Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Китай ще продължава да разгръща своя потенциал във всяко отношение

Китай е един от „триъгълниците“ на международната геополитика, вече имаме обективна промяна на центровете на сила в света, посочи в коментар за КМГ социологът проф. Иво Христов.

Въпрос: Проф. Христов, бихте ли очертали значението и ролята на Китай като геополитически фактор в съвременния свят?

И. Христов: Ролята на Китай като геополитическа сила през последните 30 години рязко се увеличи и продължава да се увеличава. Докато, например докъм 1989-1990 г. Китай беше относително пренебрежим геополитически фактор, то само за 30 години, в резултат на кардиналните реформи, които бяха осъществени още от Дън Сяопин и неговия екип, и впоследствие, разбира се, последователно доразвити от неговите наследници по изключително компетентен начин, той се превърна не само във втора икономика в света, а според някои методики и в първа.

Въпрос: В кои насоки расте ролята на КНР в международната геополитика?

И. Христов: Китай придоби огромна тежест преди всичко в решаването на международните дела, и от използвана страна, поради различни комбинации от страна на САЩ, се превърна в суперсила и особено под ръководството на председателя Си Дзинпин, КНР се превърна в един от върховете на триъгълника в международната геополитика – САЩ, Китай и Русия.

Китай обаче все още не е казал последната си дума и аз мисля, че тепърва страната ще разгръща своя потенциал във всяко отношение. Може би заради това, че именно Китай се е устремил към ръководна роля в международната политика, започнаха и различните атаки срещу тези промени.

И всички онези, които по един или друг начин правят опити за игнориране или рестриктиране по някакъв начин на законните интереси на Китай – икономически, социални и всякакви други, според мен, просто не осъзнават с кого точно си имат работа.

Относителният дял, който заемат в икономическо отношение страните извън „западното ядро“, визирам основно Китай, Индонезия, Индокитай, плюс Индия, Русия и някои други, ме навежда на мисълта, че имаме обективна промяна на центровете на сила в света. Световно известни и добре запознати с Китай анализатори, от различни страни, включително и от САЩ, са изразили вече мнение, че отдавна е трябвало да се отиде на някаква договорка с Китай в стратегически формат.

Проф. Иво Христов



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...