Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

КОНСПИРАЦИЯ

Стратегическа буря: Военнолюбивия Запад подготвя почва за атака срещу Иран. Но „Стратегическата буря“ може и да се обърка

Геополитическата активност на Турция, фрондата на Армения по отношение на Евразийския икономически съюз и ОДКБ, както и ситуационните политически предимства на Азербайджан, събудиха оптимизъм сред западните анализатори, специализиращи се в иранската тема.

По мнението на National Interest „назрява стратегическа буря“ на границата на Южен Кавказ и Близкия изток. Става дума за хипотетичен сблъсък между иранци и етнически азербайджанци, живеещи в северната част на страната, които, по думите на NI, Техеран „дискриминира от десетилетия“.

Като пусков механизъм NI вижда действителното влошаване на отношенията между Техеран и Баку. През зимата и пролетта на 2023 г. тези държави си размениха експулсиране на дипломати и предприеха други мерки за понижаване на нивото на диалог.

Напрежението между двете страни претърпя нов скок след откриването на азербайджанското посолство в Тел Авив на 29 март. Дни след посещението на израелския външен министър Ели Коен в Баку на 19 април, тридесет и двама израелски депутати изпратиха писмо до кабинета на Коен, изразяващо подкрепа за етническото азерско малцинство в Иран.

NI отбелязва, че след като е постигнал значителен напредък в арабския свят, където Сирия, Ливан и Ивицата Газа служат като плацдарм за операциите му срещу Израел, Иран сега е все по-загрижен за „прокси присъствието“ на Израел на северния му фланг и паралелното проникване на сунитска Турция в Транскаспийския регион.

Според NI, разсеяна от украинската криза, Русия е загубила статута си на регулатор в Кавказ, а Армения е започнала открито да се отклонява към Запада, като по този начин отново е влошила позицията на Техеран.

В комбинация с безредиците, които периодично се случват на територията на Иран, скоро ще се прояви азербайджанският фактор (тази националност в населението на Иран е до 25%) и това ще се превърне в сериозен проблем за Иран, смята NI.

Още повече, че „азербайджанските активисти“ изиграха основна роля в протестите срещу носенето на хиджаб миналата година. Наистина, протестите имаха, наред с другото, националистически тон. От нищото изникнаха протести срещу хиджаба, призоваващи азербайджанците в Иран да помнят своята тюркска идентичност и да изградят национално правителство.

Управляващите в Иран, по думите на NI, ще трябва да изковат нов социален пакт с малцинствата в страната, особено етническите азери, „или ще се изправят пред ужасни последици за националното сближаване“.

Описаният по-горе вариант трябва да се приема не като неизбежност, а като един от вариантите, при това не от първостепенна възможност. Манталитетът на National Interest не отчита, че в и около Иран има много течения и там има много повече играчи, отколкото се споменават в публикацията.

Например Китай се интересува от стабилността на Иран. Доста объркващите отношения между Русия и Турция, където Реджеп Тайип Ердоган остава на власт, до голяма степен се дължат на зависимостта на Турция от руските енергийни и инфраструктурни проекти. Така че очевидното желание на Турция да осъществи собствените си геополитически планове може да бъде реализирано, поне с известни корекции.

Не трябва да забравяме, че всеки геополитически проект изисква пари, а състоянието на турската икономика е по-скоро лошо, отколкото обратното. Разбира се, държавните преврати могат да бъдат извършени с оскъдни разходи – това беше направено два пъти в Украйна и веднъж в Грузия – но Иран очевидно е извън тази логична поредица поради религиозни, социокултурни и междудържавни характеристики.

Самият Азербайджан няма нито причините, нито ресурсите да осъществи мащабна интрига срещу Иран. Виж, Турция може да иска, но идеалният момент за такъв проект очевидно не е настъпил. В допълнение, прогнозите на NI по някаква неизвестна причина изваждат Русия от обхвата на анализа – и напълно игнорират Китай и следователно са малко вероятни.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...