Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

АНАЛИЗИ

Твърдият отговор на Китай ще доведе Америка до „червената черта”

Изглежда Доналд Тръмп преигра: отговорът на Пекин на въвеждането на американски мита върху китайските стоки беше неочаквано рязък. Това незабавно предизвика сътресение на световните фондови пазари. Анализаторите предполагат, че твърдите мерки на Пекин могат да достигнат „червената черта, критична за целия свят” – разпродажбата на американски държавни облигации.

На Китай бяха необходими само 11 часа, за да отговори на Доналд Тръмп за увеличаването на митата върху 1,3 хил. китайски стоки. Пекин заяви, че въвежда 25-процентно мито върху 106 вида стоки, внасяни от САЩ, включително соево зърно, пшеница, царевица, памук, говеждо месо, автомобили, самолети, химически и тютюневи изделия. Ако САЩ въвежда мита върху китайски стоки на обща сума 60 млрд. долара, Китай на американски стоки – за 50 млрд.

Инвеститорите задават въпроса може ли един от най-острите търговски спорове от много години насам да се превърне в пълномащабна търговска война между двете икономически свръхдържави. Предполагаше се, че Китай няма да реагира много агресивно. Затова тази скорост и рязкост на отговора на Пекин беше за някои неочаквана, заяви за Reuters старши икономистът в China Capital на Capital Economics Джулиан Еванс-Причард. Въпреки че експертът все още се надява, че това е все пак „игра на ръба на битката” и нито едно от обявените мита няма да бъде въведено в действие.

Пазарите обаче вече не вярват в мек сценарий. Фючърсите по фондовите индекси на САЩ показват спад. Най-важният фондов индекс на Германия Dax, който често е разглеждан като ориентир за световната търговия, спадна с повече от 1,5%. Сводният индекс на азиатския регион спадна почти с 1%, с толкова спаднаха европейските борсови индекси.

„Водещият борсов американски индекс SP500 за пръв път през последните години падна под 200-дневната пълзяща средна стойност, което представлява силен негативен технически сигнал. Ако SP500 не удържи нивото 2550, следващата цел на корекцията ще бъде на границата 2400, тоест всички борсови индекси в света могат да рухнат с още 10% за броени дни”, предупреждава Василий Олейник от ИХ „Финам”.

Най-силен удар се очаква по американските производители на соево зърно, тъй като те силно зависят от износа в Китай. На него се падат почти 60% от износа на американска селскостопанска продукция. В резултат цените на фючърсите на соевото зърно паднаха с цели 4%, на царевицата – с повече от 3%, на пшеницата – с 2%. „След тези новини всички селскостопански стоки, суровини, както и всички борсови индекси, рухнаха с 2-3%”, отбелязва Олейник.

Най-тежкият удар е нанесен на големите промишлени компании и автопроизводителите. Заплахата на Пекин да въведе мита върху американските автомобили доведе до падане на индекса Eurо Stoxx 600 Auto & Parts с 1%, акциите на автомобилния концерн Fiat Chrysler Automobiles паднаха с 2,4%. На минус са даже акциите на автопроизводителите GM и Ford.

Пекин подготвя удар и по американските самолети. Възможно е мита да бъдат наложени само върху старите модели, като Boeing 737, а да не засегнат новите, като Boeing 737 МАX. В същото време акциите на Boeing показаха един от най-силните спадове – с 5,4%. Книжата на производителите на тежка техника Caterpillar поевтиняха с 3,5%.

Впрочем, първоначалната рязка разпродажба на отраслевите пазари постепенно ще се смени с по-тънка реакция. Така смята главният стратег на пазара в Азиатско-Тихоокеанския регион на JPMorgan Asset Management, Тай Хуей.

Сценарият за прекратяване на търговската война между Китай и САЩ в момента изглежда най-малко вероятен, смята заместник-директорът на анализаторската агенция „Алпари” Наталия Милчакова. „По-реалистичен е друг вариант – Китай да отговори на неприятелските мерки на САЩ със свои мерки. Така ще продължи до момента, в който двете страни ще достигнат червената черта, критична не само за отношенията между тях, но и за целия свят, тоест въпроса за продажбата от Китай на части от пакета държавни облигации на САЩ. И пред такава заплаха САЩ могат да отстъпят, което е далеч по-вероятно”, смята Милчакова.

А това означава, че устремилите се надолу с 2% фючърси по основните американските индекси ще продължат да падат. И това може да стане начало и да доведе до истинска паническа разпродажба на пазарите. „Американските власти упорито предизвикваха „отговор” и ето че го получиха. Безспорно, твърдият отговор на Китай в разгърналата се търговска война свидетелства, че САЩ далеч не са единственият играч на световно ниво и трябва да се съобразяват с другите”, заявява ръководителят на учебния център на Санкт-Петербургската борса Павел Пахомов.

Съществува още един сценарий за развитие на събитията. „Поради упорството на Тръмп, САЩ няма да направят компромиси и Китай ще изпълни заплахата си във вид на продажба на държавни облигации на САЩ. Той може да бъде подкрепен от други кредитори на САЩ, като Саудитска Арабия и Русия. Но тогава доларът ще рухне и ще може да се говори за влизането на световната икономика в нова криза”, казва Милчакова.

Пекин е настроен за борба до край. „Китай не иска да воюва в търговска война, защото в такава война не може да има победители. Но ние не се боим. Ако някой твърдо е решил да води търговска война, ние ще се сражаваме до край”, заяви заместник-министърът на търговията на КНР Ван Шоувен.

Президентът на САЩ се постара в своя Туитър да смекчи ситуацията, като заяви, че Вашингтон не се намира в състояние на война с Пекин, тъй като тази война е загубена преди много години от „глупави или некомпетентни хора, които са представяли САЩ”. „Сега ние имаме търговски дефицит от 500 млрд. долара годишно и кражби на интелектуална собственост за още 300 млрд. долара. Не можем да позволим това да продължава”, написа Тръмп.

Всъщност, вместо защита на американския пазар, Тръмп се опитва да постигне съвсем друга цел – да изолира Китай технологически, което напомня истинските цели на американските санкции против Русия, смята Наталия Милчакова. „ Но Америка няма да успее да изолира Китай. Китай е много тясно интегриран в създаване на стойност от глобалните технологични корпорации. Нещо повече, Китай е наводнил целия свят със своите устройства, дори най-знаменитото производство на Apple, включително iPhone и iPad, се сглобява в Китай в завод, собственост на китайската корпорация Foxconn”, казва събеседничката. С други думи, iPhone никога не е бил истински американски. Неслучайно продукцията на Apple не попадна в ограничителния списък на Тръмп.



Може да харесате

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за „много приятна среща“ Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...

СВЯТ

По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора...

ВОЙНА

Руските въоръжени сили тестваха нова модификация на ракетите Х-101 по време на нападение над украинската столица. Модернизираните ракети могат да придобият нови възможности за...