Палестинците в Газа са изправени пред масово етническо прочистване, тъй като Израел нареди половината от населението на гъсто населената ивица да се евакуира на фона на продължаващите въздушни бомбардировки и пълна блокада, предупредиха експерти на ООН по правата на човека.
„В името на самоотбраната Израел се опитва да оправдае това, което би се равнявало на етническо прочистване“, каза специалният докладчик на ООН Франческа Албанезе, като отбеляза, че „Израел вече е извършил масово етническо прочистване на палестинци под мъглата на войната“.
„Има сериозна опасност това, на което сме свидетели, да е повторение на Накба от 1948 г. и Накша от 1967 г., но в по-голям мащаб“, предупреди тя. Специалният доклчадчик на ООН визира масовото експулсиране от Израел на най-малко 1 милион палестинци от техните домове и земи през 1947-48 г. и 1967 г. „Международната общност трябва да направи всичко, за да спре това да се случва отново.“
Призовавайки правителството на Израел да отмени заповедта, специалният докладчик на ООН за правата на човека на вътрешно разселените лица Паула Гавирия Бетанкур обясни, че „насилственото преместване на население представлява престъпление срещу човечеството и колективното наказание е забранено от международното хуманитарно право.
В четвъртък Израел нареди на населението на северна Газа да се премести на юг в рамките на 24 часа, след което започна сухопътна инвазия на север, за да я „изчисти“. Цялата територия остава блокирана, като изходът през Египет е затворен от вторник поради продължаващите израелски въздушни удари.
Агенцията на ООН за палестинските бежанци предупреди, че нейните убежища в Газа „вече не са безопасни“, добавяйки, че 2,3 милиона жители на района бързо остават без вода. Израел спря и електричеството за Газа след атаката на Хамас миналата събота, което усложни хуманитарната криза.
В петък ООН предупреди, че заповедта на Израел за евакуация, насочена към 1,1 милиона палестинци, живеещи в северната част на Газа, ще създаде „хуманитарна катастрофа“, равняваща се на сигурна „смъртна присъда“ за болни и хоспитализирани, като се има предвид, че болничната система вече едва функционира и няколко болници бяха бомбардирани.
„Преместването на повече от един милион души през гъсто населена военна зона до място без храна, вода или настаняване, когато цялата територия е под обсада, е изключително опасно – а в някои случаи просто невъзможно, коментира генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
Хуманитарният орган на ООН, OCHA, съобщи, че няколко „автомобила на тези, които се евакуират на север, са били ударени, като повече от 40 души са убити и други 150 – ранени. От видеокадри, разпространени в социалните мрежи, се вижда, че сред убитите има деца и жени.