ри енергоблок. Въз основа на резултатите от експлоатацията на първия блок през 2022 г. Беларус влиза в топ 20 на ядрените сили – повече от 14% ядрено производство. Беларус измести Обединеното кралство и изостава от Канада само с един от нашите ядрени блокове. 2-ри блок ще удвои ядрения енергиен потенциал на Република Беларус. Египет ще има 4-ти първи бетон, това ще бъде най-мащабното строителство – 4 блока се строят едновременно, Бангладеш – през есента ще доставим гориво за централата и още една ядрена мощност на планетата ще стане повече, имаме много комфортни отношения с бангладешките партньори.“

Лихачов обърна специално внимание на научните разработки, които позволяват на „Росатом“ да запази лидерската си позиция на световния пазар:

„От името на цялата индустрия бих искал да ви благодаря за удължаването на националния проект за развитие на оборудването, технологиите и научните изследвания до 2030 г., който изпълняваме съвместно с Курчатовския институт. Това включва подобряване на работата на най-продаваните ни реактори – ВВЕР, малките електроцентрали, бързите промишлени реактори и затварянето на горивния цикъл. Тук виждаме сериозна подкрепа от страна на правителството и Министерството на финансите, въпреки трудностите, и продължаваме да предлагаме на пазара перспективни направления. В този смисъл националният проект ще определя технологичния пейзаж поне за 40-50 години.Продължаваме да участваме активно в проекта ITER, който е международен проект, във Франция, в Кадараш. Управлението на проекта демонстрира голямото търсене на нашите технологии, доставки и специалисти,Въпреки всички трудности, този международен проект се изпълнява.“

По-рано, В. Путин постави задачата делът на ядрената енергия в общия енергиен баланс на Русия да се промени от 20% на 25%.А. Лихачов потвърди, че задачата се изпълнява.Ръководителят на Росатом напомни за одобрената от правителството генерална схема за разполагане на електроенергийни обекти до 2035 г. и за подготвяната схема до 2042 г.Тезиси от А. Лихачов:Каква ще бъде основната „сол“?Да се увеличи леко производството в центъра, да се увеличи чувствително в Урал и да се стигне до Сибир и Далечния изток,Челябинска област и Хабаровски край са много благоприятни за развитието на ядрени компетенции,Като цяло губернаторите осъзнават, че това е стимул за развитието на региона – както по време на строителството, така и, което е най-важно, по време на експлоатацията,това е евтина и устойчива електроенергия, чиято ефективност може да се изчислява в продължение на десетилетия.

Неядрени проекти

Лихачов напомни и за 2 области от работата на „Росатом“, които не са свързани с ядрената енергетика. Едната от тях се изпълнява от RENERA в Калининградска област, като проектът е свързан с производството на устройства за съхранение на енергия. Другата е свързана със създаването на машиностроителен клъстер, който, наред с другото, допринася за разработването на оборудване за производство на втечнен природен газ (LNG).

„Започваме сериозно да се занимаваме с електрическото задвижване и мислим за целева доставка на цялостно електрическо задвижване, включващо електродвигател, скоростна кутия и инвертор. В този случай сме много гостоприемни към всички жители на руския автомобилен пазар: ГАЗ, ВАЗ и УАЗ. Създаден е и най-големият клъстер за енергетика в страната:вие взехте решения за Атоменергомаш, за Ижора, за ОМЗ Спецстал. Напълно покриваме нуждите си и чупим рекордите на Съветския съюз: през 2023 г. ще произведем 5 реакторни корпуса и 18 парогенератора. Активно навлязохме в секторите на оборудването за втечнен природен газ и специалната стомана,въпросът за създаването на най-големия машиностроителен енергиен клъстер в Русия е затворен.“

КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!

***

ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...