Корнелия Нинова обяви, че БСП не подкрепя заявеното от лидера на ИТН, а Христо Иванов вижда ръката на Сарая
Офертата на Слави Трифонов за проектокабинет бе посрещната „на нож“ и със силно отрицание от страна, както на т. нар. протестни формации – „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън“, така и на БСП. Корнелия Нинова обяви, че няма да застанат зад „предложеното от г-н Трифонов правителство и обявените мерки и приоритети“, а съпредседателят на ДБ Христо Иванов заговори за „подмяна на исканията на протестиращите“ и за „провокация“ от страна Трифонов, но и се опита да протегне ръка за диалог. Водачът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче бе „по-хлъзгав“ и отклони въпроси по темата с аргумента, че лидерът на „Има такъв народ“ не иска да разговаря с него. Борисов се оправда и за позицията си и с кръговете около бившето НДСВ, с които се свързва проектокабинетът, че не го харесвали. Засега от играчите в новия парламент единствено ДПС запазва мълчание.
АВТОРИТАРЕН МОДЕЛ
„Политиката не е шоу. Тя изисква сериозни отговори на сериозните въпроси, пред които е изправена България“, аргументира се Нинова. „Как стари лица на прехода ще правят промени?“, попита още тя. По думите й БСП няма как да се съгласи да „замени един авторитарен модел на управление с друг“, както и че предложеното от Трифонов не е „нито програма, нито план за управление, а мерки тук-там“.
По мнението на Нинова нямало да се смени модела на управление, а то ще се задълбочи. Тя даде пример с Българската банка за развитие (ББР), където вместо да се продължи доброто, направено от служебния кабинет – банката да се преструктурира, така че да помогне на малкия и среден бизнес, банката се предлага за приватизация.
Тя критикува, че не се предлагат социални мерки, няма промяна в модела на здравеопазване и образование.
„През последните 4 години в БСП имаме четири основни цели в политиката – да променим модела на поведение на паралелната държава; да се върне държавността в българските институции; социалната политика и проблемите на хората, които да се решават в парламента; да гарантират сигурност и стабилността на България“, което нямало как да се случи с анонсирания кабинет на Трифонов. Според Нинова не се давала заявка нито за стабилно управление, нито сигурност на хората.
„Употреби се справедливи гняв на хората от протестите за поредния политически проект, инженеринг или както го наречем. Трифонов нанася тежък удар по държавността с начина, по който обяви кабинета си – без диалог, вместо от джипката – от Фейсбук“, посочи още БСП-лидерът.
ПРОВОКАЦИЯ
„Предложението на Слави Трифонов за кабинет шокира страшно много хора – и като начин на действие, и като съдържание, и като персонален състав. Чудя се дали не е много тежка загуба на връзка с реалностите. Може би става дума за план – да провокира разпадането на тази конфигурация, наречена партии на протеста, да се репродуцира така любимия на сараите модел на кабинет, който се носи по повърхността с неясни мнозинства и това да осигури на Бойко Борисов комфорта на бъде опозиция на един слаб кабинет“. Така съпредседателят на Демократична България Христо Иванов коментира пред Би Ти Ви обявеното от Трифонов. Все пак Иванов няколко пъти каза, че „не иска да гори всички мостове“ и призова избраните за депутат на „Има такъв народ“ да помислят „трезво, отговорно и с морала си“ и да ревизират позицията на лидера си.
„Очевидно нашата подкрепа не се търси, както и тази на онези граждани, които промениха България. Нека си спомним „за“ и против какво гласуваха хората, те протестираха точно срещу този модел на еднолични решения, взети някъде извън институциите, представляващи неясни интереси. Някой се появява едностранно по телевизията и налага някои неща. Липса на диалог, на чуваемост. Хората искаха оставката на Гешев, вие чухте ли там да става дума за реформа на прокуратурата, за конституционни реформи. Хората искаха да бъдат сигурни, че сараят няма да може да упражнява влияние върху следващото управление на България“, аргументира се Иванов. И допълни: „Не можем да сменим джипката с кабеларката. Недопустимо е.“
Според него в проекто-кабинета имало група, която представлява предишните издания на „сарайския модел“. „Царят бе докаран в България от Илия Павлов и Доган и НДСВ и после тройната коалиция се крепяха на този модел. Борисов уж щеше да се бори срещу тях, затова и получи общественото доверие, но изневери на това свое обещание“, припомни Иванов.
„Хайде моля ви, нека преди да пратим човек на Луната, малко повече български пенсионери да могат да си позволят да си оправят зъбите и да отидат на море“, иронизира Иванов едно от предложенията на Трифонов от вчера, свързано с членството ни в Европеската космическа агенция.
Другият съпредседател на ДБ Атанас Атанасов също изрази подобна на Иванов позиция – „пpибъpзaнoтo пpeдлaгaнe нa cпopeн cъcтaв нa пpaвитeлcтвo cъздaвa pиcĸ зa миниpaнe нa диaлoгa мeждy пapлaмeнтapнo пpeдcтaвeнитe пoлитичecĸи cили зa peшaвaнeтo нa тaзи ocнoвнa зaдaчa“.
БЕЗ ФЕЙСБУК РЕПУБЛИКА
„Отказваме да участваме във Фейсбук република, в телевизионна република, в шоу република. Мерси. За мен е абсурдно някой през „Фейсбук“ да ми хвърля правителство. Това е диктаторски подход тип „Борисов“. Очевидно Слави иска да си гони идеята за мнозинство – да си направи собствен ГЕРБ и всички да носим зелени гащи, ако така е решил суверенът. Вероятно вървим и към предсрочни избори, освен ако ГЕРБ не решат да подкрепят правителство на Слави Трифонов – тогава ще стане интересно“, заяви тази сутрин пред БНР Николай Хаджигенов. Така той препотвърди позицията от вчера на друг от лидерите на „Изправи се! Мутри вън!“ Татяна Дончева. Все пак Мая Манолова бе по-балансирана. Тя също подхвърли, че Трифонов заменя премиерската република с телевизионна. Освен това нищо не споменал в приоритетите си за доходите на хората, преизчисляването на пенсиите и т.н. Но Манолова уточни, че ще се водят дискусии. В крайна сметка обобщи: “Ние решението ще го вземем в Народното събрание и ще го покажем там, както е редно”.
КАТО ПРЕЗ 2001-ва
Други лица на ДБ са далеч по-остри в социалните мрежи. „2021 г. Усеща се като 2001 г. Липсва само обещанието за 800 дни и сладкарниците „Лучано“. Другото си е като преди – от лицата по ТВ, до състава на кабинета“, написа Иво Мирчев. Във „Фейсбук“ реагира и варненката Стела Николова, която, подобно на Мирчев, ще е за втори път депутат. „Ако някой, гласувал за ИТН, е съгласен Ники Василев да е премиер, да си признае сега! Гешев, ти недей!“, гласи неин статус. В друг тя казва: „Детски градини ще има за всички, когато 10 милиарда от корупция на година спрат да влизат по чекмеджета. Но това няма да стане с приватизация на ББР и изпращане на тройка космонавти в НАСА, а с нов ВСС и реформа в прокуратурата“.
Самият Трифонов не остана безучастен и отвърна на нападките:
Междувременно се появи и петиция срещу предложената за министър на културата Саня Армутлиева. „Ние, културните дейци, артисти и общественици сме категорично против тази кандидатура, защото се нуждаем от достоен министър, който притежава образованието, опита, професионализма и съвестта да заеме тази отговорна позиция“, се казва в подписката.