Пукнатина в небето. Защо руските дронове пробиват украинската система за ПВО?
Руски безпилотни самолети Oрион, известни още като „Иноходец“, събират богата вражеска плячка в района на Курск. Сред тях има украински танкове и верижни ракетни установки на НАТО.
На 16 септември Министерството на отбраната съобщи, че руската армия е унищожила MLRS 270 с ракетен удар, целта е открита със средства за обективен контрол южно от село Нови път, разположено на 38 километра северозападно от град Суми. В допълнение към пусковата установка бяха унищожени 20 ракети, ескортна машина и до десет военнослужещи от украинските въоръжени сили.
Седмица по-рано, на 9 септември, в каналите на Telegram се появи видео на „Орион“, който удря украински танк Т-64БВ. Видеото е записано от камерата на прицелното оборудване на дрона. Уточнява се, че операторите на дрона са унищожили танка с помощта на управляема ракета X от БПЛА.
Това са на пръв поглед обикновени случаи на фронта – дронове унищожават наземна техника. Но тук говорим конкретно за дронове от самолетен тип, които включват „Орлан – Иноходец“. Само преди месец се смяташе, че времето им е безвъзвратно отминало.
В първите дни на СВО украински и западни говорители в унисон очакваха, че Bayraktars, прехвърлени на украинските въоръжени сили – подобно на Oрион, това са безпилотни летателни апарати – ще изгорят беззащитни руски танкове. Но грандиозната „победа“ не се случи. Бук-овете и Панцир-ите на въоръжение в руската армия бързо доказаха, че турските „птици“ не са станали супероръжия: те са скъпи, лесни за откриване и унищожаване.
Скоро въоръжените сили на Украйна масово преминаха към самоделни FPV дронове. Дронове, оборудвани с видеокамера, която предава видеосигнал към специални очила или екран. Благодарение на това пилотът наблюдава и управлява дрона отгоре, сякаш физически се намира вътре в устройството.
Оттогава специалната операция придоби формата, която виждаме сега. Освен битката на живо, има почти безконтактни битки с малки бръмчащи дронове. Които по същество са евтини управляеми боеприпаси от различен калибър. И тези боеприпаси, на „стотинкова“ цена, са в състояние да изгорят оборудване за милиони долари по различни начини.
Има много от тях, те са непретенциозни, електронната война не е толкова страшна за тях – срещу всяко антивълново поле винаги ще има честота, която все още не е обхваната.
В резултат на това започна принудителна надпревара във въоръжаването и от двете страни: който имаше повече и по-евтини дронове, спечели. Така беше до септември 2024 г.
„Отделни групи“ от ПВО се приближиха твърде близо
Да се върнем към района на Курск – към руските орионци и потвърдените загуби на противника. Прави впечатление как руският тежък самолет се озова във въздуха и спокойно действаше по врага.
„Това предполага, че наистина сме разредили сериозно системите за противовъздушна отбрана на противника. Не само Зеленски тича по света. В крайна сметка какво е противовъздушна отбрана? Това е колекция от различни автомобили. Понякога в един комплекс са включени до 20 различни единици: пускови установки, радари и т.н. Украинските въоръжени сили все още имат проблем с тях“, каза за ИА Regnum Андрей Клинцевич, ръководител на Центъра за изследване на военно-политическите конфликти .
В същото време е очевидно, че проблемите на украинските въоръжени сили със защитата на въздушното пространство явно не започнаха вчера. В началото на СВО врагът реагира много по-активно на руските удари от небето, защото имаше зад какво да се крие. Например съветските системи за противовъздушна отбрана, които след разпадането на Съюза събираха прах в изобилие в украинските складове.
Сега, очевидно, е настъпил определен прагов момент, когато или изобщо не е останало наследено оборудване, или не е подходящо за битка – това изисква развита индустрия и добре установени производствени линии. Само с доставки от запад няма да стане.
Освен това Западът явно не бърза да се разделя с натрупаните арсенали. Които също бавно се разлагат и не са в състояние да отговорят напълно на нуждите на съвременния театър на военните действия.
„За да ни противодейства по някакъв начин, противникът премина към създаване на отделни групи: една пускова установка и една охранителна машина наблизо. По контура има външни радари, които осветяват всичко. Но украинските въоръжени сили започнаха да ги приближават до линията на бойно съприкосновение на разстояние 50 километра – това е обхватът на действие на нашите Ланцети, с които ги идентифицирахме и унищожихме. В резултат на това остават малко отделни групи“, отбеляза Клинцевич.
Евтино и много сърдито
Също така не бива да забравяме, че F-16, прехвърлени в Украйна, не по-малко изискват прехвърлянето на останалите системи за противовъздушна отбрана на летищата за защита на изтребителите. В крайна сметка загубата дори на една чужда „птица“ е тежък психологически и репутационен удар за съюзниците от НАТО.
Черешката на тортата са руските герани, които всяка вечер тормозят украинската ПВО. Сега дроновете се използват на средни височини, което, от една страна, улеснява откриването на руския дрон. Но, от друга страна, това изисква и по-сложни ПВО маневри – чак до излитането на бойни групи с екипаж за противодействие на заплахата.
Но това е скъпо и не винаги работи.
Затова сега, подчертава Андрей Клинцевич, „Орионите“ отново станаха актуални. Разполагат с широк набор от гравитационни свободно падащи бомби, които още и рулират на финалната част от траекторията, имайки пасивна глава за самонасочване.
„Освен това те могат да станат ефективно средство за борба с безпилотните катери, тъй като засега можем да ги открием само с армейската авиация и да ги унищожим. Понякога се стрелят ръчно от стрелците от картечницата. И това са дронове, които могат да дежурят в акваторията с термокамери с дни, като се сменят един друг. Ако засекат някакви безпилотни катери, те веднага могат да нанесат високоточни удари по тях“, каза събеседникът на ИА Regnum .
Това е много по-евтино и по-безопасно от използването на армейската авиация: относително казано, полетният час на такъв дрон, разбира се, струва десетки пъти по-малко от полетните часове на големи самолети или хеликоптери.
Следователно можем да кажем, че времето на „самолетните“ БПЛА далеч не е приключило и в близко бъдеще те все повече ще започнат да се появяват на фронта.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?