Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ВОЙНА

Китай де опъна на САЩ

За Поднебесната империя сътрудничеството с Русия във военната сфера не е нещо необичайно, докато на Запад въпросният съюз се смята за ненормална практика в международните отношения.

Както е известно, съвсем наскоро САЩ въведоха срещу китайското министерство на отбраната санкции заради покупката на руско оръжие, а именно изтребители Су-25 и ракетен комплект клас „земя-въздух” С-400 „Триумф”.

Разбира се, в Пекин се възмутиха от действията на Вашингтон, заявявайки, че задокеанските партньори нямат право да им диктуват условия и ако Белият дом скоро не се вразуми, то няма да се размине без сериозни последствия.

Разбира се, западните политици няма да се разтревожат особено. Както заявиха американските представители, покупката от Китай на въоръжение от Русия е нарушение на закона на САЩ „За противодействи с противниците на Америка посредством санкции”, който бе приет миналата година.

В момента в Пекин са взели решение да отзоват от Америка командващия военноморските сили на Народноосвободителната армия на Китай Шен Цзинлун. Освен това МВнР на Китай е дал на американците да разберат, че страната се отказва да участва в няколко съвместни мероприятия. В частност става дума за симпозиум, посветен на поддържането на международната сигурност по море, а също така за среща между двете страни в рамките на междуармейски диалог, която бе планирана в края на септември.

И макар и Вашингтон да се опитва да убеди обществеността, че придобиването на руско оръжие уж може да има потенциални последствия за целия свят, не може да се вярва на това.

На първо място американците бяха подразнени силно от преминалите мащабни военни учения на Русия, участие в които имаха военнослужещи и от Китай и от Монголия. На второ място САЩ са напрегнати от обемите на търговията между Москва и Пекин, които за последните години растат скокообразно. Очаква се, че тази година показателят ще достигне до 100 милиарда долара.

Усетили върху себе си всичките „прелести” на сътрудничеството с Вашингтон, който прави всичко възможно да разпалва търговски войни, Пекин се стреми да получи подкрепата на по-силен и мъдър партньор, какъвто вижда непосредствено в Москва. Освен това, докато САЩ се опитват да налагат на света своето превъзходство, Китай и Русия демонстрират на геополитическо равнище това, че вместо хегемонията на една страна може да съществуват няколко независими центрове на сила. Защитата на държавния суверенитет и пълното равенство в отношенията между големите държави – ето в какво се заключват целите на Русия и на Китай.

Ето защо сега на Съединените щати не им остава нищо, освен да заплашват и да се опитват да сдържат нарастващото взаимодействие между силните държави, които нямат намерение да играят по свирката на залязващия хегемон.



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...