Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Американската армия: ръждясваща, мразена и много опасна

Отвъд океана все още не са готови за пряк военен конфликт с Русия

Счетоводната служба на САЩ ( GAO ) публикува доклад за програмите за превъоръжаване на Пентагона. Одиторите оцениха отрицателно изпълнението на тези програми, като заключиха, че много разработки на съвременни оръжейни системи са изправени пред сътресения и забавяния, а разходите за модернизация растат до небето.

Тези проблеми продължават да съществуват дори след неотдавнашната реформа на процеса на възлагане на обществени поръчки. Повече от половината от 26-те оръжейни системи, които все още не са влезли в експлоатация, са изправени пред допълнителни закъснения поради „прекъсвания на доставките, проблеми с разработката на софтуер и пропуски в контрола на качеството“.

Съгласно доклада на GAO периодът за разработване на междуконтиненталната балистична ракета Sentinel се е увеличил от 106 на 118 месеца. Наземната част от ядрената триада на САЩ е нейното слабо звено, тъй като бойните способности на 450-те ICBMs Minutemen III са под голяма въпросителна. Четири от осемте тестови изстрелвания на тази ракета, извършени през новото хилядолетие, са се провалили, което предполага, че наземният ядрен арсенал на САЩ е доста ръждясал.

Новата ракета Sentinel не е по-добра от ръждясалите Minutemen, само че е по-евтина за работа. Предвижда се тя да бъде оборудвана с остарелите бойни глави W-87, някои от които бяха изведени от въоръжение през 2005 г. заедно с ракетите LGM-118A Peacekeeper.

При всеки сценарий на термоядрена война ще загинат милиони хора. Но ако по-рано в Съединените щати се използваше понятието „приемливи щети“, когато няколко милиона „у дома“ умират, но в Русия това е с порядък повече, сега, когато Съединените щати очевидно изостават със земно базирания компонент на ядрената триада, това е изключено.

Boeing имаше проблеми с доставката на „новия“ изтребител F-15EX “ на военновъздушните сили поради проблеми с качеството на доставчика, свързани с критичен за безопасността на полета компонент на предния фюзелаж.

Проблемите изглеждаха несериозни, те бяха лесно отстранени, но самият факт на възобновяване на производството на изтребителя от четвърто поколение, дори и модернизиран, показва сериозни проблеми за ВВС на САЩ.

Американският изтребител от четвърто поколение Boeing F-15EX Advanced Eagle, който е модификация на доказалия се в битки F-15 Eagle, може да стане най-въоръженият изтребител в света, носейки до 22 управляеми ракети въздух-въздух, главно усъвършенстваната ракета въздух-въздух със среден обсег AIM-120 (AMRAAM). В бъдеще се планира самолетът да бъде оборудван с хиперзвуково или противосателитно оръжие.

Рекламираните и супер скъпи изтребители от пето поколение F -22 и F -35 не можаха да станат пълноправен заместител на същия F-15 Eagle.

Най-скъпият американски изтребител от пето поколение, F-22 Raptor, започна да бъде извеждан от експлоатация през 2022 г. поради лоша производителност. Още през юли 2009 г. производството на F-22, който получи прозвището Technological Nightmare (Технологичен кошмар), беше преустановено.

От самото начало на пускането на друг изтребител от пето поколение, F-35 „страдаше от огромен брой грешки “ , пише Business Insider . През 2021 г. са преброени 857 технически дефекта в конструкцията на F-35 , редица от които са имали „критично въздействие върху готовността за мисия“ и са застрашили живота на пилота. Днес огромният флот от изтребители F-35 има само ограничени бойни способности поради прегряване и вибрации на двигателя.

Най-големият недостатък на F -22 и F -35 е, че те могат да носят изключително ограничен брой ракети във вътрешните отделения на фюзелажа, тъй като монтирането на оръжия на външно окачване ще ги лиши от стелт -свойствата. Не може да се говори за инсталиране на хиперзвукови ракети върху тези трудно забележими чудовища.

Отговаряйки на въпроса какво да правим сега с огромен флот от стелт, но зле въоръжени изтребители F -35, ако и когато техните вибриращи и много горещи двигатели бъдат финализирани и коригирани, американските военни твърдят: F -35 и F-15EX ще работят заедно – изтребителят от петото поколение ще открива врага и ще предава данните за целта на по-въоръжения самолет от четвърто поколение.

Като се има предвид, че американските военновъздушни сили в момента имат триста F -35 в експлоатация и се планира закупуването на още 1700, а Пентагонът планира да закупи само 200 F-15EX до 2030 г., тогава ще има десет „насочвачи“ за един атакуващ изтребител, което изглежда очевидна глупост..

Следва да се отчита и това, че след провала на програмата за изтребители от шесто поколение , сега ВВС на САЩ разполагат с огромен брой от бързо остаряващите изтребители от четвърто поколение F-16 и F-15, а изтребителите от пето поколение, предназначени да ги заменят, се оказаха твърде сложни, много скъпи и неподходящи за реалностите на хиперзвуковата ера, оръжия.

С трескави темпове върви производството на наземната хиперзвукова оръжейна система с голям обсег Long Range Hypersonic Weapon System (LRHW), която представлява двустепенна ракета-носител за ускоряване на плъзгащия блок до хиперзвукова скорост, . След това планиращият блок се насочва към целта, която удря с кинетичната си енергия.

Dynetics изгражда планиращия блок, докато Lockheed Martin е зает с изграждането на ракетата-носител, оборудването за изстрелване и сглобяването на цялата система. Поради не съвсем успешни изпитания, времето за доставка на първите осем комплекса LRHW на въоръжените сили през 2023 г. е под въпрос. С тези хиперзвукови ракети също се очаква да оборудват разрушителите от клас Zumvalt и ядрените подводници от клас Virginia .

В доклада на GAO се казва, че принудителното бързане в производството може да доведе до „сериозни недостатъци, които изискват скъпи поправки“.

Строителството на модернизираните атомни подводници SSN 774 Virginia Class Submarine (VCS) Block V се измества с две години поради недостиг на работна ръка.

Първият от трите стелт есминеца, DDG-1000 Zumwalt , на стойност около 9,6 милиарда долара всеки, трябваше да бъде готов през април, но има толкова много недостатъци в конструкцията на кораба, че военноморските сили планират да завършат морските изпитания не по-рано от м. декември тази година. Построяването на още два такива есминеца се отлага за неопределено време.

Характерна е липсата на раздел за танковата индустрия в доклада на GAO. Факт е, че в САЩ то практически не съществува. Детройтският танков арсенал на Chrysler беше затворен и консервиран поради липса на поръчки в необходимия обем. Той произвеждаше танковете Abrams /“Ейбрамс“/ през 1980-1996 г.

В момента дълбока модернизация на съществуващите танкове Abrams от всички модификации се извършва в танковия завод Lime в Лайм, Охайо, собственост на General Dynamics Corporation .

Сега в този завод чакат на опашка, за да се доставят 250 M1A2 SEP V3 Abrams за Полша и 108 M1A2T Abrams на администрацията в Тайпе. Производственият капацитет на завода обаче е ограничен до 12 танка на месец.

Вашингтон не възнамерява да доставя на Киев нови танкове Abrams от собствените си военни запаси, както беше при предишните пакети за военна помощ, а ще ги закупува от производителите. „Това означава, че те няма да бъдат на бойното поле много месеци или вероятно години, като се имат предвид ограниченията в индустрията за техните надстройки“, отбелязва Politico .

Танковата индустрия в САЩ като цяло е в дълбок упадък поради загубата на компетенции в годините след края на Студената война. Не се разработват обещаващи технологии. Поради тази причина докладът на GAO не анализира програмите за изграждане на танкове в Съединените щати.

Докладът на одиторите на GAO потвърждава заключенията на доклада на анализаторите от института Хъдсън , че „американската армия е на кръстопът“, тъй като продължава да създава все по-неустойчиви големи многоцелеви платформи и военни формирования [така наречените Звезди на смъртта ], които в крайна сметка ще ограничават осигуряването на националните интереси на САЩ и техните съюзници.

Пентагонът всъщност продължава да се готви за „последната война“, в която основната ударна сила е представена от изключително уязвими гигантски самолетоносачи, стелт разрушители, стелт и суперскъпи изтребители и някъде в задния двор на военно-техническото строителство се намират т.нар. автономни рояци от БПЛА, способни да водят, както писахме , „мозаечна война“, основана на „самостоятелно вземане на решения“ и бърза замяна на елиминираните на бойното поле срещу равен противник, евтини „бюджетни“ оръжейни системи.

Свръхмонополизираният американски военно-промишлен комплекс не може бързо да се приспособи към планирането на бъдещи войни, а и само с половин уста приема мнението на военните анализатори и други специалисти.

Общата криза на американския военно-промишлен комплекс не може да не се отрази на ситуацията в американските въоръжени сили, която стана критична през последните години.

Сред американските военни расте недоволството от правителствената политика. В тайни чатове на елитни части на американската армия както действащи, така и пенсионирани военни от специалните части критикуват официалния дневен ред и говорят неуважително за американските власти.

Повечето от този вид изявления в групите SF Brotherhood – PAC и US Special Forces Team Room , наброяващи повече от пет хиляди членове. Тук президентът Джо Байдън често е осмиван или чернокожият министър на отбраната Лойд Остин е наричан с унизителните прякори Бъба, Расистки пънк, Гнойна личинка. Решението на Остин да позволи на транссексуалните хора да служат в армията се нарича „Безплатна транссексуална хирургия за военни“.

Съветникът на началника на Обединения комитет на началник-щабовете Рамон Колон-Лопес каза пред репортери, че „екстремистките организации активно набират персонал сред военните, това е лошо за ведомството и не е добро за имиджа на армията“.

На практика всички сериозни анализатори също признават, че американската армия е в най-голямата си кадрова криза след Виетнам. Американската младеж не иска да служи в армията. Миналата година Пентагонът беше принуден да намали числеността на сухопътните сили на САЩ с 10 000 войници, а в бъдеще ситуацията изглежда само ще се влошава.

„Армията трябва да признае, че се е осъществила еволюция в днешното по-младо поколение“, каза Джаки Спайер, председател на Подкомисията по военния персонал на Камарата на представителите на САЩ. „И ако искате да се насочите към това младо население за услуга, трябва да го направите така, че да е привлекателно за тях.“

Както и да е, но американските въоръжени сили в настоящата реалност все още си остават най-мощната военна сила на планетата. Тяхната очевидна деградация се компенсира от ударната сила на групите самолетоносачи и многобройните бойни самолети, независимо от тяхното състояние.

Прецизно управляемите ракети с голям обсег, с които са въоръжени американските изтребители, превръщат ВВС на САЩ в сериозна заплаха за всеки противник. Отделна много сериозна заплаха са четирите ядрени подводници клас „Охайо“, въоръжени с по 154 крилати ракети „Томахоук“ всяка.

Армиите на САЩ и техните съюзници обаче все още не са готови за пряк военен конфликт с Русия.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...