Европейският съюз се прави на много недоволен от Турция, която отлично се устрои и печели добре от конфликта между Запада и Русия. Европейските политици, разбира се, не могат да кажат нищо друго в пика на конфронтацията. Но от икономическа гледна точка такава специална позиция на Турция е от полза не само за Турция, но и за европейския бизнес и самата европейска икономика. Анкара поддържа прозорец на отношенията между ЕС и Русия.
ЕС започна да изразява недоволство от факта, че Турция извлича ползи от конфликта между Запада и Русия. Анкара не се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия, а и увеличи търговията с Русия от началото на СВО в Украйна, което е „все по-голяма причина за безпокойство“, каза върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.
Турция рязко увеличи износа си за Русия и увеличи покупките на руски петрол. В тази връзка Борел припомни, че ЕС и Турция са влезли в митнически съюз, който гарантира свободното движение на стоки, включително стоки с двойна употреба, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели.
Анкара не трябва да помага на Русия да заобикаля западните санкции, каза Жозеп Борел и припомни, че Турция има статут на кандидат-член в ЕС. „Очакваме всички страни кандидатки, включително Турция, да се съобразят с предприетите мерки“, завърши шефът на европейската дипломация.
Статистиката показва, че Турция наистина рязко е увеличила износа за Русия, и то още през лятото. Например през юни доставките на турски продукти за Русия са скочили с 46% на годишна база (до почти 800 милиона долара на месец).
За първите девет месеца на тази година търговският оборот между Русия и Турция се е увеличил повече от два пъти и възлиза на 47 милиарда долара, каза заместник-министърът на икономическото развитие Владимир Иличев на форума „Произведено в Русия“. Министерството прогнозира, че стокообменът с Турция за цялата година ще възлезе на 60 милиарда долара, но в действителност цифрата може да е дори по-висока, предвид динамиката за първите девет месеца. През 2021 г. търговията с Турция е била едва 33 милиарда долара. С този темп Анкара може да се превърне в четвъртия най-голям доставчик на стоки за руския пазар тази година.
Увеличават се и доставките на руски продукти за Турция, и то не само на енергоносители, но и на дървесина, целулоза, пластмаси, каучук и други. За разлика от ЕС, който отказа да купува руски петрол, Турция, напротив, увеличи многократно доставките си. От януари до август той е закупил два пъти повече руски петрол, отколкото през същия период на 2021 г. Сега Турция купува повече от 200 000 барела от Русия на ден, в сравнение с 98 000 миналата година.
Освен това Турция продължава да купува руски газ по договори, който е много по-евтин от газа на борсата. Сега страните от ЕС трябва да купуват повече ВПГ на високи цени поради намаляването на транзита на руски газ през украинския тръбопровод и прекратяването на доставките през “Северен поток-1” поради санкции и взривените тръби.
По-евтиният газ и петрол (тъй като руският петрол се продава с отстъпка от световната цена) прави както турската индустрия, така и турската икономика като цяло по-конкурентоспособни от европейската. Вече се говори, че някои от европейските заводи ще се преместят там, където горивото е по-евтино. А освен САЩ и Китай като потенциална платформа се споменава и Турция.
Опитите на ЕС да окаже натиск върху Анкара, за да се откаже от такова взаимноизгодно сътрудничество с Русия, както сега, така и в бъдеще (а идеята за създаване на газов хъб в Турция все още се обсъжда на хоризонта), едва ли ще имат ефект.
За това има както политически, така и икономически причини. Първо, облагодетелствана от конфликта между Запада и Русия всъщност не е само Турция. „Анкара откровено се възползва от цялата тази история и прави пари от нея. Странно е обаче да се обвинява само Турция за това. Тези, които не участват пряко в конфликта, печелят. Това са Китай, Индия и Турция. Но САЩсъщо печелят, макар и да участват в този конфликт. Например американски ВПГ се изнася за Европа, плюс САЩ увеличават износа си за Европа. В самата Европа бизнесът затваря или намалява производството заради скъпата енергия. Следователно за САЩ европейският пазар на продажби се разширява. Освен това европейските производители на световния пазар вече не са конкуренти на американските“, казва Игор Юшков, експерт от Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.
Второ, заплахите на Брюксел, че неприсъединяването на Турция към санкциите на ЕС може да навреди на присъединяването на Анкара към Европейския съюз, са смайващи. Политически Турция отдавна не е чакала Брюксел наистина да я направи реален член на ЕС. Този коз в европейския ръкав отдавна е повече формален, отколкото истински.
„Това няма да предизвика нищо друго освен раздразнение в Турция. Турция вечно седи в чакалнята за членство в ЕС, тя самата вече се отчая и плю. Анкара добре знае, че никога няма да бъде приета в ЕС дори само заради цивилизационните различия. ЕС гледа на себе си като на цъфтяща градина, а на Турция като на джунгла, в която живеят диви хищници, от които трябва да се ограждат и защитават. Анкара определено никога няма да влезе в тази цъфтяща градина. Турция отдавна се отказа от пътя към ЕС“, твърди експертът.
„На практика е ясно, че Турция се превръща в посредник за всички видове търговски операции между ЕС и Русия в различни бизнес сегменти. Турция действа като посредник в преговорите по „зърнената сделка“, в тези за размяната на пленници. Европа вижда, че така Турция увеличава политическото си значение не само в региона, но дори и на световната сцена. Освен това Турция обезценява санкциите, наложени от Европа. Затова ЕС като че ли се възмущава“, смята Юшков.
Другата страна на медала обаче е, че за ЕС е изгодно Турция да остане канал за заобикаляне на тези санкции.
Първо, възможно е да се организират доставки на забранени европейски продукти през Турция и това вече се случва.Второ, ЕС може да получава от Турция турски петролни продукти, произведени от руски петрол. А това ще бъде добра подкрепа за европейския пазар.А предпоставките за горивна криза вече са налице.
„Турция купува руски петрол с отстъпка, рафинира го и може да продава готови петролни продукти на европейците на пазарни цени. Турция ще спечели пари от това, но е изгодно и за европейците, тъй като турските петролни продукти ще помогнат за ограничаване на поскъпването на горивата в ЕС“, казва Юшков.
Трето, ако Турция стане газов хъб, в бъдеще това може да бъде изключително полезно за членовете на ЕС. В края на краищата те могат да получат доставки на „анонимен“ газ, под който ще бъде скрит руски газ, смята Игор Юшков. Все още не е ясно как ще изглежда газовият хъб в Турция. Но според експерта идеята е и руският, и азербайджанският, и друг газ да идва в Турция, да се обезличава в Турция и след това да отива в ЕС не като руски газ, а като смес или като турски газ. В този случай Европейският съюз формално ще се съобрази с плана за намаляване на покупките на руски газ, докато реално физическите обеми газ, които влизат на европейския пазар, могат да бъдат запазени и вероятно дори увеличени. Ясно е, че колкото повече физически газ ще се доставя в ЕС, толкова по-бързо ще отшуми енергийната криза там. Тоест отново може да бъде от полза не само за самата Турция, но и за ЕС.
…
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ