Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

ФОКУС

Демократите водят САЩ към разпад

Вече сме описвали как американските елити зад Демократическата партия са се заели с разрушаването на американската идеология, създадена от бащите основатели.

Обяснявали сме причините, поради които елитите трябваше да ускорят преформатирането на американското общество според идеологията на ЧЖИЗ. Споменахме, че подобни драматични промени срещат съпротива от страна на гражданите. Ще обсъдим тази тема по-подробно сега.

На 1 юни Джо Байдън изнесе реч в Тулса в чест на „100-годишнината от расовото клане“, публикувана на уебсайта на Белия дом. По време на речта си Джо Байдън направи директни паралели с „вътрешния тероризъм“, който се случва преди 100 години, когато белите жители изгарят квартал “Гринууд”, където живеят богати афроамериканци, и събитията от 6 януари 2021 г., когато провокатори нахлуват в Сграда на Капитолия в САЩ.

Джо Байдън се позова на един от принципите на критичната расова теория, заявявайки, че расовата омраза е систематично заложена в американското законодателство и култура. Освен това той повтори тезата си, която вече е изразявал, когато говори пред Конгреса на САЩ: тероризмът на белите супремасисти е най-смъртоносната заплаха за Съединените щати, дори по-голяма от терористичната заплаха от “Ислямска държава” или “Ал Кайда”

В тази връзка Байдън обеща, че администрацията му „скоро ще изложи по-широка стратегия за борба с вътрешния тероризъм“.

За да отбележи тъжната дата, Белият дом пусна бюлетин на тема „Затваряне на пропастта на богатството на расите“. В съответствие с този документ Белият дом планира да използва федерални ресурси за изравняване на цената на жилищата в „белите“ и „черните“ райони на САЩ. Освен това се предлага да се стимулира развитието на малцинствения бизнес чрез обществени поръчки.

Като част от плана за развитие на инфраструктурата за чернокожите общности се планира да се актуализират комуникационните мрежи, системата за жилищно-комунални услуги и да се разгледат въпросите за осигуряване на жителите с достъпен обществен транспорт. Директните репарации на чернокожите за „расово клане“ не са споменати в речта в Тулса.

Тук си струва да си припомним историята на Еванстън, Илинойс, чието ръководство щеше да използва приходите от легализацията на канабис, за да плаща репарации на чернокожите. Сега “Блумбърг” съобщава, че за първите 16 късметлии са отпуснати 400 хиляди долара. За да се избегне допълнително данъчно облагане, сумите по трансфера отиват директно в банката за плащане на наем, ипотека, жилищни и комунални услуги или на подизпълнител, ангажиран в строителството на къщи.

Разбира се, не всички „късметлии“ бяха доволни от това.

„Имаме нужда от пари. Искам да получа обезщетение като всеки чернокож ”, каза 73-годишната Роуз Кенън пред “Блумбърг”.

От това може да се заключи, че гореспоменатите проекти на Джо Байдън едва ли ще задоволят простите желания на средния афроамериканец.

Администрацията на Джо Байдън обаче очевидно навлиза в нов етап на „позитивна дискриминация“ в САЩ като прокарване на идеологията на ЧЖИЗ. Освен това тя има за цел да раздели още повече традиционното американско общество, като подкрепи Закона за равенство, който благодарение на демократите Камарата на представителите прие през февруари.

Законопроектът осигурява федерална подкрепа за ЛГБТ общността, но журналистите съобщават, че буквалното му прилагане позволява на мъжете, които се идентифицират като жени, да излежават присъдите си в женски затвори.

Очевидно идеологията на ЧЖИЗ в САЩ все повече придобива признаци на държавна. Официалното преподаване на критична расова теория от Министерството на образованието на САЩ е планирано за учебната 2022-2023 година. Членовете от Демократическата партия в конгреса на щата Вашингтон обаче решиха да преподават тази теория в щатските училища още тази година.

По този въпрос в САЩ се разгръща истинска конфронтация: повече от 10 републикански щати вече са приели или предстои да приемат закони за забрана на преподаването на критична расова теория в училищата. “Ню Йорк Таймс” публикува статия, в която се твърди, че Републиканската партия провежда системна политика за изключване на расовата теория от списъка с преподавани предмети, което разклаща училищните основи.

„От училищните настоятелства до конгресните зали, републиканците водят енергична кампания, за да диктуват как се преподава исторически и съвременен расизъм в Америка, изправени пред противопоставяне от демократи и преподаватели в политически чувствителен сблъсък, който има дълбоки последици за това как децата научават за своята страна“гласи статия

Ню Йорк Таймс припомня своя “Проект 1619”, който гласи, че:

„От робството и анти-черния расизъм израсна почти всичко, което наистина направи Америка изключителна.“

Сега обаче критичната расова теория е реакция на променящата се нация, в която по-голямата част от учениците в държавните училища вече не са бели, но преподавателският състав все още е близо 80% бял.

Разбира се, няма нужда да се казва, че борбата срещу критичната расова теория е само републиканска инициатива. Тази инициатива идва от родителите. Родителски войни избухват на ниво училищни окръзи, тъй като някои родители, които не са съгласни с преподаването на критична расова теория, се опитват да променят състава на училищните настоятелства, които подкрепят преподаването на тази теория.

Видео, където една майка яростно критикува преподавателския състав на едно от училищата в Ню Йорк, за подкрепа на критичната расова теория, е събрало над милион гледания. В друго видео, разпространено от десни американски ресурси, китайски имигрант нарича случващото се днес „американската версия на китайската културна революция“.

Особено популярно става видео, където тъмнокож баща с 6-годишна дъщеря отрича постулатите на критичната расова теория, обяснявайки, че хората трябва да се третират по същия начин, независимо от цвета на кожата. Канят ги дори да дават интервюта по централната телевизия, но не в САЩ, а в Австралия.

Не трябва да се забравя, че САЩ са съюз на независими щати и местните инициативи са от голямо значение. Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, републиканец, който преди това се противеше на ограниченията от федералното правителство за борба срещу коронавируса, в нарушение на указа на Джо Байдън, е подписал закон, забраняващ на трансджендърите да се състезават в женски състезания.

Като цяло подкрепата на републиканците с техните традиционни ценности вече може да бъде оценена чрез „гласуване с крака“. През 2020 г. водещите по отрицателна миграция (изтичане на населението) бяха водените от демократите щати Илинойс, Ню Йорк и Калифорния. Трите щата по отношение на положителната миграция изостават от републиканците и в случая не става дума за обичайната миграция от „север на юг“, тъй като доста северният Айдахо е на първо място, следван от Аризона и Юг Каролина.

Разбира се, заедно с жителите, парите си отиват под формата на загубени данъци. Така , според статистиката на данъчната служба, през 2017-2018 г. 165 355 данъкоплатци са напуснали щата Калифорния, а на щата му липсват данъци в размер на 8,8 милиарда долара.

Не е ясно как при такова положение щатското правителство ще финансира плановете си за „зелена енергия“ и увеличаване на социалните помощи. Освен това, броят на желаещите да се изселят се е увеличил драстично през 2021 година. Според американците, напускащи Калифорния дори е имало недостиг на контейнери за преместване.

Според резултатите от преброяването от 2020 г. местата в Конгреса бяха преразпределени. Така например, традиционно демократичните щати Илинойс, Ню Йорк, Калифорния загубиха по едно място, а републиканските Флорида и Монтана спечелиха по едно, а Тексас дори две.

Политиката на администрацията на Джо Байдън за „расово равенство“ се проваля дори на федерално ниво. Шестият федерален апелативен съд на 27 май обяви за противоконституционна частта от плана за спасяване на икономиката на Джо Байдън от 1,9 трилиона долара по отношение на субсидиите за ресторантьорството.

Противно на член 14 от Конституцията на САЩ, е намерен раздел, който дава приоритетно финансиране на ресторанти, които са повече от 51% собственост на жени, определени расови и етнически групи, което очевидно е в ущърб на белите мъже.

Апелативният съдия Амул Тапар (син на индийски имигранти), от името на мнозинството от гласувалите съдии, посочи, че въпросният закон има „неясно определение“ на „социално и икономически неравностойни“ категории граждани:

„Списък на расовите предпочитания, описан в детайл от правителството няма ниикакви основания. Там пакистанците са предпочитани пред афганистанците. Говори се за японците, но не и за иракчаните. За латиноамериканците, но не и за арабите“.

Определянето на категориите нуждаещи се като испанци, чернокожи или индианци е ирационално и дискриминационно. Няма и съответната обосновка за преференцията за различните полове.

Цялата тази прогресивна политика на новата администрация на Белия дом е твърде крайна за повечето американци. Дори “Ню Йорк Таймс” пише за това в началото на май:

„Някои са загрижени, че твърдението, че Америка е поначало расистка – мнение, споделяно от елементи от прогресивното крило на Демократическата партия, противоречи на мнението на мнозинството от избирателите и поставя въпрос в ръцете на републиканците, който ще бъде използван като политическа тояга“.

Авторите на статията обаче се надяват на бързо икономическо развитие, което ще прикрие този негатив.

Пенсионираният демократичен стратег Джеймс Карвил развива тази мисъл. Той обясни, че новата политика, популяризирана от Демократическата партия, използва „прогресивен речник“, чужд за по-голямата част от аудиторията:

„Те използват фрази като цветни общности. Не познавам никой, който би казал това. В тези фрази няма нищо по същество погрешно. Но хората не говорят така. Избирателите не говорят така. И във всеки случай това е сигнал, че говорите на един език, а хората, за които искате да гласувате, говорят друг език “, смята Карвил.

Карвил обяснява, че не всички, с които е комуникирал в Демократическата партия, са съгласни с акцента върху въпроса за „расовото равенство“, но те не са готови да изразят мнението си публично, тъй като се страхуват от мнението на съпартийците си.

Според Карвил всичко това дава основание на републиканците да приписват крайно леви възгледи на цялата Демократическа партия, дори да ѝ лепнат етикета на социалистическа. Въпросът е, че ако демократите искат да спечелят междинните избори през 2022 г., те не могат да игнорират белите хора от провинцията, тъй като 18% от населението контролира 52% от местата в Сената.

Кореспондент на “Ню Йорк Таймс”, цитирайки данни от няколко социологически проучвания, показва, че повечето американци се противопоставят на по-радикалните кампании, като съкращаване на полицейските бюджети и премахване на традиционните норми за пола:

„Ако просто погледнете политическите предпочитания на американците, ще видите, че демократите трябва да спечелят общо мнозинство. Но имаме силна негативна крайност и когато хората са изправени пред Демократическа партия, която иска да обезоръжи полицията и да преименува училищата, вместо да ги отвори отново, докато престъпността нараства и благосъстоянието на децата пада, е твърде лесно за републиканците да се противопоставят на Демократическата партия. “

Разцеплението в Демократическата партия обаче я удари и от другата страна. Сенаторът от Западна Вирджиния Джо Манчин заяви, че няма да гласува за законопроекта „За народа“, чрез който Демократическата партия планира да консолидира мнозинството си в Конгреса, замествайки избирателните закони в отделни щати с единен федерален закон.

Този законопроект либерализира процедурата за гласуване на изборите, доколкото е възможно, всъщност предоставя възможност за гласуване за граждани извън САЩ. С 50 републиканци и 50 демократи в Сената гласът на Манчин става решаващ.

Освен това в Сената са в безизходица преговорите по знаковата за демократите реформа в полицията, макар и да поставиха краен срок през юни. След убийството на Джордж Флойд реформата на полицията беше едно от основните предизборни обещания на Джо Байдън.

На фона на горепосочените проблеми, както и развихрящата се инфлация на, слабите данни за заетостта и миграционната криза на границата на САЩ, е възможно да се идентифицират два основни сценария за развитие на събитията.

В първия вариант Демократическата партия ще засили репресивните мерки срещу политическите опоненти и ще въведе тоталитарни методи за управление на обществото.

Във втория, преди изборите за конгрес през 2022 г., Демократическата партия ще се опита да рестартира политическия си проект, замествайки Джо Байдън с Камала Харис като президент и заемайки по-умерени позиции в политическия спектър.

Неотдавнашният призив на Камала Харис по време на посещение в Гватемала към потенциални мигранти „да не идват“ изглеждаше в духа на политиката на Тръмп и може би показва стартирането именно на такъв сценарий.

Във всеки случай на демократите с идеите им трябва, ако не да се помага, то поне да не им се пречи да унищожат страната, която доскоро носеше титлата на световен хегемон. При тази скорост това може да се случи докато сме живи. Ще видим как на мястото на сегашните Съединени щати се образуват 10-20 държави, които няма да представляват заплаха никому.



Може да харесате

ФОКУС

Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията. Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани...

ФОКУС

Джефри Сакс пред Фьодор Лукянов: Тръмп няма стратегия накъде ще води Америка, но не е войнолюбец и ще търси мирно решение за Украйна Интервю...

ФОКУС

Време е да се измъкнем от… Америка: Американските олигарси купуват бункери, злато, останалото – за оръжия Неизбежна ли е войната? О, ако всичко можеше...

ФОКУС

Валентин Катасонов: Данъци, миграция, цифров долар… Какво да очакваме от Тръмп за световната икономика? В медиите на Съединените щати и други страни започна активна...