Точността на пробите за наротици е между 15 и 90%
МВР ударно купува наркотестове за над 1,5 млн. лева. Докторът по биология Юлиян Караджов смята, че основният проблем са експресните, а не кръвните тестове. „Точността на полевите тестове е много съмнителна. Идеята на закупуването е да се отчете дейност. У нас няма референтни стойности за наркотици, както за алкохол. Тестът не може да хваща нови видове дрога“, обясни той.
По думите му преценка на полицай би била много по-надеждна от наркотест.
„Тестовете са много некачествени и калпави, на тях не може да се разчита. Друг вариант е полева лаборатория, но тогава един тест няма да е 30, а 300 лева. За толкова пари получавате точно толкова ненадеждно нещо. Купуването на тестове е симулация на кипяща дейност“, смята Караджов.
Според него се получават и фалшиво позитивни тестове, причинени от употреба на медикаменти, един от тях е за глава.
„В някои случаи и кръвните проби са недействителни. Предлагам да се съберат хора, които разбират от техническата страна на въпроса, а политиците да не се месят в тази тема. Комисия от експерти, които не са държавни служители, трябва да предложат друг подход“, коментира той пред Нова тв.
Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи посочва, че тестовете, които се използват у нас, са в употреба на много места, но имат и неточности.
„Проблемът ни е, че нямаме бързи лабораторни кръвни тестове. МВР трябва съвместно с МЗ да инвестира в такъв тип лаборатории. Все още няма друг подход или решение при пробата за наркотици. Ако оставим субективно полицай да прецени дали някой е от подвъздействие на алкохол или наркотици, служителите на реда рязко ще забогатеят“, подчерта той.
Двамата влязоха в спор за процентите неточност на наркотестовете – според д-р Караджов той е 90, а Тодоров смята, че са 15.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ