Приключиха консултациите на парламентарно представените партии с държавния глава Румен Радев, в резултат на които беше определен новият състав на Централната избирателна комисия за изборите на 11 юли.
,,Трябва да действаме експедитивно и отговорно, за да може новата ЦИК да встъпи в деня на разпускането на Народното събрание. Трябва да направим така, че ЦИК да има 60 дни да работи, защото застрашаваме деня в изборния процес. Ето защо разчитам на вашата експедитивност. Политическите партии трябва да намерят консенсус за излъчването на състава на ЦИК“, заяви президентът Радев в началото на консултациите.
Той припомни, че всяка партия ще има в ЦИК тези квоти, които те са приели в промените в Изборния кодекс – четирима представители от коалицията ГЕРБ/СДС, трима от ПП „Има такъв народ“, трима от БСП, двама от ДПС, двама от „Демократична България“ и един представител от коалицията „Изправи се! Мутри вън!“.
Румен Радев отхвърли тиражираните в публичното пространство твърдения, че той е този, който определя и избира състава на ЦИК.
Това се прави от парламентарно представените групи. Президентът не решава, той само обнародва вашето решение. Аз не избирам никого, това са спекулации, категоричен бе държавният глава пред народните представители.
Десислава Атанасова посочи, че е редно от ГЕРБ/СДС като най-голямата парламентарна сила, да излъчи председател на ЦИК и предложиха за мястото Красимир Ципов.
От ПГ на „Има такъв народ“ за кандидати на ЦИК посочиха Елка Стоянова, Камелия Нейкова и проф. Любомир Гаврилов.
БСП издигнаха кандидатурите на Емил Войнов, Силвия Стойчева и Цветанка Георгиева.
ДПС от своя страна предложиха Севинч Солакова и Ерхан Чаушев да влязат в новия състав на ЦИК.
Кандидатите на „Демократична България“ за ЦИК са социологът Цветозар Томов и Любомир Георгиев.
Мая Манолова от „Изправи се! Мутри вън!“ заяви, че коалицията няма да подкрепи кандидатурата на Красимир Ципов за председател на ЦИК, тъй като по думите ѝ това е „обида за българските избиратели“ и не отговаря на необходимите условия, още повече, че е бил бивш заместник-министър на МВР в две правителства на Бойко Борисов. Предложението на коалицията за член и зам.-председател на ЦИК бе Росица Матева.
От БСП също уточниха, че няма да подкрепят кандидатурата на Красимир Ципов за председател на Централната избирателна комисия.
Никой от вас не може да ни налага да си преосмислим номинациите. Смятам, че правилата са достатъчно ясни, когато останалите партии не са предложили номинации за председател на ЦИК, коментира Десислава Атанасова.
В крайна сметка, въпреки несъгласието на БСП и „Изправи се! Мутри вън!“, бе приета номинацията на Красимир Ципов за председател на ЦИК, което бе и единственото предложение по време на консултациите.