Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ФОКУС

Русия реже едно по едно пипалата на Франция

Ядрена заплаха за Европа. Западът се сблъска с дългосрочен проблем

Превратът в Нигер заплашва да доведе до сериозни последици за европейската енергетика. Пучистите вече обявиха спиране на доставките на уран за Франция. Светът говори за възможна намеса, Париж евакуира гражданите си.

Странен бунт

На 26 юли президентската охрана блокира резиденцията на държавния глава Мохамед Базум. Бунтовниците го обвиниха в „лошо управление“, отстраниха го от власт и го арестуваха. Тогава военната хунта отмени конституцията, създаде Национален съвет за отбрана на отечеството, затвори границите, наложи полицейски час.

Колкото и да е странно, Базум все пак имаше достъп до интернет и се обърна към поддръжници чрез “Туитър”. “Говорих по телефона с Еманюел Макрон, държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и генералния секретар на ООН Антониу Гутериш. Всички те осъдиха пуча. Руският външен министър Сергей Лавров също посочи необходимостта от възстановяване на конституционния ред в западноафриканската държава”, написа той.

Това нямаше ефект върху бунтовниците. Генерал Абдурахман Чиани, командир на президентската гвардия, се обяви за ръководител на Националния съвет и обеща да спре всякакви опити за сваляне на новото правителство. Според него вече се подготвят провокации срещу Нигер. По-специално, военна намеса на Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) и Франция.

Евакуация и ултиматум

Това беше отречено в Париж. Но там предупредиха, че сънародниците в Нигер ще бъдат защитени. След като се опитаха да атакуват посолството, Макрон категорично предупреди за всякакви действия, които биха накърнили интересите на Франция. На 1 август беше обявена евакуация – в страната имаше поне пет хиляди французи.

ЕКОВАС постави ултиматум на хунтата: до края на първата седмица на август Базум трябваше да бъде освободен и конституционният ред трябваше да бъде възстановен. В противен случай ще предприемат „всички необходими мерки“ за разрешаване на ситуацията. Струва си да се уточни, че „икономическата общност“ също има въоръжени сили.

Пучистите бяха подкрепени от властите на Буркина Фасо и Мали, съседни на Нигер. Там управляват бивши бунтовници, които съобщават, че всяка намеса в съседна държава ще се счита за война срещу тях. Те заплашиха да напуснат ЕКОВАС. Членството на тези страни обаче вече е спряно поради преврати.

ЕКОВАС обяви търговско ембарго на Нигер, средствата в централната банка на западноафриканските държави бяха замразени. Това беше направено по предложение на президента на Нигерия Бол Тинубу, който сега председателства общността.

Отговорът на хунтата

Националният съвет от своя страна спря доставките на уран и злато за Франция. В Европа това предизвика безпокойство. Нигер представлява около 15%от френския внос на уран и до 24% в ЕС. Друга суровина за ядрена енергия идва от Русия (от която Западът иска да се откаже), както и Казахстан. По непотвърдени данни Брюксел е водил преговори с бившата съветска република от пролетта за увеличаване на покупките.

“Орано”, производител на ядрено гориво, собственост на френското правителство, продължава дейността си в Нигер, съобщи “Политико”. Компанията има три мини там, но работи само една. Парижки служители и енергийни експерти побързаха да уверят, че напрежението в западноафриканската държава не заплашва ядрената индустрия на Петата република. Дори ако производството спре, запасите ще стигнат за две години.

„Франция не зависи от нито едно място, компания или държава, за да гарантира сигурността на доставките за електроцентралите“, каза Министерството на енергетиката. По-рано тази година Orano беше информиран, че заедно с правителството на Нигер проучват нови находища в северния департамент Арлит.

Но в дългосрочен план ситуацията за Европа е тревожна. Фук-Вин Нгуен, енергиен експерт в Института “Жак Делор” в Париж, се опасява, че кризата в Африка ще направи невъзможно окончателното прекъсване на връзките с Русия. „Уранът – и ядрената енергия като цяло – все още не са обект на санкции. Ако ситуацията в Нигер се изостри, това със сигурност ще усложни разширяването на забраните“, отбелязва анализаторът.

Резервни пътища за запад

Уранът е втората най-голяма експортна стока на Нигер след златото. Спирането на доставките за Европа със сигурност ще удари новите власти на африканската република.

Но ЕС е решен. „Неприемливата атака срещу целостта на републиканските институции на Нигер няма да остане без последствия за партньорството и сътрудничеството“, предупреди върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел. Ограничаването на взаимодействието няма да засегне само хуманитарната помощ – 25 млн. евро през 2023 г.

САЩ засега се въздържат от резки оценки и изказвания. Преди това те отделиха повече от сто милиона долара за Нигер. Вероятно Западът си запазва финансови лостове за натиск, в случай че ултиматумът на африканските страни не проработи.

ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!

КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...