Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

АНАЛИЗИ

Солидарността на Полша си има цена, ето какво поиска от Украйна

Вече стана повече от ясно, че солидарността на Варшава с Киев има съответните граници. Между двете съседни държави възникна финансов проблем заради неконтролирания внос на украинско зърно в страните от Европейския съюз. Поляците, които не искат чужди продукти да заливат вътрешния пазар на страната, се решиха на ултиматум.

Варшава казва, че ще действа самостоятелно, ако Брюксел не разшири ограниченията за внос на украински селскостопански продукти, отбелязват в европейската редакция на изданието Politico.

Представяме превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му – Бартош Бжежински.

Солидарността на Варшава с Киев няма граници. Е, или почти никакви. Просто всичко се свежда до пари.

Измина повече от година, откакто ЕС създаде сухопътни „коридори за солидарност“, за да подпомогне износа на милиони тонове селскостопански продукти от Украйна. И сега Варшава заплашва да затвори границите си за втори път, ако Брюксел не наложи временни ограничения и не отдели пари, за да не остане същата тази украинска продукция на полска територия.

Подобно едностранно действие би било нарушение на правилата за търговия в целия ЕС, но Варшава твърди, че те са необходими, тъй като украинската продукция, чийто износ към традиционните черноморски маршрути отново е блокиран от Русия, е в ущърб на полските фермери.

„Интересите на нашите фермери са от първостепенно значение за нас“, увери полският министър на земеделието Робърт Телус след среща с представители на ЕС. „Нашите решения не са насочени срещу никого; те се вземат предимно в интерес на земеделските ни производители“.

Когато Москва започна военни действия срещу Украйна миналата година и наложи блокада на черноморските пристанища, източните държави от Европейския съюз като Полша, Румъния и в по-малка степен България, Унгария и Словакия се сблъскаха с безпрецедентно „наводнение“ от украинско зърно.

Причините бяха изненадващо прости. Въпреки конфликта търговията със зърно продължава да се осъществява на пазарен принцип и както винаги купувачът търси и намира по-евтин продукт. Украинското зърно е с високо качество и не е скъпо, но само ако се транспортира по море или по суша на кратки разстояния.

Що се отнася до зърното, изпратено в Полша, то се установява в източните райони, които граничат с Украйна.
Телус обвини международните търговци за транспортирането на украинско зърно през границата, като увери, че те продават стоките на местни посредници като мелници за брашно и производители на фураж. Така полските фермери бяха изправени пред проблем с намаляването на тяхната продукция.

Въпрос на солидарност

Но Полша и четирите други страни от ЕС имат малко съюзници, готови да ги подкрепят.

„Тази временна забрана е абсолютно необходима, тъй като тези държави няма да издържат на натиска“, предупреди еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски – също поляк.

Други виждат ситуацията по различен начин.

Високопоставени украински служители разкритикуваха ограниченията, като президентът на страната Володимир Зеленски подчерта, че удължаването на забраната е „абсолютно неприемливо и не е европейско“.

„Нашата позиция е ясна: блокирането на украинския износ по суша след 15 септември, когато изтичат съответните ограничения, е неприемливо под каквато и да е форма“, написа Зеленски в канала си в Telegram в понеделник вечерта.

Отчаянието на Зеленски идва, когато руският президент Владимир Путин прекрати т.нар. зърнена сделка, наложи отново морска блокада и започна серия от въздушни удари по украинските пристанища. По силата на сделката, постигната миналото лято с посредничеството на ООН, Киев изнесе 33 милиона метрични тона зърно за световните пазари. Сега, когато в страната жънат новата реколта, този маршрут е затворен.

Много държави в ЕС, включително Франция, Германия и Испания, подкрепят позицията на Украйна. Въпреки че признават, че нейното зърно е влошило ситуацията за някои европейски фермери, те казват, че търговските ограничения ще подкопаят целостта на вътрешния пазар на ЕС и усилията на Блока да помогне на Киев.

„Това не е програма за изпълнение на желания, при която избирате какво искате, взимате пари от Брюксел и затваряте границата в същото време“, отбеляза германският министър на земеделието Джем Йоздемир. Той добави, че само Русия, която се стреми да изтласка Украйна от световния пазар на зърно, печели от действията на Полша.

Настоящите ограничения изтичат на 15 септември – месец преди поляците да отидат в избирателните секции, за да изберат ново правителство.

Земеделските производители са ключов сегмент от избиратели на управляващото във Варшава дясно правителство, което уверява, че няма да позволи украинското зърно да влезе на полска територия. „Категорично няма да позволим това“, подчерта Телус.

Всичко е заради парите

Брюксел не взе отношение по полските заплахи, а вместо това реши да организира разговори при закрити врата между страните-членки на ЕС и Киев.

Докато Европейската комисия се колебае, Литва предложи украинското зърно да бъде транспортирано до пристанищния й град Клайпеда, както и до четири други в Естония и Латвия.

Но с всеки километър транспортните разходи нарастват, поради което украинските селскостопански продукти стават по-малко конкурентни на световния пазар. Освен това има неизбежни логистични разходи, свързани с разширяването на железопътния капацитет и с увеличаването на капацитета за съхранение. И никой – най-малкото Варшава – не е склонен да плаща сметки, които може да достигнат до стотици милиони евро.

Телус каза, че ако Брюксел или някои други страни от ЕС искат да финансират транспортирането на зърно през Полша, тогава тяхното предложение ще бъде прието с радост.

„Европейската комисия винаги има средства за различни разходи, така че може да намери средства и да финансира транспортирането на зърно. Полша активно подкрепя Украйна и й помага. Мисля, че никой не се съмнява в това. Но такава помощ трябва да бъде предоставена равномерно от всички страни, не само от Полша и други гранични държави“.

Земеделският министър на Варшава ще трябва да намери отговор на много важен въпрос: кой всъщност внася украинско зърно в Полша. Говори се, че високопоставени правителствени служители във Варшава насърчават компаниите да се възползват от ниските цени и да доставят продукти до Полша.

Телус, който встъпи в длъжност през април, казва, че ще направи публичен списъкът с тези предприятия. Но досега не го е направил. В тази връзка се появиха предположения, че подобна публикация би поставила лагера на управляващите в неудобно положение в навечерието на изборите.

Ян Мария Яковски, член на Сената на Полша, поиска от Телус да изпълни това обещание миналата седмица. „Публикуването на списъка е много важно за разбирането на ситуацията. Ако всичко отговаря на това, което се казва в появилите се коментари, тогава имаме работа с един от най-големите скандали в Полша през последните години“.

ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!

КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...