Пенсионната система е „несправедлива“… Дава твърде много на пенсионерите… Трябва да работят поне до 70 г.
В Япония се готвят да увеличат пенсионната възраст на 70 г.
В Швеция, Германия, Холандия и други високоразвити държави индустриални гиганти подготвят дизайн на работни места за 70-годишни.
В България, в която всяка година се плащат около 10 млрд. лв. за пенсии, или над 10 % от БВП /около 42 % за пенсиите идват от нашите осигуровки, които уж правим за себе си и останалите доплаща държавата, пак от нашите данъци/, всеки говори единствено и само как да се увеличават пенсиите, без никаква реформа на тази КРАЙНО НЕСПРАВЕДЛИВА пенсионна система.
Защо никой мъц не казва срещу тази най-несправедлива пенсионна система?
Антон Тодоров, Фейсбук
* * *
Горанов: Няма смисъл от добавки към пенсиите, защото тези хора са “обречени” – до 2-3 години свършват…
Геноцида над родителите ни, вдъхновено провеждана вербално вече от няколко министри на режима Борисов, получи и официална форма на днешното правителствено заседание.
Добавките за Великден бяха намалени от общата възможност на бюджета да плати около 100 лв. на всеки, до 40 лв., но само за тези с пенсия до 321 лв. Т.е. отрязани са повече от половината пенсионери. Защото нали 322 лв или 160 евро е гигантска пенсия, която се чудиш как да харчиш.
Още по-интересна обаче е дискусията, видна от стенограмата.
Когато премиерът отваря точката за пенсиите, първи се включва финансовият министър Владислав Горанов и казва, че е против изобщо всякакви добавки, защото на тези хора им остават 2-3 години живот и няма смисъл да се харчат пари за тях.
„И да им дадем, и да не им дадем парите, толкова им остава, това са реалностите, по-добре да спестим за бюждета и за други разходи“ – са думите на Горанов.
Други министри също го подкрепят.
Вицепремиерът Каракачанов обаче възразява, че ако не се дадат добавки, хората ще обвинят Патриотите, че не си изпълняват предизборната програма, която беше за 300 лв. минимална пенсия. Това наистина не се изпълни, но с добавки от време на време, се дава все пак нещичко на старците, посочва Каракачанов.
Започва дискусия, която се върти около това има ли риск от пенсионерски протести и застрашено ли е „Председателството“.
За да не се рискува, накрая Борисов отсича, че повечето пари ще се спестят, както предлага „правилно“ Горанов, но все пак нещо ще се подхвърли – 40 лв на най-бедните.
След това с освободилите се поради икономиите средства, се реши да се организират няколко семинара в Брюксел, както и да се отпуснат за Европейския фонд за подкрепа на бежанците в Турция.
Основната сума обаче бе разпределена „в подкрепа на общините“, в които както знаем 90% от кметовете са гербери.