Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ПАРИ

ЕС призова Китай , Русия и САЩ да предотвратят търговските войни

На срещата на високо равнище в Пекин председателят на Европейския съвет Доналд Туск предложи на Русия, САЩ и Китай съвместно да се заемат с рефиормирането на СТО. Според политика не трябва да се допуска разгаряне на търговски войни, които да прераснат в „пълноценни конфликти“, пише The Guardian.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова Европа, Китай, САЩ и Русия да работят заедно, за да избягват търговски войни и да не допускат по-сериозни последствия, пише The Guardian.

„Известно ни е, че архитектурата на света се променя буквално пред очите ни и нашето общо задължение е да я променим към по-добро“, заяви политикът по време на откриването на срещата на високо равнище Китай-ЕС в Пекин.

Туск допълни, че търговските войни могат да се превърнат в „пълноценни конфликт“ и предложи да се реформира Световната търговска организация. „Имаме време да предотвратим конфликта и хаоса“, подчерта той.

Освен Туск, на ежегодната среща пристигна и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Китайската страна се представи от премиера на Държавния съвет на КНР Ли Къцян. Двустранната среща на високо равнище се провежда на фона на развалените отношения между Вашингтон с Пекин и Брюксел, обръща внимание изданието.

Наскоро Тръмп нарече ЕС един от „най-големите врагове“ на своята страна. Няколко часа преди това той посъветва британския премиер Тереза Мей да съди европейския блок и да не да води преговори за Брекзит с него. В допълнение, по-рано ръководителят на Белия дом заплаши да въведе мита за китайските и европейски стоки, припомня The Guardian.

Лидерите на ЕС и Китай издадоха комюнике, в което се въздържаха да критикуват Съединените щати. Вместо това те обещаха „да насърчават отворената световна икономика … да се противопоставят на протекционизма и изолацията и да направят процеса на глобализация по-отворен, балансиран, приобщаващ и печеливш за всички“.

Изданието подчертава, че лидерите на ЕС са отхвърлили предложението на Пекин да създаде „антиамерикански съюз“ и са решили да не ожесточават позицията си срещу Вашингтон. Работата е, че Брюксел се тревожи за икономическата политика на Китай.

Миналия месец Търговската камара на ЕС публикува доклад, в който критикува субсидиите за китайски фирми и „принудителното прехвърляне на интелектуална собственост“. Подобна критика често се отправя и от Съединените щати.

Очевидно, затова и Юнкер заяви, че в отношенията си с Пекин Брюксел се нуждае от „справедливи и честни многостранни правила“. „ЕС е отворен за сътрудничество, но не и наивен“, заяви ръководителят на Европейската комисия по време на речта си.



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...