Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

АНАЛИЗИ

„Ситуацията се приближава към открит конфликт”: докъде може да стигне противопоставянето между Иран и Израел

МВнР на Русия призовава Иран и Израел към сдържаност. Съответните изявления прозвучаха след като в нощта на 9 срещу 10 май Тел Авив нанесе ракетни удари по ирански военни обекти в Сирия, обвинявайки ислямската република за това, че нейните сили са атакували израелски позиции на Голанските възвишения. Дамаск и Техеран, от своя страна, обвиняват еврейската държава във военна провокация. По мнение на експерти, конфликтът заплашва да премине в гореща фаза.

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров заяви, че засилването на напрежението между Иран и Израел трябва да се решава с дипломатически средства. „Що се отнася до ескалацията между Иран и Израел, ние смятаме, че това е много тревожна тенденция. Изхождаме от това, че всички въпроси трябва да се решават чрез диалог”, подчерта Лавров на 10 май 2018 г., на пресконференция след преговорите със своя немски колега Хайко Маас.

Преди това заместникът на Лавров Александър Богданов заяви, че Русия е крайно обезпокоена от взаимните ракетни удари между Израел и Иран. „Имаме контакти с всяка от страните, действително призоваваме всички към сдържаност”, подчерта представителят на Русия.

Председателят на комитета по международните въпроси към Съвета на федерацията Константин Косачов също призова Техеран и Тел Авив да свалят напрежението. „За Русия в иранско-израелското противопоставяне няма враг, за нея е враг самото противопоставяне. И ние, включително по парламентарна линия, сме готови да работим с всяка от страните (а ние имаме нелоши работни отношения с колегите и в Иран, и в Израел), за намаляване на напрежението и за търсене на взаимноприемливи решения”, написа политикът на своята страница във Фейсбук.

Причина за израелската атака, по информация на израелската страна, е изстрелването на ирански ракети по окупираните от Израел сирийски Голански възвишения. Както заяви представителят на пресслужбата на израелската армия Йонатан Конрикус, цел на израелската контраатака са били позициите на иранските сили „Ал-Кудс” – подразделение със специално назначение на Корпуса на защитниците на ислямската революция, назовани така в чест на арабското наименование на Ерусалим. След военната операция Израел отчете поразяване на голям брой цели в Сирия и ефективно отразяване на иранската ракетна атака.

„Русия , разбира се, може да влияе в голяма степен за сдържаност от страна на Иран и Израел, заяви в интервю за RT старши научният сътрудник на Центъра за военно-политически проучвания в Института за САЩ и Канада към РАН (Руска академия на науките) Николай Бобкин. В тази ситуация от дипломатическа гледна точка за нас е трудно да вземем страна”.

Сирийските, ливанските и иранските СМИ предлагат версия на събитията, алтернативна на тази, обявена от израелските и западните медии. По информация на иранската агенция Farsnews, Израел пръв е атакувал сирийските цели, при това са загинали трима души. Сирийците са свалили голяма част от изстреляните по САР ракети и в отговор са нанесли удар по израелските бази на Голан. Farsnews съобщава също, че едновременно с израелските авиоудари правителствените войски са били атакувани от терористи в районите на градовете Кунейтра и Даръа. Настъплението им обаче било успешно отбито. Преди това израелските ВВС нееднократно атакували цели на територията на Сирия.

„Ал-Кудс” са подразделение със специално назначение, защо му е да изстрелва ракети към Израел?”, недоумява Бобкин. По думите на експерта, за Техеран сега е неизгодно да атакува Израел, особено след като президентът на САЩ Доналд Тръмп излезе от иранската ядрена сделка, обосновавайки това с агресивно поведение на ислямската република. „Какво може да постигне Иран с удар по Израел? Само пълен негатив, отбелязва политологът. При това малко преди това Нетаняху посети Москва. Не изключвам, че всичко това е било организирано специално, за да се окаже натиск върху Русия, да се покажат перспективите за война на Израел и Иран в Сирия, да се скарат Русия и Иран. Това е заветната цел на САЩ и Израел”.

„Иран няма нищо общо с ракетния удар по Израел. В Сирия няма ирански военни и ирански бази. Израел лъже. Ударът беше нанесен от Сирия, в отговор на многобройните нападения срещу тази страна”, заяви за РИА Новости заместник-председателят на комитета по национална сигурност и външна политика на парламента на Иран Хасан Бейги.

По информация на министерството на отбраната на Русия, в атаката против Сирия са участвали 28 израелски самолета F-15 и F-16. Те са изстреляли около 60 ракети „въздух-земя”. Освен това, повече от десет ракети „земя-земя” са изстреляни по сирийски и ирански цели. Както твърди руското военно ведомство, повече от половината изстреляни от Израел ракети са свалени от сирийската ПВО.

Представителят на израелската армия Йонатан Конрикус заяви на 10 май, че неговата страна не желае ескалация на конфликта, но ще реагира на всички заплахи. От своя страна, израелският министър на отбраната Авигдор Либерман подчерта, че е готов за твърд отговор към Иран. „Ако у нас завали дъжд, у вас ще се случи потоп”, казва министърът. Освен това, Либерман предложи да се направи антиирански съюз със страните от Персийския залив. „Кой подкрепи решението на Тръмп да излезе от споразумението по ядрената програма на Иран? Израел, Саудитска Арабия и страните от Персийския залив. Струва ми се, че е време тези умерени държави да излязат от сянката и да престанат да мълчат. Така както съществува ос на злото, е дошло време в Близкия изток да се появи ос на умерените страни”, заяви Либерман.

Независимо от това, че по думите на Либерман, израелският ракетен удар е поразил цялата иранска инфруструктура на територията на Сирия, израелската анализаторска агенция Debka, специализираща се в разузнавателната информация, твърди, че това не е така. „Нашите източници потвърждават, че властите и военното ръководство на Иран са изпълнени с решимост да издържат натиска на Израел и нямат намерение да се предават. По такъв начин, на ЦАХАЛ (Армия за отбрана на Израел) предстои немалко работа, вероятно няколко месеца, докато Израел се убеди, че Иран е изоставил опитите си да създаде в Сирия база като плацдарм за агресия”, твърди изданието.

Заместникът на командващия Корпуса на защитниците на ислямската революция, бригаден генерал Хосейн Салами, на свой ред предупреди на 10 май чуждите държави да не предприемат опити за война против Иран. „Днес ние сме постигнали съвременна конфигурация на значителни сили в морето, във въздуха и на земята, като сме лишили противниците ни от възможността да приложат силов вариант”, подчерта той.

Действията на Израел бяха подкрепени от САЩ, Великобритания, Германия и даже една арабска държава от Персийския залив – Бахрейн. Тези страни обявиха Иран за отговорен за ескалацията на конфликта. Президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Ангела Меркел призоваха Тел Авив и Техеран към деескалация. „Става дума наистина за война и мир”, подчерта Меркел.

„Това ,което се случва в Сирия на фона на иранско-израелското противопоставяне, е много опасно, ситуацията се приближава към открит конфликт, заяви в интервю пред RT ръководителят на Центъра за ислямски изследвания към Института за иновационно развитие Кирил Семьонов. Изстреляните по Голанските възвишения ракети са ракети от системите за залпов огън, тоест в ход е размяна на артилерийски удари”. По думите на експерта, от пряк конфликт между проиранските сили и Израел засега предпазва териториален буфер – южният фронт на Сирийската свободна армия.

Тел Авив се опасява, че след победата в гражданската война официален Дамаск и Техеран ще излязат към границите на Израел и могат да атакуват еврейската държава, смята експертът. Затова успоредно с новите победи на сирийската армия стълкновенията с Израел само ще се засилват. Обаче политологът смята, че в най-близко бъдеще едва ли ще се стигне до пряка атака срещу Иран. „Ако Иран открито влезе в конфликт, това би имало необратими последствия, включително може да доведе до включване към антииранска операция на САЩ и други страни от НАТО, това не е в интерес на самия Иран”, отбелязва Семьонов. „Що се касае до превантивни удари на Израел по Иран, Израел също едва ли би искал да изостря обстановката”. По мнение на експерта, засега Израел ще се ограничи с територията на Сирия, даже без да изнася конфликта в Ливан.

„Разбира се, може да се бомбардира Ислямска република Иран, но тогава целият Близък изток ще се възпламени, отбеляза в интервю пред RT доцентът от РГГУ (Руски държавен хуманитарен университет) Сергей Серьогичев. Ще рухне Ливан, където Иран помпа пари в „Хезбола”, следваща ще бъде Йордания, където има големи проблеми с „Мюсюлмански братя” (организация, призната за терористична от Върховния съд на РФ в 2003 г.) и с безработицата, след това Саудитска Арабия, с оглед на милионите шиити, живеещи в източните й провинции”.

По мнението на Семьонов, единственият начин да се сдържи конфликтът и да се избегне въвличането в него на Русия е ясното разграничаване на зоните на военно присъствие и запазване на буферната зона между проиранските сили и Израел. „Там, където има руски войски, не бива да има иранци и обратно”, казва той.

В същото време Бобкин отбелязва, че Иран няма да напусне Сирия, въпреки огромното желание на Израел, а за Русия е важно да запази сътрудничеството с ислямската република. „Да се загуби Иран значи да се загуби Близкият изток. Ние нямаме други толкова влиятелни съюзници в региона”, смята политологът.

Опасения в експертите предизвиква и поведението на основния съюзник на Израел – САЩ.

„Да се прогнозира развитието на ситуацията засега е трудно, с оглед на последните действия на Тръмп. Не е ясно доколко САЩ след излизането от ядрената сделка с Иран ще бъдат готови за по-нататъшно изостряне на отношенията с Иран, смята Семьонов. Възможно е САЩ да решат да се присъединят към едни или други военни акции на Израел”.



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...