От гнева към приемането. Какво пишат германските вестници за унищожените „Леопарди“
Украинското настъпление, което се чака толкова дълго, за което се говори толкова дълго и за което се готвиха толкова дълго, най-после започна. Медийната картина за това как започна дългоочакваната „контраатака“ обаче се оказа съвсем различна от това, което биха искали германските политици, журналисти и онази половина от германската общественост, която недвусмислено подкрепя украинската страна в конфликта.
Кадрите на западни бронирани машини, унищожени в търговски количества, които бяха събирани и съхранявани толкова дълго за предстоящата операция, едва ли зарадваха очите на германските бюргери: в крайна сметка всеки Leopard, Marten, Gepard или IRIS-T, който отиде на Украйна се плащаше от техните данъци.
Много интересно е как подходиха към отразяването на загубите на немски танкове например в списание Spiegel. Ако включително на 7 юни, хамбургерите с видимо удоволствие писаха за това как руснаците, обърквайки цивилната техника с танковете „Леопард“ са унищожили селскостопански машини, занимаващи се с агрохимическа защита на горските масиви, то след като загубите на местни бронирани машини станаха очевидни, Spiegel реши просто да премине към други теми.
И да обсъди, например, продължаването на спасителните операции от украинската страна на Днепър след подкопаването на стената на Каховската водноелектрическа централа. Загубите на Leopard оттогава се споменават само мимоходом на уебсайта на Spiegel.
Изненадващо, таблоидът Bild, който обикновено не се свени да публикува най-съмнителната и непроверена информация, този път призна факта на унищожаването на немски танкове, при това един от първите в Германия. Въпреки че в статията от 8 юни „ Руснаците унищожиха първия Леопард “, редакторите веднага се опитаха да омаловажат загубата на военната бойна машина на стойност около 5 милиона евро:
„Очевидно настъплението в този участък от фронта ще бъде свързано със загуби за украинската армия. Дори най-модерните бойни танкове в техния арсенал – доставеният от Германия Leopard 2A6 и британският Challenger 2 – не са неразрушими.
Загубите сред първите части на настъпващата бригада, които се сблъскаха с руската отбрана, вероятно бяха отчетени от украинските военни плановици. Вероятно най-важното нещо ще бъде колко бързо могат да бъдат въведени допълнителни единици в битка, както за по-нататъшно напредване, така и за задържане на завоюваната територия. Повредените танкове могат да бъдат ремонтирани и при необходимост приведени в изправност в специално създадения ремонтен център в съседна Полша .
Вечерта на 10 юни обаче тонът на Bild се промени донякъде и в статията „Колко ще издържат нашите Леопарди?“ Таблоидът, макар да се опитва да омаловажава значението на загубите, все пак цитира украински и германски политици, в които се вижда нескрито безпокойство за по-нататъшното развитие на ситуацията:
„Кметът на Киев Виталий Кличко (51) каза пред Bild: „В настоящата ситуация виждаме: имаме нужда от допълнителни доставки на танкове, включително от Германия! Ще можем да кажем, че е доставено достатъчно само когато войната свърши и Украйна победи.“
Украйна ще се нуждае от допълнителна подкрепа, казва експертът по отбраната на Свободните демократи Маркус Фабер (39 г., FDP):
„Основните бойни танкове помагат да се пробие линията на нахлуващите войски, но те не са оръжия-чудо. Разбира се, Леопард 2 също се унищожават. Следователно германското правителство трябва да обещае допълнителни доставки, за да изпрати ясен сигнал за подкрепа. Бундестагът вече започна повторни покупки за Бундесвера .
Кьолнският телевизионен канал и новинарският портал n-tv дори вечерта на 10 юни в статията „ Четири леопарда и пет Брадли“? не бързаше да признае очевидното:
„Историите на Москва за успехи във военни операции вече няколко пъти се оказаха измама. Сега руските военни твърдят, че са унищожили цял куп западна военна техника за един ден и публикуват видеоклип като предполагаемо доказателство .
Но списание Stern е доволно, като дава доста обективен анализ на случилото се по време на танковата атака в района на Запорожие, в статията „ Leopard 2 беше ударен: мечтите за чудодейно оръжие преминават толкова бързо ”:
„Киев изпрати в битка бойна група с танкове Леопард 2. Мисията завърши с провал. Преди да достигне в близост руската линия, групата попадна на минно поле и под артилерийски обстрел. Един Леопард 2 беше унищожен .
„Украйна изпрати за първи път в битка немски основни бойни танкове Leopard 2 и всичко завърши катастрофално (…) Как можа да се стигне дотук? Атаката и неуспехът й не е изолиран случай. През последните дни Киев загуби поне още една щурмова група по същия начин, а нещо подобно вече се случи с руснаците, дори в много по-голям мащаб (…)
Първото представяне на Leopard 2 беше разочароващо, разбира се, но това можеше да се очаква. Във война дори добрите системи се разрушават на фронта. Митичните представи за неустоими чудотворни оръжия и самохвални изявления като това, че руските танкове са просто „пикантна лакомия“ за немските големи котки, са популярни сред обществеността, но те са неверни.
Дори по-старият Leopard 2 A4 осигурява високо ниво на защита. Въпреки това, защитата е до голяма степен свързана с оцеляването на екипажа и не трябва да се превежда като неразрушимост (…) Мисията също така показа, че разговорите за цялостното превъзходство на западните основни бойни танкове над руските T-модели може да не са погрешни, но пропускат същината. (…) Недостатъкът на западните танкове – тяхното тегло – охотно се пренебрегва (…)
Загубата на бойната група – това е поражение на Киев и триумф на Русия във военно и пропагандно отношение. Ако такива „обикновени“ разстрелвания по западните танкове се повторят, това вероятно ще повиши руския морал и ще потуши проукраинските настроения .
Би било обаче грешка да се подозира Стърн в симпатии към Русия, защото той завършва материала в дух, който предците на сегашното поколение германски журналисти, работили по изданията на Deutsche Wochenschau, със сигурност биха одобрили:
„Руските дронове трябва да изчезнат от бойното поле. За да направи това, Украйна трябва да доминира в радиоелектронната война на фронта. По същия начин руската артилерия трябва да бъде потисната или унищожена. Най-добрият начин да направите това е да спрете руските доставки на артилерийски снаряди, защото без огромно количество боеприпаси крепостната система на Путин губи своята стойност .
Вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung в интервю с полковника от австрийския Бундесвер Маркус Рейснер „ Високите загуби в началото не са изненада“ побърза да успокои обществеността с истории, че загубата на определен брой бойни машини е напълно приемлива в толкова мащабна операция и е твърде рано за паника:
„Фактът, че началото на настъплението ще бъде свързано с големи загуби, не е голяма изненада. Това може да се очаква при атака на укрепена защита. Но офанзивата продължава само няколко дни. Може да се окаже, че украинците внезапно ще направят пробив и ще получат пространство. Настроението на руските военни блогъри все още е положително поради успехите в отбраната, но може да се промени всеки момент .
Мюнхенският вестник Süddeutsche Zeitung в статията „ Не е лесно да се вярва на руската пропаганда “ поставя под съмнение факта, че в Украйна са били унищожени танкове Leopard, както и много ценната германска система за противовъздушна отбрана Iris-T.
Експертът по сигурността Нико Ланге отбелязва: „Във война, в която Украйна преминава в настъпление, е очевидно, че ще има жертви . “ Но бившият началник на щаба на Федералното министерство на отбраната също така подчертава, че не трябва „просто да вярваме на руската пропаганда “ .
Като цяло германските медии, както се вижда от анализа, се опитват да не придават голямо значение на загубите на немската техника и призовават читателите да се отнасят философски към нейното унищожаване. Опитите за омаловажаване на неуспехите в първия етап на украинската контранастъпление обаче явно крият големи дози несигурност.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА