Вкарахте държавата в криза, а нямате план за управление, изригна Асен Василев
Парламентът се докара до пълен абсурд след неспирни скандали и упреци между основните политически сили. ГЕРБ и ПП задълбочиха патовата ситуация, като си отправиха взаимни нападки и се призоваха едни други за оттегляне на кандидатурата за председател на НС. И двете големи партии обаче отсякоха, че няма да оттеглят фаворитите си за поста.
Експремиерът Кирил Петков призова ГЕРБ да отстъпят, но Тома Биков заяви, че няма да оттеглят номинирания за поста, както и ПП не оттеглят Никола Минчев.
Съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев заяви, че ГЕРБ вкарали държавата в криза, сваляйки правителството от предишния парламент, но без да имат план как да управляват. Вие сте първа политическа сила и искаме да видим вашия план за управление. Къде е планът ви е за управление? Ако нямате план за управление защо вкарахте държавата в конституционна криза, изригна от трибуната Асен Василев. Кирил Петков пък заяви в кратка реплика от трибуната, че истинската причина за проблема е, че Бойко Борисов не иска да се оттегли.
Искрен Митев от ПП заяви, че бившите управляващи няма да подкрепят номинация на ГЕРБ за председател на Народното събрание. Той призова ГЕРБ да оттеглят кандидатурата си, за да може да работи законодателният орган. „Вие не сте по-силни от хаоса, дами и господа, вие сте хаоса“, обърна се Митев към ГЕРБ.
Тома Биков от ГЕРБ заяви, че няма да си оттеглят кандидата за председател на парламента – Росен Желязков. „Ще стоим тука, ако трябва да стоим и 4 дни, но няма да отстъпим на рекета“, изтъкна той. Приключи хубавото време, в което ви мислихме за млади, вече ви мислим за глупави и няма да ходим след вас. Нямате никакво право да ни съветвате какво да правим, не искаме подкрепа за нашия кандидат, отсече Биков.
Ако продължим по този начин, направо да отидем на избори на 15 януари, призова Тома Биков.
По думите му никой не иска ПП в управлението, като даже доста проблеми биха се решили, ако бившите управляващи не са във властта.
Заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов призова за диалогичност в парламента. Конструктивизмът на ПП липсва, защото това не било конструктивно поведение, според Митов. Някои да обясни защо в момента се гласува така, че да не може да се избере председател на Народното събрание, недоумява той. Не става въпрос за съдебна реформа, а да отпушим работата на основната институция, която има да решава проблеми и евентуално да състави правителство, настоя Митов.
Според него трудно могат да се намерят аргументи ПП да защитят логически това, което правят. Митов нямат претенции към това, което правят ПП, но по-скоро му се струва, че трябва да се попитат другите партии защо работят така, както бившите управляващи? В момента не се занимаваме със съдебна реформа, със съставяне на правителство, за антиинфлационни мерки и не чувам никакви аргументи защо отказват да признаят легитимността дадена от българските граждани на първата политическа сила и блокират първото заседание на парламента, запита Даниел Митов.
Томислав Дончев от ГЕРБ е убеден, че хората не са изпратили депутатите да плеснат с ръце и да се прегърнат, но не са ги изпратили в Народното събрание да се карат. Дончев призова народните представители, освен да се карат, и да работят. Първото заседание не може да продължи една седмица, изтъкна Дончев.
Той добави, че НС не може да е продължение на предизборната борба.
Радомир Чолаков се закани, че ГЕРБ няма да позволи избирателите им да бъдат унижавани. „Няма да отстъпим“, подчерта той, убеден, че всъщност целта на ПП е да унизят ГЕРБ, въпреки че нямат нищо против да управляват с тях.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обясни, че ДПС са готови да направят оценка на всички кабинети на целия преход, като се гордеят в периода, в който са участвали в изпълнителната власт. След направените процедури за председател на парламента, да вървим по процедурата, да гласуваме предложените кандидати. Ако няма избрани, да продължава с процедурите така, както повелява Конституцията, настоя Карадайъ.
„И пети път да отидем на избори, пак ще има сходно Народно събрание. Вместо противопоставяне и конфронтация, българските граждани със своя вот предпоставиха диалога, съгласието и обединението. Затова предлагаме да приключим час по-бързо с тези процедурни правила, защото хората от нас очакват да решаваме техните проблеми и предизвикателства“, настоя Карадайъ.
На няколко пъти Карадайъ призова към разум и диалогичност депутатите, като настоя да се върнат към конкретните процедури.
Към разум призова и Вежди Рашидов, който заяви, че народните представители правят много лошо впечатление на гражданите с поведението, което демонстрират днес в парламента.
Снимка: Агнес Методиева