Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ТЕХНОЛОГИИ

Експерт обвини световните интернет гиганти в „цифрова колонизация“

„Никоя от страните не обича дигитална зависимост, цифрова колонизация от ИТ гигантитe. С тях ще се борят във всички големи страни, където могат да си го позволят“, заяви експертът Игор Ашманов, като коментира усилията на властите на Русия и ЕС да регулират дейността на интернет гигантите.

Игор Ашманов, експерт по киберсигурност, главен изпълнителен директор на „Ашманов и партньори“, отбеляза, че „причините и методите за работа с цифровите гиганти са различни във всички страни. Някъде те са блокирани, някъде ги глобяват“.

Според експерта подходът на Европейския съюз към този въпрос се различава от методите за борба на други страни – те използват глоби. „Европейците регулират всичко с пари, а не с предварително филтриране, блокиране и т.н.“, заяви Ашманов, добавяйки, че „това е европейският паричен манталитет“.

Китай напълно блокира „Гугъл“ и „Фейсбук“. „Това означава, че китайците действат по обратен начин – със солидни стени“, отбеляза той.

Говорейки за опитите на Русия да регулира дейността на световните гиганти, експертът отбеляза, че „ние, както обикновено, имаме свой собствен начин – в Русия се борят с „Гугъл“ чрез инсталиране на собствена търсачка“.

По-рано „Росийская газета“ припомни, че миналата година ФАС (Федералната антимонополна служба на Русия) глоби „Гугъл“ 438 милиона рубли за злоупотреба с господстващото положение на пазара. По-специално, поради предварителната инсталация на приложенията му в Русия, „Гугъб“ бе глобен от ФАС, а по-късно беше постигнато споразумение между „Гугъл“ и неговия руски аналог от „Яндекс“. Според това споразумение потребителите имат право да избират между „Гугъл“ и „Яндекс“.

Преди седмица интернет гигантът беше наказан на Запад. Европейската комисия е наложила глоба в размер на 1,49 млрд. евро за нарушаване на антитръстовите правила на ЕС, по-специално за злоупотреба с господстващо положение на пазара и налагане на ограничителни условия в договорите с уебсайтове на трети страни.

„Общата причина за регулиране на интернет гиганти е цифровата зависимост, цифровата колонизация от ИТ гигантите. С ИТ гигантите ще се борят във всички големи страни, където могат да си го позволят“, заключва Ашманов. „Идеята, че компетентността на „Гугъл“ е по-важна от всички други национални юрисдикции, вече е скучна за всички. Като цяло, глобализацията на ИТ гигантите в определен момент от времето омръзна на всички. Всеки разбира – интернетът в рамките на националните рамки трябва да бъде регулиран. Всяка нация въвежда свои собствени правила“.

Например арабските страни са пристрастени към „Гугъл“, защото „те нямат нищо собствено“. „Относително казано, „Гугъл“ показва съдържание в арабския регион, което от гледна точка на исляма е неприемливо и отказва да го премахне, защото арабските страни нямат алтернатива. За сметка на тези страни „Гугъл“ може да претендира, че е защитник на западните идеи за свобода“, цитира експертът.



Може да харесате

ТЕХНОЛОГИИ

Тежки времена за производителите на части и елементи за електромобили в Европа Тъмни облаци се събират над сектора, свързан с производството на елементи и...

ТЕХНОЛОГИИ

Осем неща, които задължително трябва да проверите преди да купите употребявана кола Има една поговорка от съвременния бит на нашенеца, която гласи: „Стара кола...

ТЕХНОЛОГИИ

Добивът на криптовалута се превърна в популярен начин за хората да правят пари онлайн чрез потвърждаване на транзакции в блокчейн мрежи. В замяна на...

ПАРИ

Германската автомобилна индустрия преживява рязко забавяне на търсенето от страна на Китай и електрическите автомобили, което предизвика вълна от предупреждения за печалби. Пореден удар...