Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

БЪЛГАРИЯ

След 10-годишния геноцид на ГЕРБ: Сбогом, Българи, ставаме пустиня (МРАЧНА ПРОГНОЗА на топ психолог)

България ще стане пустиня „благодарение“ на 10-годишния геноцид на ГЕРБ, очаква се населението на страната ще намалее с една четвърт в следващите 20 години.

 

Тревожен доклад на БАН показва, че през 2040 г. у нас ще живеят едва 5 милиона души.

 

Усещането, че България изчезва, не е измамно. Страната ни се топи с тревожни темпове и хората, живеещи у нас, бързо намаляват до критични граници. Населението на България се очаква да намалее с една четвърт в следващите 20 години до 2040 г., сочи стряскаща прогноза на учени от БАН и Софийския университет, която бе представена в началото на седмицата. Изводите на учените са изключително тревожни.

 

Прогнозата е разработена в три варианта – тенденциален, при който е заложено запазване на тенденциите от досегашното демографско развитие, оптимистичен – при който се предполага повишаване на равнището на раждаемост и коефициента на плодовитост и песимистичен – с влошаване на демографските процеси. Най-вероятен е вариант в границите между реалистичния и песимистичния сценарий.

 

Автори на анализа са именити учени – доц. д-р Надежда Илиева, ръководител на секция „Икономическа и социална география” в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, и доц. Георги Бърдаров – доктор по география на населението и селищата, ръководител на катедра „Социално-икономическа география”, зам.-декан на Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Бърдаров е по-известен и като автор на няколко художествени романа.

 

И при трите варианта на прогнозата се предвижда намаление на населението, но с различни темпове. Според различните варианти населението ще достигне между 5 милиона и 79 хиляди души (при песимистичния вариант), 5 милиона 359 хиляди (при тенденциалния) и 5 милиона и 800 хиляди (при оптимистичния), цитира данните в. „Уикенд“.

 

Очаква се градското население да достигне 79% през 2040 г. В условията на задълбочаваща се демографска криза бъдещото развитие на градовете включително и големите, ще се определя от възможностите им да задържат и привличат към себе си население. Градовете, които успеят да бъдат гъвкави и да се развиват в динамично променящите се условия, ще успеят да привлекат не само капитали, но и население, коментира доц. Илиева. В тези условия малките населени места, включително малките градове, до голяма степен ще се окажат неподготвени за тази конкурентна среда, като допълнително утежняващ фактор ще се окаже силно застарялото население в тях, недостатъчната работна сила, както и ниско квалифицираната работна ръка.

 

Обезлюдяване, демографски пустини

 

Най-голямо увеличение се очаква да настъпи в групата на градовете с под 3000 души население, като при последното преброяване тази група формира 68% и ще достигне 81% през 2040 г. Със силен интензитет на депопулация – намаление от внушителните 30-60% на населението, попадат 36% от населените места в страната, а с критична степен по интензитет на намаляване на населението (от 60 до 80%) – 22% от населените места. За съжаление с най-голям дял ще бъдат населените места с безвъзвратно висок интензитет с намаление на броя на населението с над 80%, обясни доц. Илиева. Между 2001 и 2019 г. тук попадат 249 села, като до 2040 г. ще се наблюдава седемкратно увеличение! Към тази група не се включва нито един град.

 

Тревожна тенденция е не толкова намаляването на гъстотата на населението общо за страната, а изменението й в регионален аспект. Отпадането на селища и намаляването на населението водят до появата и разширяването на т.нар. демографски пустини (територии, в които гъстотата на населението е под 10 души на кв.км.). През 2016 г. такива територии обхващат 23 на сто от страната, а през 2040 г. се очаква достигнат 69 на сто от територията на страната.

 

Бърдаров прогнозира 4 много тревожни демографски тенденции

 

Доц. Георги Бърдаров отбеляза, че в България има четири притеснителни демографски процеса, като според него два от тях са логични и нормални и на тях не може да се повлияе, но другите два трябва да се обърнат, за да се подобри ситуацията. Нормалните и естествени демографски процеси са свързани с ниската раждаемост и застаряването на населението. Раждаемостта у нас е ниска, но това е нормален процес, характерен за целия развит свят, резултат от все по-високото ниво на образование, динамиката на живота и технологиите, все по-отговорното родителство и новите реалности. На този процес не можем да повлияем, обясни той.

 

астаряването на населението също е нормален и логичен процес, резултат от медицината, образованието, стандарта на живот. Според данните средният брой деца, раждани от жена на фертилна възраст в Европа варира от 1,1 до 1,9, като за България е 1,6. Коефициентът на раждаемост в Европа варира от 7,6 промила до 12,9 промила, като България има 9 промила. Тоест ние съвсем нормално се вписваме в тази демографска картина на ЕС, обясни доц. Бърдаров.

 

„По отношение на застаряването на населението само преди 120 години средната продължителност на живота в Европа е била 33-35 г., максимум до 40 години. Днес средната продължителност е 83-85 години, и съвсем скоро ще достигне 90 години. Застаряването на население е нормален процес, характерен за целия развит свят и ще стане характерно и за целия свят”, казва доц. Георги Бърдаров.

 

Основните демографски проблеми са съотношението младо-възрастно население поради липсата на младо активно население и нелогично големите териториални демографски диспропорции в страната.

 

В разрез със случващото се в развития свят обаче е свръхвисоката смъртност и острият дефицит на младо, трудоспособно население. Доц. Бърдаров уточни ,че данните са отпреди пандемията от коронавирус.

 

Ужасяващата смъртност преди пандемията

 

Преди пандемията България беше на първо място в цяла Европа по смъртност и на едно от първите места в света. Най-високите нива на смъртност се определят в Северозападна България, като на ниво област те надхвърлят 20 промила – Видин 22,9 промила, Монтана – 21,8, Ловеч – 20,9. Няма административна единица в ЕС на областно ниво, където смъртността да надхвърля 18 промила. Имаме общини, където смъртността надхвърля 30, 40, дори 50 промила. В световен план, преди пандемията, такава смъртност за света имаше само в територии в Африка и Азия, поразени от болестни пандемии или в тежки военни конфликти. Той даде пример с община Георги Дамяново – 40 промила, Бойница – 51,8 промила смъртност. Причините са пълният срив на здравната система в тези региони, липсата на младо население и относителната бедност на населението, смята ученият.

 

Демографска депресия

 

Населението на 65 и повече години в България е вече около 21%, във Видин достига почти 30%, както и в Габрово. Коефициентът на демографско заместване например, който показва на 100 излизащи в пенсионна възраст в съответната година на съответната територия, с колко работещи са заменени за съответната година на съответната територия, за България през 2001 г. е бил 100 на 124, за 2017 г. е бил 100 на 64, тоест на сто пенсионирани едва 64 влизат в активна възраст, а в области като Видин, Габрово, Смолян то е около 100 на 40.

 

На базата на изследването учените са направили демографска подялба на областно ниво в България, съобразно основните демографски показатели, и са определили три ареала.

 

Първият ареал са региони в тежка демографска криза (демографско депресивни региони), естественият прираст в тях е от минус 10 промила (при естествен прираст на България минус 6,7 промила, с който е на челните места на държавите с най-висок отрицателен естествен прираст в света) и дял на възрастното население около 30% на областно ниво, а на общинско стига до над 50%. Това са Северозападна България, Централна Северна България и Краището.

 

Вторият ареал е райони със сериозна демографска криза – с естествен прираст между минус 6,7 промила и минус 10 промила, не чак с двойни стойности, но под средния за страната. В тази категория попадат Североизточна България, части от Родопите и единични области от други части на страната като Шумен, Ямбол, Търговище, и София-област с минус 9,3 промила естествен прираст.

 

Третият ареал е райони с по-благоприятна демографска ситуация, с по-малък отрицателен естествен прираст от средните за страната. На областно и общинско ниво няма територия с положителен естествен прираст. В този ареал са области от минус 2 и минус 6,7 на сто промила естествен прираст и възрастно население по-малко от 20%. Това е централната южна ос на България, която се очертава с тези по-благоприятни показатели. В него попадат София-столица, Пазарджик, Пловдив, Сливен и Бургас. Има и две други области в този ареал – на север е Варна и на юг Благоевград.

 

Проф. Петър Иванов: През 2050 г. българите ще са етническо малцинство

 

Проф. Петър Иванов

 

„Да, данните са наистина много тревожни. ООН е направило изследване за броя на населението в България. Според него през 2050 г. България ще намалее с 37%. Ще се стопим на 4,5 милиона. Никой обаче не казва какъв ще е етническият състав на населението”. Това заяви диpеĸтоpът на Демографския инcтитyт към БАНИ акад. Петър Иванов по повод последното демографско изследване на колегите му БАН.

 

„Етническите българи намаляват всеки час с 19 души, а всеки час с 4 души се увеличават ромите. Получава се заместване на българския етнос с ромския. През 2050 г. 3 милиона ще са цигани“, обясни акад. Иванов.

 

По думите му на първо място сме в света по намаляващо население, на второ – по смъртност, на последно по раждаемост. „Според изследване на Блумбърг на първо място сме и по поквареност. Оценката е направена по 4 критерия – тютюнопушене, алкохолизъм, наркомания, хазартомания“, поясни директорът в БАНИ.

 

„Българите ще станат етническо малцинство – те ще бъдат милион, милион и половина застарели хора. България е в клинична демографска смърт. Няма възстановяване. Българският етнос изчезва и уви, почти няма какво да направим”, въздъхва акад. Иванов.



Може да харесате

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв „тръмпист“ Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ИНТРИГИ

Няма преки доказателства, че той е поръчал разстрела на Манол Велев, но пред съда ще бъдат разпитани няколко ключови свидетели освен вдовицата му Ще...