„Oставката на главния прокурор Иван Гешев ще бъде в полза на гражданското общество и на страната. Това оглушително мълчание за вихрещата са корупция на най-високи места в държавата, знаковите корупционни скандали, които обиколиха всички световни медии и дълбоко дискредитираха държавата; оглушителното мълчание за харчене на тъмно на милиарди публични средства, докато в същото време прокуратурата агресивно клеветеше неудобните на властта – това дискредитира и делигитимира прокуратурата. Така че, това е закономерен резултат от всичко, случило се до момента“. Така президентът Румен Радев коментира искането на служебния правосъден министър Янаки Стоилов Висшия съдебен съвет (ВСС) да отстрани главния прокурор.
Иван Гешев категорично показа, че няма никакви намерения да подава оставка, а е много малко вероятно предложението за отстраняването му да събере подкрепа във ВСС.
Служебният премиер Стефан Янев от своя страна посочи, че сигналът до Висшия съдебен съвет на вътрешния министър Бойко Рашков има основания.
“Обществото очаква смислена реформа в съдебната система, за да може усещането за справедливост да бъде възстановено”, добави министър-председателят.
Янаки Стоилов: Не са големи шансовете за отстраняване на Гешев
“Не смятам, че са големи шансовете този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се произнесе положително по искането за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, но това поставя на голямо изпитание членовете му да покажат дали те са самостоятелни, дали са еманципирани от позицията на едни или други личности, които имат своята роля във ВСС, а бих казал в много случаи определят и решенията на ВСС“, коментира служебният правосъден министър Янаки Стоилов в събота.
Преди ден той поиска Гешев да бъде отстранен от поста си, защото е допуснал да се изнася информация, събрана със специални разузнавателни средства (СРС). Освен това системно нарушава презумпцията за невиновност с изказванията си и не признава принципа за разделението на властите.
Стоилов обясни пред БНТ, че каквото и да реши Висшият съдебен съвет, “институционално трябва да го приема и какви мотиви и коментари имам е личен въпрос“.
Той припомни, че основание за започване на процедура за предсрочното освобождаване на Гешев е сигнал от служебния вътрешен министър Бойко Рашков, подаден на 14 юли, за допуснати нарушения от страна на главния прокурор.
По думите му става дума за действия и бездействия на главния прокурор, които представляват тежко нарушение на служебните задължения и накърняват престижа на съдебната власт.
Той обясни още, че не е посредник на вътрешния министър и не е в йерархични отношения с него. В средата на седмица е получил официално самото искане от страна на министъра на вътрешните работи.
„Изправен съм пред алтернативата или то да стои при мене, или да го представя на ВСС. Заедно с представянето на ВСС сметнал съм, че трябва да се извадят основните мотиви, без да се визират самите факти в придружаващата информация“, уточни Стоилов.
“Трябва да е ясно, че сме изправени пред една преценка, която съответства на основание на Конституцията, защото Конституцията наред с обективните причини, които могат да доведат до оставка на магистрати, включително на ръководителите във ВСС допуска две други основания – едното е, ако бъде извършено престъпление, а другото е ако има тежко нарушение или системно неизпълнение на техните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Тази преценка е колкото правна, толкова и морална“, посочи той.
По думите му в информацията, изпратена от вътрешния министър, има и твърдения за извършени престъпления, позоваване на няколко текста от НК.
„Става дума за тенденциозно използване на информация, добита със СРС и разбира се, също избирателно. За това, че не се вижда един и същ критерий, когато трябва да се оценяват действия или бездействия на лица, които заемат висши позиции, за злоупотреба с правомощие за бюро на защита на свидетелите, които са ангажирани в претърсване и изземване. Задачата е ВСС да се произнесе по тези въпроси“.
Татяна Дончева от “Изправи се! Мутри, вън!“ пък коментира пред БНР, че Иван Гешев трябва сериозно да помисли дали да не избегне тази агония и вместо да се брани до последно, да не потърси сдаване на поста по цивилизован и възпитан начин.
Сийка Милевa: Грубо нарушение на независимостта на съдебната власт
По-късно по нейно желание в предаването се включи и говорителката на главния прокурор Сийка Милева.
„Тези действия грубо нарушават независимостта на съдебната власт. Както и вчера вече коментирах, свидетели сме на политически акт, който няма никакви юридически аргументи, а се преследват единствено политически цели“, заяви тя.
“Разбира се, нито за момент не ни изненадва неговото внасяне във ВСС. Странно е, че това се случва едва в края на мандата на служебния кабинет и от уважаван юрист като проф. Стоилов, който е приел да изпълни волята на служебния вътрешен министър, при това – повтарям, единствено с политически аргументи, което е недопустимо!“, добави Милева.
По думите ѝ е “несериозно, обидно е за правото и за държавността, представители на служебното правителство да искат задействане на процедура за освобождаване на главния прокурор по прессъобщения на самата прокуратура, включително такива, отнасящи се до укриващия се в Дубай – Васил Божков, санкциониран от американските власти по глобалния закон „Магнитски“, както и по вестникарски публикации с над едногодишна давност и дори по коментари под статиите и интернет форумите“.
“Точно и заради това, по искане на главния прокурор цялата информация, свързана с т.нар. “сигнал“, ведно с предложението на министъра на правосъдието, бе публикувана на сайта на Висшия съдебен съвет, за да може всеки, който желае да се запознае с политическото искане“, коментира Милева.
Тя посочи, че внесеното искане във ВСС е дошло само ден след “като в сайт се появила поредната фалшива новина, която не само замесва името на главния прокурор, но злепоставя и Държавна агенция “Национална сигурност“, която уж е изготвила публикуваната фалшива справка“.
“Подчертавам това, защото показва изключително притеснителна и опасна тенденция за употреба с недопустими за правова държава методи, познати от отдавна минали времена“, допълни Милева.
Антон Станков: Процедурата може да продължи много дълго
Бившият правосъден министър Антон Станков също е скептичен, че искането за освобождаването на Гешев може да е успешно.
Не мисля, че искането, което е внесъл правосъдният министър Янаки Стоилов, ще се увенчае с успех и то не поради някакви юридически проблеми, а по-скоро поради стабилните мнозинства във ВСС, които са видимо на страната на главния прокурор Иван Гешев, коментира Станков пред бТВ.
Той обясни, че предсрочното прекратяване на мандат е единствено възможната дисциплинарна процедура по отношение на т. нар. “трима големи“ – главният прокурор и двамата председатели на върховни съдилища, а в случая това се иска поради уронване на престижа на съдебната власт.
“За разлика от другите дисциплинарни производства, които са много подробно записани в Закона за съдебната власт, правила тук няма. ВСС има няколко избора пред себе си – първият е в едно заседание да “отупа“ въпроса и да го приключи. Вторият начин е да приеме временни правила за разглеждане на това предложение, защото такива липсват в закон. Те трябва да бъдат много аналогични с тези в дисциплинарното производство, а именно да се определят докладчици по темата, които да представят доклад пред пленума на ВСС за допустимостта на такова искане. Ако ВСС реши да приеме тази процедура и излезе с решение, че фактите от министъра на правосъдието се установяват, тогава той има право да предложи на президента да прекрати предсрочно мандата на действащия главен прокурор“, обясни Станков.
По думите му процедурата може да отнеме много време.
“Много се зарадвах на проктокабинета на “Има такъв народ“, защото видях млади хора, които безспорно не познавам, съжалявам, че Николай Василев го “отнесе“ по такъв начин, но това е политиката. Нека и младите хора, които искат да влязат в политиката, знаят, че ги очакват мръсни, кални номера.
Системата не се променя само с дипломите, а с качества, упоритост и ясна визия какво иска да се постигне“, допълни бившият правосъден министър.
Пленумът на ВСС ще заседава на 22 юли, когато ще разгледа предложението за освобождаване на Иван Гешев. Пленумът на ВСС трябва да събере 17 гласа, за да предложи освобождаването на Иван Гешев, което не изглежда възможно.