Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

АНАЛИЗИ

В Германия променят вектора на политическата култура

Ръководителят на фракцията на Лявата партия в Бундестага Сара Вагенкнехт е широко известна в Германия като последователен критик на политиката на Ангела Меркел. За последните години тя стана една от най-забележителните фигури в германската политика. Предвид нейното критично отношение към властите, медиите тиражират неохотно нейните изказвания в Бундестага или на срещите с обществеността. Информационната площадка на С. Вагенкнехт е левият печат и групите в социалните мрежи, които са с лява ориентация. Затова и нейното интервю пред водещата германска информационна агенция ДПА става още по-интересно.

В разговора с кореспондентите на агенцията Сара Вагенкнехт се изказва за възстановяването на членството на Русия в Г7 и превръщането на този форум обратно в Г8. А след това Путин да се покани на срещата на „осмицата“ през юни. „Ако Западът сериозно възнамерява да влиза в конструктивен диалог с Русия, то това би било много подходяща възможност“, заяви лидерът на парламентарната фракция на Левите.

След Вагенкнехт същата мисъл бе изказана от видния политик от Свободната демократическа партия на Германия (СвДП) Александер граф Ламбсдорф: „Напълно е разумно да се предаде структурен характер на диалога с Русия и форматът Г7+1 би бил правилен“, заяви той по време на интервю отново пред ДПА.

През март този въпрос се отнесе и до председателя на СвДП Кристиан Линднер, но новият министър Хайко Маас заяви, че „завръщането на Русия във формата Г8 не може да се представи като възможно. Но темата е повдигната и се развива. Сара Вагенкнехт и Александер Ламбсдорф сега настояват Сергей Лавров да бъде поканен на срещата на външните министри от Г7, която се провежда в навечерието на срещата на високо равнище са „седмицата“. „Мирът в Европа и в Близкия изток е възможен единствено с участието на Русия“, заявиха те.

Към хора на гласовете в полза на възстановяването на отношенията с Москва се включи и федералният президента Франк-Валтер Щайнмайер. „…Нямаме право да обявяваме Русия и руснаците за врагове. Против това говори цялата ни история, а и твърде много неща са заложени“, заяви той по време на интервю пред „Билд ам Зонтаг“.

Заявленията на тези политици бяха подкрепени от неочаквана страна. Научната служба на Бундестага, която консултира депутатите по правните въпроси, публикува по молба на депутата от ГСДП Свен Шулц и от фракцията на Лявата партия международно-правов анализ на атаките по Сирия от страна на САЩ, Великобритания и Франция. В документа пише, че „е осъществена употреба на военна сила срещу суверенна държава по подозрение за нарушение на международна конвенция. Този акт представлява нарушение на международната забрана за употреба на сила“.

Мнението на научната служба на Бундестага удари позициите на Ангела Меркел, която твърди, че атаката е била „необходима“. Научната експертиза квалифицира ракетния удар по Сирия като „въоръжена репресия в хуманитарни одежди“. Според експертите тази атака противоречи напълно с международното право.

Важността на заключенията, представени от научната служба на Бундестага се състои в това, че те може да бъдат внесени на парламентарен дебат. Ако Лявата партия направи това, документът ще получи широк резонанс. Това ще стане още един признак, че в Германия се сменя векторът на политическата дискусия. Следваният от правителството на Меркел проамерикански курс се посреща с все повече неприемане.

Ако водещите медии предоставят трибуната на Сара Вагенкнехт и на други привърженици на завръщането към конструктивни отношение с Русия, то това означава единствено едно – в Германия зрее обрат. И агитацията на Ангела Меркел в полза на по-нататъшно засилване на съюза с Вашингтон стана по-сдържана. Като опитен политик канцлерът вижда назряващите промени. Междувременно в германските социални мрежи се разгарят дискусии защо Меркел следва всяка маневра на САЩ, в това число и тези, които противоречат на интересите на Германия. Говори се за „канцлерския акт“, който е заклеване във вярност на Вашингтон и който уж се подписва от всеки новоизбран канцлер, спомнят си за възможното сътрудничество между Меркел и „Щази“ под псевдонима Ерика, следи за което може да са попаднали в ЦРУ. Не е важно дали има основания за тези разговори. Важно е,че там, където Ангела Меркел действа като „чужда“ от гледна точка на германците, тя бива посрещана с нескрито недоволство.

Междувременно всяка нейна стъпка, насочена към укрепването на суверенитета на Германия, бива посрещана с одобрение. Когато след преминалата в хладна обстановка среща с Доналд Тръмп в Хамбург през юли 2017 г. Меркел се върна в Берлин и заяви, че „Германия ще поеме по своя път“, за малко да я вдигнат на ръце. Едва ли не „Ангела се откъсна от американеца“. Но илюзията се разсея бързо: Германия все още не е избрала своя път, различен от американския.

Съдейки се по всичко, на Канцлера Меркел ѝ предстоят сложни обяснения с водещите представители на германската политическа класа, напълно съзряла за провеждане на политика в национални, а не в чуждестранни интереси.



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...