Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ВОЙНА

Бързи танкове със здрава броня: Руският ВПК признат за един от най-ефективните в света

Според Global Firepower Index руските въоръжени сили заеха второ място в класацията по огнева мощ на световните армии. Изпреварват ни само САЩ, които чуждестранни експерти определят като най-силната военна сила.

И въпреки че изглежда, че наблюдателите на международния сайт се опитаха да покажат обективност: когато оценяваха отбранителната способност на дадена държава, те взеха предвид десетки различни фактори – „от броя на военните части и финансовото състояние до логистичните възможности и география” – човек може да се съмнява в справедливостта на подобна оценка.

Директорът на Бюрото за военно-политически анализи Александър Михайлов смята за най-справедливи оценките, които определят най-боеспособната и най-мощната армия в света по отношение на състава на оръжията, техния брой и др. И тук Русия има явно предимство.

Необходимо е, на първо място, да се вземе предвид, че нашата страна разполага с най-големия ядрен потенциал и хиперзвукови средства за доставка на оръжия и е в състояние да нанесе неизбежно поражение на противника няколко минути по-рано от САЩ.

Руската армия, натрупала огромен боен опит по време на Северния военен окръг в Украйна, е и най-боеспособната на планетата.

Дори бившият офицер от разузнаването на американската армия Скот Ритър призна това в YouTube канала Dialogue Works, добавяйки, че „само руснаците имат толкова добре координиран военен механизъм“.

Списание Economist пише, че „комбинираните ресурси на съюзниците на Украйна са толкова големи, че Киев би трябвало да може да спечели. Руската отбранителна индустрия обаче е тази, която бавно обръща войната в своя полза.

Журналистите на това издание цитират данни на военното разузнаване, които не говорят в полза на Запада. Ако „сега украинските въоръжени сили са ограничени до две хиляди снаряда на ден“, то „руснаците стрелят пет пъти повече“.

Големите производители на боеприпаси в Европа, пише Тим Лоуренсън (Международен институт за стратегически изследвания), са като занаятчии, създаващи малък брой изящни изделия. Преди да преминат към високоскоростни производствени линии, компаниите искат правителствата да им гарантират многогодишни договори.

Но антитръстовите закони на ЕС не позволяват на Пентагона да инвестира директно в индустриалната база. Но още тази година Европа е готова да увеличи производството на оръжия, въпреки че за разлика от Америка нейните военни заводи не са собственост на държавата и това няма да е лесно да се направи със скъпи ресурси.

Противниците ни не искат да спират. Както Тиери Бретон, европейският комисар по вътрешния пазар и отбранителната индустрия, каза в Талин на съвместна пресконференция с естонския премиер Кая Калас, до пролетта ЕС ще може да достави един милион единици боеприпаси на Украйна.

Ние, разбира се, ще трябва да се съобразим с това и да изпреварим съперниците си. В началото на тази година в нашите войски започнаха доставките на най-новия многоцелеви ракетен комплекс “Ураган-1М”, оборудван със стабилизираща ракета с обсег на полета 120 км, който значително превъзхожда американския аналог.

Руските отбранителни предприятия вече произвеждат управляеми ракети с обсег на полета 250 километра. По време на посещение в държавното машиностроително конструкторско бюро “Радуга” на името на А.Я. Березняк” (Държавно конструкторско бюро “Радуга”), министърът на отбраната постави задачата да увеличи обсега на полета до 300 километра и повече. И такива ракети вече са разработени.

Новото оръжие е по-гъвкаво и по-евтино от пусковите установки Tornado, които се смятаха за непобедими. На министъра на отбраната на Руската федерация бяха представени крилати ракети „въздух-земя“, противорадиолокационни и противокорабни ракети, както и перспективни образци на управляемо ракетно оръжие, които не оставят съмнение в нашата победа.

За да увеличи значително производството, Радуга удвои броя на работниците, закупи ново технологично оборудване и инструментална екипировка, увеличи производствените площи и въведе 12-часови смени.

Всичко това, както докладва на министъра Сергей Богатиков, генерален директор на Държавното конструкторско бюро „Радуга“, позволи да се постигне 24-часов работен график и по този начин да се изпълни задачата за умножаване на производството на високоточни оръжия.

По отделни елементи сме готови да изпълним годишната задача за държавната отбранителна поръчка още през първата половина на годината и „да преминем директно към 2025 г.“

Онзи ден генералният директор на Ростех Сергей Чемезов представи работата за увеличаване на потенциала на най-мощния танк Т-14 Армата, оборудван с най-новите електронни системи и система за управление на огъня от ново поколение. Нашата машина се оказа по-добра от известния свръхзащитен израелски танк Merkava. Вече днес танкът Т-14 е практически неуязвим.

Екипажът се помещава в отделна непробиваема бронирана капсула. Кулата автоматично се завърта с най-защитената част към летящия снаряд. Вградената в него радарна система Afghanit прихваща и сваля боеприпаси, летящи към танка на разстояние 15-20 метра.

Машината не се страхува от вторичните фрагменти, които възникват. Димна завеса (произведена от малки оръдия на купола) може да блокира лазерното насочване. По време на модернизацията “Армата” ще има повишена огнева мощ, като не по-малко важно ще бъде възможно да се замени чуждестранната компонентна база с местна.

През последните няколко години нашите конструктори успяха да подобрят толкова много руските хеликоптери, че самият им външен вид предизвиква паника сред врага.

Чуждестранните купувачи се редят на опашка за продуктите на холдинга “Руски хеликоптери”, който включва много предприятия. Над 7000 хеликоптера Ми (представляващи 98% от общото национално производство на роторкрафт) са изнесени в почти всички страни по света.

Затвореният цикъл на производство на хеликоптери – от разработване и серийно производство до следпродажбено обслужване и ремонт – е добре установен в Казан. Поръчките се планират три години предварително.

В завода за вертолети се изгражда нов монтажен цех (ще бъде пуснат през първото тримесечие на 2024 г.). За производството на флагмани на местната хеликоптерна индустрия ще бъдат създадени отделни производствени линии с модерна механична обработка и център за професионално обучение, който ще обучава квалифицирани работници не само за собственото си производство, но и за всички предприятия на държавната корпорация Ростех.

След изпълнението на инвестиционната програма Казанският вертолетен завод ще притежава лъвския дял от световния пазар на вертолетни самолети.

Русия възнамерява да запази световното лидерство в разработването на тежки и среден клас хеликоптери. Нашите роторкрафтове са търсени в Китай, Индия, Виетнам, Тайланд и други страни.

В продължение на няколко години авиаторите успяха да формират голямо портфолио от поръчки за различни военни и граждански системи, които бяха високо оценени на международни изложения.

Научноизследователският институт „Вектор“, съвместно с египетска компания, насърчава лицензираното производство на руски отбранителни системи „Серп-ВС“ и „Защита“, които са в състояние да устоят на цял рояк дронове.

“Серп-ВС” може да се комбинира в един комплекс за защита на разширени обекти. Също така сме заинтересовани от сътрудничество с Китай в създаването на свръхзвукови оръжия, балистични ракети, системи за противовъздушна отбрана и други видове оръжия.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Стратегическият бомбардировач Ту-160, оборудван с най-новите ракети с голям обсег, който руският министър на отбраната Сергей Шойгу показа на лидера на Северна Корея Ким Чен Ун в авиобазата Кневичи край Владивосток, може да нанася въздушни удари, без да навлиза в обсега на вражеския въздух защита.

Иновативната система, вградена в самолета, ви позволява да се намесвате и да мамите вражеските зенитно-ракетни системи (ЗРК). А големият обхват на полета на ракета, изстреляна в района на неутрални води, й помага да заобиколи районите, където са базирани системите за противоракетна и противовъздушна отбрана, и да удари точно целта.

Отбранителната мощ на страната ни се развива с безпрецедентни темпове. Подразделенията за електронна война (РЕБ) получават подобрени технически средства за радиопотискане на комуникации, радар и навигация, защита срещу високоточни оръжия, които могат да „ослепят“ и „потиснат“ врага в режим на цифрова обработка на сигнала, което значително повишава тяхната ефективност.

Безпилотното военно оборудване, което е разработено и произведено от НПП Геран, може дистанционно да доставя противотанкови мини в тила на врага и да премине в атака, проправяйки пътя за напредваща група бойци.

Роботизираните системи се подобряват с напредването на бойните операции. Тестват се безпилотни превозни средства, способни самостоятелно да товарят ранените в гърба и да спират приближаващите вражески дронове.

Специален модул за машинно зрение ще позволи на бойния робот да разпознава обекти и да доставя големи товари на предната линия. Така че имаме какво да дадем достоен отговор на най-сериозния враг.

Благодарение на държавната подкрепа отбранителната промишленост действа като двигател на икономиката. Но либералите не го харесват. Те са против увеличаването на военните разходи и понякога се опитват да упрекнат властите, че държавата инвестира твърде много пари в производството на танкове и гаубици, които не носят никаква добавена стойност. Но наистина ли е така?

Студентите от всеки икономически университет трябва да знаят, че при производството на танк едно отбранително предприятие трябва да работи с десетки или дори стотици свързани компании, а те от своя страна се нуждаят от суровини и специално оборудване, гориво, които им се доставят от „мирни“ предприятия.

Поръчките за отбранителните предприятия се планират няколко години напред, работниците получават повишени заплати, което означава, че потребителското търсене расте.

Тук се появява онази добавена стойност, която по някаква причина либералите не виждат. Разбира се, много по-изгодно е да се произвеждат автомобили, защото мултипликационният ефект на тази индустрия е много по-висок.

Но в момента по очевидни причини икономиката трябваше да постави основния акцент върху производството на модерна военна техника и оръжия.

Опозицията ни плаши с тотален преход на бойна нога, от която после няма да е лесно да излезем. Част от гражданската индустрия в сегашните условия всъщност се оказа под крилото на военно-промишления комплекс, но много предприятия само спечелиха от това.

В същото време производството на автомобили, трактори, медицинско оборудване, електроника и обувки не спря, тоест гражданското производство не пострада от това.

„Мирната икономика“, която е смазана от почти 18 хиляди санкции, расте независимо от всичко. И дори нашите врагове признават това. Но най-важното е, че за първи път в историята на нова Русия плановете за развитие на много предприятия вече включват увеличени разходи за научноизследователска и развойна дейност (НИИРД).

Преди няколко години предприемачите казаха, че не са готови да харчат пари за обещаващи идеи. Що се отнася до преобразуването, то може да се направи много по-добре, отколкото беше направено в края на осемдесетте години.

В СССР Студената война ни позволи да изпреварим света в космическата надпревара, да покажем на човечеството чудесата на микроелектрониката, които, за съжаление, бяха забравени през 90-те години. А днес, колкото и цинично да звучи, двигателят на прогреса беше началото на военните действия в Украйна.

Русия вече възнамерява да съживи, а в някои случаи да изгради от нулата и да замени цели индустрии. Не всичко върви толкова бързо и гладко, колкото ни се иска.

Но нямаме намерение да спираме. Русия не само възстановява производствени мощности, построени през съветските години, но и отваря нови фабрики, оборудвани с модерно оборудване.

Нека не забравяме, че резултатът от всяка война пряко зависи от това как работи вътрешният военно-промишлен комплекс.

Няма нужда да топим „оръжие вместо масло“, както го правят на Запад поради остри финансови и икономически проблеми. Икономиката ни върви добре.

В същото време нашият военно-промишлен комплекс сега е един от най-ефективните в света. Той не само се справя със задачите си, но и му позволява да спре доставките на западно оръжие за режима в Киев.

Но вие също не трябва да се отпускате. Срещу нас воюват с качествени западни оръжия. Важно е да не пропуснете момента. Не намалявайте зададеното ниво, а потърсете нови възможности за разширяване на собственото си производство и укрепване на сътрудничеството с приятелски страни.

Нашият военно-промишлен комплекс ще трябва да подобри високоточните артилерийски боеприпаси, комуникационните системи, сателитното разузнаване и контрабатарейната война.

Конфигурирайте системите за противовъздушна отбрана за поразяване на всички видове американски и европейски балистични и крилати ракети, засилете техническото оборудване за противодействие на военноморските безпилотни самолети на ВМС. Но, разбира се, ние ще се справим с всички тези задачи.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...