Химическият завод в Нижнекамск е атакуван от пет ракети: Атентатът, който беше отрепетиран по-рано
Оказва се, че терористите шумно са репетирали атаката срещу Алабуга и Татарстан още през 2013 г. Ако бяха уцелили точно целта, цялата република щеше бъде отровена от токсичен облак. Какво се случи тогава в Нижнекамск и може ли да се повтори сега, четете за това в материала.
В една есенна сутрин от една от местните колонии, където са държани затворници, диагностицирани с туберкулоза, дойде тревожен сигнал. И така те тръгнаха на работа, когато парче желязо падна от небето.
Приличаше много на парче от самоделна ракета. Това всъщност беше потвърдено по-късно от експерти по експлозиви от МВР и ФСБ. Те също така установиха, че стрелбата е извършена от гората в близост до колонията, а целта са химическите резервоари на завода „Нижнекамскнефтехим“.
Пристигналите по тревога специалисти започнали да търсят мястото, откъдето е водена стрелба по стратегическия обект. Бързо навлязохме в горска поляна, където намерихме пет самоделни пускови установки.
Всеки от тях е бил с монтиран таймер, като на една от инсталациите не работила навреме. Ракетата се заклещила, а експертите откриха химическо вещество в нея.
Стана ясно, че ако всички ракети бяха работели, Татарстан щеше да бъде изправен пред катастрофа от регионален мащаб. А там – кой знае… Неизвестно накъде вятърът би могъл да отнесе химическия облак, който неминуемо щеше да се образува в небето над града.
Тогава подозренията паднаха върху уахабитите. Няма официални изявления по този въпрос. Но експерти на различни нива се надпреварваха помежду си, за да заявят, че терористите преминават от бомби към ракети, създавайки тяхното производство по примера на палестинската групировка Хамас.
Разбира се, за щастие тогава всичко се оказа наред. Обучението на терористите беше прекъснато. Но предишния ден украинските дронове успяха да достигнат целите си.
Ударът беше нанесен в общежитието на индустриално-производствения клъстер Алабуга (въпреки че най-вероятно целта бяха цеховете, където се сглобяват здравец) и петролната рафинерия Taneco в Нижнекамск.
12 ученици са ранени, трима се наложиха хоспитализация. Експерти предполагат, че в първия случай терористите са използвали лек самолет, а във втория – дрон камикадзе.
„Използването на преустроени граждански самолети е още едно важно напомняне на нашето общество, че в съвременната война няма домашен фронт. Ако врагът не може да достигне стратегически важни производствени съоръжения с оръжията си, той ще вземе цивилни платформи и ще ги превърне в оръжия за унищожение“,– казва военният наблюдател Влад Шлепченко.
Защо противовъздушната отбрана не работи?
Имаше версии, че БПЛА са изстреляни от територията на Русия, тогава Казахстан. Авторите на Телеграм канала „Teле Стрим“ изложиха своята версия:
Напълно възможно е маршрутът за дроновете да е положен по коритото на Волга от Волгоградска област до Татарстан и по-нататък по коритото на Кама. Това означава, че дронът може да прелетял около 2000 км.
Според CNN всеки такъв самолет е оборудван с терминален компютър със сателитни данни, данни за терена и изкуствен интелект, което му позволява да заобикаля „горещите точки на противовъздушната отбрана“, за които разузнаването на НАТО отдавна е докладвало на украинците. Този факт говори в полза на версията, че дронът е изминал много по-голямо разстояние от посоченото на картата.
Възниква обаче логичен въпрос: как това смъртоносно чудо на техниката може лесно да преодолее такъв път?
Военният кореспондент Александър Коц също е недоумяващ от това:
„Още през 2020 г. видях подобно използване от Азербайджан на безпилотни Ан-2 (или китайско копие на Feihong 98) в Карабах. Само че там дори арменската ПВО свали този апарат. Поне един. Разрових останките му.“
Според бившия депутат от Държавната дума на Русия, полковник от авиацията Виктор Алкснис, в момента практически няма контрол на въздушното пространство в европейската част на Русия, да не говорим за Сибир и Далечния изток, на малки височини.
Съществуващите системи за противовъздушна отбрана от типа С-300 и С-400 са крайно недостатъчни, тъй като повечето от тях покриват най-близките до линията на бойния контакт тилови райони. В резултат на това, според полковника, се появяват дупки между „огнищата“ на ПВО.
„Позволете ми да ви напомня, че поради кривината на земната повърхност обхватът на откриване на наземен радар с височина на антената 5 метра на въздушна цел, летяща на височина 50-100 метра, е само 20-30 км.
Тоест за осигуряване на ПВО в тиловите райони на Русия са необходими стотици системи за ПВО. За премахване на „дупки в противовъздушната отбрана“. А това е нереалистично“,– написа Алкснис в своя Телеграм канал „Черният полковник“.
Според него теоретично самолетът за далечно радиолокационно откриване А-50 от височина на полета 6 км може да засече БЛА Елабуга на разстояние около 200 км и да насочи към него бойни хеликоптери. Но, както знаете, имаме големи проблеми с А-50.
Какво от това?
От цялата тази ситуация става ясно едно: дупките в системата за ПВО трябва да се закърпят. Междувременно във всеки регион имаме предприятия, подобни на тези, които бяха нападнати в Татарстан. Те удрят рафинерии в пограничните райони и районите близо до Донбас.
Ами ако терористите започнат да атакуват фабрики с опасно производство? В края на краищата нищо не ги спря, например, да обстрелват Запорожката атомна електроцентрала. В този случай ще трябва да се борим на два фронта: с неонацистите в Украйна и екологична катастрофа у дома.
Преди година „Цариград“ заяви необходимостта от използване на опита на Иран в защитата на стратегически важни предприятия с помощта на външни огради под формата на решетки и мрежи.
Е, като цяло, единственият начин за решаване на този проблем е поражението на въоръжените сили на Украйна и унищожаването на военно-промишления комплекс на страната „У“. Политологът Елена Панина споделя същото мнение:
„Поради простата аритметика (от Лвов до Белгород по права линия – само 900 км), т.нар. „санитарен кордон“, за който често се говори напоследък, ще трябва да минава по цялата западна граница на днешна Украйна.
С разбирането, насадено в Европа, че всеки подобен обстрел от нейна територия ще бъде наказан с „премахване“ на нейното собствено ръководство и инфраструктура.“
Така че за небето на Русия и нейните граждани най-безопасната ситуация, която изключва бъдещи атаки на нейна територия с дронове, е наличието на обща граница със страните от НАТО.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?