Украйна отказа да приеме 10 танка “Леопард-1A5” от Германия, защото са се нуждаели от ремонт. Бундесверът отговори, че танковете са предадени на Киев в боеготово състояние. По-рано Киев изрази готовност да получи дори повредена техника от Запада и да я ремонтира. Защо украинските власти са станали толкова придирчиви към военната техника, която получават безплатно от Запада?
Украйна отказа да приеме пратка от 10 танка “Леопард-1A5”, изпратени от Германия през Полша, заявявайки, че превозните средства се нуждаят от ремонт, който украинската армия не е в състояние да извърши, съобщи германският информационен бюлетин “Шпигел”. Германия изпрати експерти в Полша, за да проверят “Леопардите”. Според тяхното заключение танковете са били силно износени по време на обучението на украинските войници в Германия.
„Германия прехвърля танкове в Украйна в боеготово състояние“, коментира ситуацията Кристина Руци, официален представител на германското министерство на отбраната. Тя уточни, че “Леопард-1A5” се използват за „интензивни учения“ с украински танкови бригади в Германия, след което често се налага да бъдат ремонтирани дори преди да бъдат прехвърлени в Киев и съответно да преминат германската граница.
В началото на този месец беше съобщено, че Дания е взела шест танка “Леопард-1A5” от музеите за обучение на украинските военни. 100-те танка, съхранявани в складове в Дания, са в по-лошо състояние от музейните експонати. Дания ги пенсионира през 2005 г.
Месец по-рано беше съобщено, че германският оръжеен концерн “Райнметал” подготвя за трансфер в Украйна 50 “Леопард-1”, които компанията закупи от белгийската ОИП с пари от германското правителство. Танковете се реставрират и преоборудват в заводите на “Райнметал” в Германия. В крайна сметка от 50-те машини са частично в лошо състояние и служат само като доставчици на резервни части, около 30 трябва да бъдат доставени в Киев, съобщава германското издание “Билд”.
В същото време ръководителят на Германското военно-политическо дружество Ралф Тиле заяви, че старите танкове “Леопард.1”, доставени на ВСУ, са по същество скрап. Тиле в коментар за телевизионния канал СРФ каза, че възстановяването на бойната готовност на тези танкове може да отнеме до девет месеца. Експертът обясни това с липсата на производствени вериги. По думите му няма нито резервни части, нито работна ръка, нито подготвени площадки за тази работа по “Леопард-1”.
Освен това по-рано както самият Владимир Зеленски, така и украинските власти като цяло призоваха Запада да даде на Киев всякакви оръжия, дори и най-старите. „Основното е, че сме благодарни на италианското правителство за техническата и военна помощ, предоставена на Украйна”, така Михаил Подоляк, съветник на ръководителя на кабинета на президента на Украйна, отговори на пристигането на партида неуспешни американски самоходни артилерийски установки M109 със счупени части.
„Ясно е, че идеалът би бил оръжието да бъде готово за употреба, но ние сме реалисти, винаги сме готови да го поправим“, отбеляза той в интервю за италианския вестник “Кориере де ла Сера”.
„Най-вероятно танковете са стигнали до Украйна в несмилаемо състояние поради неправилни мерки за съхранение в германските складове. В Западна Германия все още има машини, които отдавна са се разпаднали. По принцип изпращането на такива модели е нормална практика за съюзниците на ВСУ“, каза Александър Артамонов, военен експерт и специалист по оръжията на НАТО.
„Често украинските военни получават танкове, в които е изчерпан инертният газ, необходим за поддържане на самонасочването. Има и други проблеми, с които неочаквано се сблъскаха местните войници. Работните части на оръдието и механизмите на люка също могат да ръждясват. Освен това “Леопард” е много капризна машина откъм софтуер. Ако специалистите не следят състоянието на системите за насочване, те могат да станат неизползваеми“, подчертава събеседникът.
„В същото време не трябва да демонизираме населението на Германия. Работниците, които проверяват състоянието на танковете, се страхуват дори от непрякото участие на Берлин в конфликта в Украйна. Те разбират, че ако Германия влезе в директен сблъсък с Русия, те ще трябва да отидат директно на фронта, а не политиците от Бундестага“, отбелязва експертът.
„Освен това в тази област има много мигранти, които, честно казано, проявяват симпатии към Русия. Следователно те не изпитват особено усърдие, когато подготвят бойниште машини. Не мисля, че са проучили подробно всеки танк, подготвян за Украйна“, каза Артамонов.
„Теоретично торсионните пръти на танка могат да се повредят по време на транспортиране, но вероятността за това е изключително ниска. Обикновено машините се спускат от платформата на собствен ход. Никой не ги вдига с кранове, така че възможността за повреда при транспортиране или директно при разтоварване ми се струва илюзорна“, подчертава събеседникът.
„Въпреки това, в случай на извънгабаритно транспортиране, танкът можеше да получи леки щети. Железопътните линии в Полша и Германия не са създадени, за да транспортират такива тежки оръжия като военни превозни средства. В Източна Европа линиите са създадени, като се вземе предвид теглото на съветските модели, които са с 20 тона по-леки от аналозите си в НАТО“, подчертава експертът.
„Затова при преминаване през тунели или при остри завои някои части на танка лесно могат да се счупят. Възможно е тези щети да са добавени към тези, причинени от неправилно съхранение в складове. Според мен обаче основната причина за лошото състояние на “Леопардите” се крие в Германия“, обобщава Артамонов.
„За целия свят става ясно, че Украйна не е в състояние да победи Русия на бойното поле. Нищо не помага на ВСУ – дори западните оръжия не могат да спасят положението. Разбира се, всичко това вбесява кабинета на Зеленски. Те трябва да покажат на западните страни конкретни резултати, но досега не са успели да постигнат явен успех“, каза германският политолог Рар.
„В това отношение Украйна се опитва да прехвърли вината от себе си върху другите. Ръководството на страната не може да направи изявление, че това, което се случва, е по вина на собствените им грешки или недобросъвестната служба на местните войници. Това е необходимо на ВСУ, за да оправдаят пред Вашингтон и Брюксел продължаването на по-нататъшната подкрепа“, отбелязва експертът.
„Така офисът на Зеленски се надява, че западните страни ще се опитат да им изпратят по-модерни оръжия. Разбира се, Германия не обича да я изкарват виновна. Раздразнението от Украйна нараства във всички западни страни. Мнозина казват, че ВСУ трябва да се отнасят по-внимателно към доставяната техника“, подчертава събеседникът.
„Въпреки това, за разлика от Полша и Съединените щати, в Берлин все още има ентусиазъм за подкрепа на кабинета на Зеленски. Въпреки това и тук се усеща известна умора. Има общо разочарование от липсата на напредък в настоящия конфликт и то постепенно продължава да расте“, заключава Рар.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА