Впечатляващ ръст на внесения в хазната данък печалба от бизнеса се отчита тази година въпреки кризата в редица сектори заради ковид-пандемията. Данните на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета за първите 9 месеца на годината показват, че ръстът на постъпленията от корпоративни данъци е 24%. НАП се похвали, че през октомври увеличението вече е с 30%.
Към края на септември приходите от корпоративни данъци са в размер на 1.882 млрд. лв. (63,3 % от годишния план), се вижда от бюлетина на МФ. Спрямо септември 2020 г. постъпленията нарастват с 365,1 млн. лв., което се дължи предимно на по-високите приходи от корпоративен данък от нефинансовите предприятия, посочват от МФ.
В сумата, събрана от фирмите, влизат както авансовите вноски на базата на очакваната печалба през тази година, така и окончателния данък за миналата година, чийто срок за плащане беше края на юни.
МФ не дава обяснение в бюлетина си на какво се дължат по-високите постъпления от корпоративен данък на фона на оплакванията на редица сектори за намалели поръчки и затруднения да изпълняват дейността си. Една от причините може да е ступорът, в който изпадна икономиката ни в периода март-май на 2020 г., когато заради пандемията бе въведено извънредно положение с редица ограничения пред бизнеса. Другото обяснение е, че фирмите са станали по-дисциплинирани в плащането на данъците си, за да имат достъп до ковид-помощи. Вероятно заслуга имат и зачестилите проверки на НАП за фиктивни касови наличности, с които се укрива плащането на налози.
Интересно е да се отбележи, че тазгодишните приходи от данък печалба са по-високи и от предпандемичната 2019 г., която се счита за най-силната за икономиката ни след финансовата криза през 2008 г. Към септември 2019 г. постъпленията от корпоративни данъци са били в размер на 1.668 млрд. лв. (62,3 % от годишния план).
Значителен ръст има и на приходите от подоходното облагане на гражданите. Към края на септември българите са превели 3.575 млрд. лв. в бюджета – с окончателния данък за миналата година и авансови месечни вноски за тази. (76,2 % от заложените в разчета за годината). Тези приходи са с 491,3 млн. лв. повече (15,9 %), спрямо същия период на предходната година.
Върху размера на данъчните постъпления върху доходите влияят най-вече повишените заплати в бюджетната сфера и ръста на минималната заплата от началото на годината, допълнителните възнаграждения за работещите на първа линия в борбата с ковида, както и налога, който държавата си е събрала от раздадените помощи по мярката за заетостта 60/40 и 80/20.
От НАП се похвалиха, че за пореден месец – октомври, отчитат отлични резултати. „Това се дължи както на добрата работа на всички служители в приходната агенция, така и на положителна промяна в поведението на данъкоплатците. Наблюдава се устойчив ръст на доброволното деклариране и плащане от страна на бизнеса и гражданите“, каза по повод рекордния ръст в приходите изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.