Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ПАРИ

„Лукойл“ спира работа до 3 месеца, 7000 остават без работа

Ужасна новина за хиляди български семейства – „Лукойл България“ спира работа до Нова година! Причина руският монополист да хлопне кепенците до три месеца и да остави без работа около 7000 човека са отчайващите финансови резултати на компанията, принудена да плаща данъци и акциз в условията на европейско законодателство, а не на корупционния принцип „колкото-толкова“, разкри ексклузивно наш източник от Министерството на финансите.

За броя на работниците и служителите в руската рафинерия има само задочни данни – пряко заети в производството в „Лукойл Нефтохим“ са около 2000 душиq fколо 4000-5000 служители са съпътстващ персонал, а над 50 на сто от работещите имат заеми към банки. Такава поне е информацията на Минко Минков, шефът на Синдиката на българските нефтохимици.

Не е тайна, че през изминалата 2020 г. рафинерията пропуска цели 54% от приходите си и от 6.3 млрд. лв. те се топят до 3 млрд. лв. Загубата също е една от най-драматичните през годините – над половин милиард лева.

Докато пандемията изтривала милиарди оборот, в руската група незабелязано са се случили и някои структурни промени – смяна на собствеността, смяна на модела на работата на рафинерията, а при търговеца „Лукойл България“ и смяна на някои условия в договорите с клиентите.

В момента тече проверка на така нареченото трансферно ценообразуване (пазарни ли са сделките между свързани лица) на „Лукойл“ по искане на финансовия министър Асен Василев.

Целта е да се установи дали благодарение на него „Лукойл Нефтохим Бургас“ винаги излиза на загуба, а освен дирекция „Големи данъкоплатци“ в НАП за проверката се ползва помощ от Холандия и Франция.

Отделно по думите на Василев след две ревизии били установени и 535 млн. лв. дължими данъци. Те обаче няма да бъдат внесени в бюджета, защото ще бъдат приспаднати от декларираните многомилионни загуби досега.

Litasco – собственик на всичко

В разгара на втората голяма вълна на ковид-19 на 9 декември 2020 г. „Лукойл Нефтохим Бургас“ става дъщерно на регистрираното в Швейцария Litasco S.A.

То е ексклузивен търговски представител на Lukoil за доставки на петрол и петролни продукти извън Русия с централа в Женева. Дружеството вече притежава 89.97% от акциите, като преди това те са на нидерландската Lukoil Europe Holdings B.V.

Промяна има и с другата голяма компания на групата – търговецът на едро и дребно „Лукойл България“. Там също Lukoil Europe Holdings B.V. е прехвърлило собствеността си на Litasco S.A.

Подобно преместване се случва в края на 2020 г. и с дружеството, занимаващо се с продажбата на авиационно гориво – „Лукойл ейвиейшън България“.

Промяна има и в ръководството на „Лукойл България“. Булат Субаев, който дойде на мястото на Валентин Златев през април 2019 г., през ноември 2020 г. е заменен от Андрей Матюхов. Малко по-рано пък Валентин Златев напусна и контролния съвет на „Лукойл България“. Но се озовава в друг свързан бизнес – с доставките на газ за рафинерията.

Още през май 2020 гeнeрaлният дирeктoр нa Булaт Cубaeв предупреди пред БНР, че опacнocттa нaй-гoлeмият дocтaвчик нa гoривo дa cпрe рaбoтa e нaпълнo рeaлнa зaрaди гoтвeнитe зaкoнoдaтeлни прoмeни, cвързaни c дaнъчнитe cклaдoвe.

Ставаше дума за прoмeни в Зaкoнa зa aкцизитe и дaнъчнитe cклaдoвe, c кoитo „Лукoйл Бългaрия“ ce зaдължaвa в cрoк oт eдин мeceц дa oтдeли и лицeнзирa кaтo oтдeлни дaнъчни cклaдoвe шecттe cи бaзи в cтрaнaтa, cвързaни c нeфтoпрoвoдa.

В мoмeнтa тe ca c лицeнз нa eдин oбщ дaнъчeн cклaд. Пoпрaвкaтa e вкaрaнa в прeхoднитe и зaключитeлни рaзпoрeдби нa Зaкoнa зa здрaвeтo, c кoитo ce прeкрaтявa дeйcтвиeтo нa извънрeднoтo пoлoжeниe, нaлoжeнo зaрaди кoрoнaвируca.

Прeдвидeният cрoк зa привeждaнe нa нoвитe cклaдoвe cпoрeд нoвитe изиcквaния и лицeнзирaнe e твърдe крaтък, изпищя Булaт Cубaeв. „Кaтo имaмe прeдвид cрoкoвeтe, рaзмeрa нa нeoбхoдимaтa рaбoтa и прaктичecкaтa нeвъзмoжнocт дa ги cпaзим, тo дa, oпacнocттa дa cпрeм рaбoтa e нaпълнo рeaлнa.“

Е, явно за година време руският монополист не успя да свикне с правилата за разплащане към бюджета в една европейска държава, затова консорциумът върви към фалит и затваряне на целия бизнес, заключи информаторът на Narod.bg.

Малко хора знаят, обаче, че българската държава държи права на “златна акция” в “Лукойл Нефтохим Бургас” АД.

Чpeз cвoя пpeдcтaвитeл в Haдзopния cъвeт дъpжaвaтa мoжe дa yчacтвa пpи взимaнeтo нa вaжни peшeния в дpyжecтвoтo, ĸaтo нaпpимep пpoмянa нa пpeдмeтa нa дeйнocт, пpexвъpлянe нa дpyжecтвoтo нa тpeтo лицe, cъĸpaщaвaнe нa щaтa и дp., включително фалит.

Дъpжaвaтa пpитeжaвa eднa aĸция Kлac A c ocoбeни пpaвa oт ĸaпитaлa нa дpyжecтвoтo, нa ocнoвaниe чл. 226 oт Tъpгoвcĸия зaĸoн. Кой е представител на държавата в тази компания е изключително важно, особено когато десетки години наред “Лукойл Нефтохим Бургас” АД генерира милиарди оборот, но официално е на загуба и не внася нито стотинка данъци?

По официална информация последната промяна при избор на представител на държавата в “Лукойл Нефтохим Бургас” АД е станала през 2017 година. Тогава на мястото на Р. Овч. като представител на държавата в Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД е назначен тогавашният заместник-министърът на енергетиката Красимир Първанов от шайката на Баце. Оттогава няма никаква информация за промяна.

Кой е Красимир Първанов?

Кариерата на Красимир Първанов е свързана най-вече със скандали, някои от които водят до огромни щети за държавата. През 2011 година Красимир Първанов бе уволнен от поста изпълнителен директор на НЕК заради подписан меморандум с „Атомстройекспорт“, който обвързваше България до два месеца да подпише окончателен договор за строителството на АЕЦ „Белене“.

Тогавашният министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков обяви, че Първанов е правил това без да го информира и затова ще бъде разследван от ДАНС. Заради подписания от Първанов меморандум България бе осъдена от „Атомстройекспорт“ и плати над милиард и половина обезщетение.

Разследването срещу Красимир Първанов се разми в годините и като виден незаменим кадър за Бойко Борисов през 2017 година той е назначен за зам.-министър на енергетиката в кабинета „Борисов 3“. Назначението му тогава бе посрещнато на нож от четирите големи работодателски организации – Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) на Киро Гела, които дори в знак на протест изпратиха открито писмо до премиера от СИК.

Вместо обаче да бъде отстранен, Първанов бе назначен за представител на държавата в Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД. През 2019 година Красимир Първанов бе принуден да подаде оставка като зам.-министър заради „Апартаментгейт“.

Тогава се разбра, че той също си е купил апартамент от „Артекс” на много занижена цена. Срещу какви услуги е получил апартамент на скандално ниски цени можем само да гадаем.

Въпреки всички тези скандали няма информация Красимир Първанов да е отстранен като представител на държавата в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД. Засега, или поне докато я има фирмата.



Може да харесате

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...