Предстои назначаването на постоянен шеф на „Военна полиция“ и почистване на „калинките“ на ВМРО от службата, назначени през есента на 2018 г.
Президентът и правителството слагат нов шеф на военното разузнаване, става ясно от решенията на кабинета, взети на редовното заседание в сряда. Според едно от тях, правителството предлага полк. Венелин Венев да бъде назначен на длъжността „Директор на Служба „Военно разузнаване” и да бъде удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
До преди идването на служебния кабинет военното разузнаване се ръководеше временно от Велко Атанасов, който дълго време изчакваше да стане титуляр. Именно той се прочу със скандалните си голи снимки, изпращани до любовницата си в София, докато той е в Брюксел. Атанасов бе личен избор на бившия военен министър Красимир Каракачанов, но президентът отказваше да го назначи. Беше и похвален преди няколко месеца от главния прокурор Иван Гешев при установяването на т.нар. мрежа от високопоставени бивши и настоящи служители на Министерство на отбраната, обвинени, че са шпионирали в полза на Русия.
Сега става ясно, че Атанасов вече не е дори временен шеф, а е в графата зам.директори. През последните седмици временен директор е бил капитан първи ранг Иво Хасекиев. На заседанието в сряда кабинетът прие решение, с което предлага на президента военното разузнаване да се оглави от Венев като титуляр. Като се имат предвид отношенията между правителство и президент, то със сигурност кадровата промяна е предварително съгласувана.
След отстраняването на Велко Атанасов предстоят и дълго отлаганите промени във „Военна полиция“. През януари тази година, Красимир Каракачанов предложи службата да бъде поета временно от полковник Ивайло Сотиров. Предшественикът му Борислав Сертов сдаде поста, за да бъде назначен за военен аташе в Москва. Президентът Румен Радев обаче се противопостави на рокадите и ги блокира, като отказа да издаде укази.
След назначаването на титуляр, ще бъде направена чистка, тъй като по време на 4-годишното управление на Каракачанов има основателни подозрения, че там са назначавани „калинки“ срещу заплащане на поста (по примера на ВМРО за паспортите за македонци). Така например през есента на 2018 г. по този начин е назначено цяло стадо „калинки“ – „юристи“ по време на конкурс за експерти в един от секторите. Източници от МО твърдят, че става въпрос за назначения на хора със съмнително образование, завършили многобройните „юридически факултети“ из провинцията.