Позицията на правителството претърпя обрат за няколко месеца
Германското правителство обмисля да въведе по-строги изисквания за сигурност и различни други начини как да ограничи или изключи използването оборудване на Huawei при изграждането на бъдещите мобилни мрежи от ново 5G поколение.
Изданието се позовава на свои източници от правителството, които са казали, че в момента текат активни дискусии за определянето на стандарти за сигурност. Налице е тезата, че Huawei не може да ги покрие и заради това е вероятно марката да бъде блокирана. Промяна се очаква да претърпи и законът за далекосъобщенията в Германия.
Сегашните настроения са контрастни на позицията на германското правителство от октомври, когато то каза на депутатите, че не вижда правни основания да изключи китайския доставчик от предстоящите търгове за 5G. Тогава темата бе подхваната заради първите по-солидни опити на Вашингтон да атакува Huawei. Днес обаче лобито като че ли е много по-силно.
Месеци наред вече се тиражира тезата, че китайският производител помага на Пекин да шпионира западните правителства чрез нейното телекомуникационно оборудване. Казусът се изостря значително на фона на предстоящото изграждане на мрежите от ново поколение, а киберсигурността става все по-важна в световен мащаб.
Според американците оборудването на Huawei крие „задни вратички“, позволяващи на китайските власти да извършват нерегламентирано следене.
Германският Deutsche Telekom обяви през декември, че ще преразгледа стратегията си за избор на доставчици, а френският Orange заяви, че няма да наема китайската фирма за изграждане на 5G мрежата си в страната. Техните реакции дойдоха, след като крути мерки първо взе Австралия, последвана от Нова Зеландия и Япония.
Междувременно от Huawei настояват, че опасенията са неоснователни и почиват на пропаганда, без да са защитени от доказателства.
Въпреки това американската страна не само не спира, а засилва опитите си да ограничи китайската експанзия. Напрежението ескалира в края на миналата година, когато по искане на САЩ в Канада бе арестуван главният финансов директор на Huawei Мън Уанджоу, която е и дъщеря на основателя на гиганта. Впоследствие тя бе пусната под гаранция, но все още я грози екстрадиция в Щатите.
Миналата седмица пък полското контраразузнаване арестува местния директор по продажбите на Huawei, който бе обвинен в шпионаж. Не закъсня и уволнението му от компанията, което според някои може да се смята за потвърждение за дейността му.
Задълбочаващата се криза в международен план провокира и основателя на Huawei Рен Женгфей да наруши дългогодишното си мълчание и да се появи пред медиите, за да опровергае нападките. Той призна, че е привърженик на комунистическата партия и обича страната си, но никога не би направил нещо, което да навреди на друга държава по света.
Може да харесате
ПАРИ
Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...
ПАРИ
Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...
ПАРИ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...
КОНСПИРАЦИЯ
Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...