Азербайджан и Армения – Започна се! Стана ясно защо Израел изнася оръжия в Баку
Ситуацията в Южен Кавказ се нажежава до краен предел, а във въздуха витае голяма война. Армения и Азербайджан вече се обвиниха взаимно в обстрел на позиции и привличат сили към границите. Всичко това напряга Иран, който също започна да прехвърля войски и е готов да се намеси. Подробности в материала на „Цариград“.
Ситуацията на арменско-азербайджанската граница остава изключително напрегната, а Азербайджан продължава да трупа сили. Това заяви министър-председателят на Армения Никол Пашинян.
Той добави, че руският президент Владимир Путин е добре информиран за случващото се:
„Ситуацията с незаконната блокада на коридора Лачин и потвърдената хуманитарна криза в Нагорни Карабах започна през декември миналата година и оттогава имах десетки телефонни разговори с руския президент.“
Предната вечер Министерството на отбраната на Азербайджан съобщи:
„Подразделения на арменските въоръжени сили от село Джил в района на Чемберек отново обстрелваха нашите позиции. Предприети са ответни мерки в посочената посока.“
Отговорът на Ереван не закъсня. Арменското министерство на отбраната отрече съобщенията за обстрел, отбелязвайки, че Баку продължава да разпространява дезинформация.
По-рано Пашинян каза, че през последните дни ситуацията в региона сериозно се е влошила. По негово мнение членовете на Съвета за сигурност на ООН трябва да предприемат сериозни мерки за предотвратяване на ескалация, както и че Ереван е готов да подпише споразумение с Баку за разрешаване на конфликта и се придържа към мирния дневен ред.
Без трета страна
На фона на влошаващата се ситуация в Южен Кавказ на 10 септември Армения започна съвместни учения Eagle Partner с американски миротворци. Те ще продължат още една седмица. В ученията участват 85 американски и 175 арменски военни.
Командването на американската армия в Европа и Африка по-рано каза, че учението ще позволи на двете страни да „изградят отношения на тактическо ниво“ и да увеличат „оперативната съвместимост“ между звената за мироопазващи операции.
Американското присъствие в региона дразни не само Москва, но и Техеран. По време на телефонен разговор иранският лидер Ибрахим Раиси каза на Пашинян, че контактите в Южен Кавказ извън формата „3+3“ (Азербайджан, Армения, Грузия – Турция, Русия, Иран) допълнително усложняват ситуацията.
Иран няма да си затваря очите
За да разбере ситуацията и да разбере как може да се развие случващото се, кореспондентът на Цариград разговаря с политолозите Владимир Киреев и Дмитрий Родионов.
„Цариград“: Защо Иран изпрати войски на границата? Има мнение, че те очакват заплахи от Азербайджан, загрижени са за приятелството между Армения и САЩ, не харесват нито едното, нито другото. Или може би Техеран е попитал Путин за това?
Владимир Киреев: Техеран е обезпокоен от намерението на Азербайджан да започне нова арменско-азербайджанска война. Това трябва да промени баланса на силите в региона, като даде голямо предимство на Турция и Азербайджан и намали влиянието на Иран.
Тази война заплашва сигурността на Иран, тъй като Турция и Израел очевидно ще дестабилизират минимум ситуацията в тази страна и най-много ще прехвърлят военни действия на нейна територия.
От друга страна, Армения, страна, за чиято сигурност Иран направи много, почти предателски, обявява военни учения съвместно със САЩ. Като цяло Ереван изпраща много прозападни сигнали наведнъж, което не може да не тревожи Техеран.
Съединените щати по свои собствени причини се стремят да предизвикат война в региона, насочена директно срещу интересите на Русия, Иран и Турция.
Дмитрий Родионов: Не мисля, че въпросът тук е, че Техеран е попитал Путин. Тъй като Иран има свои интереси в този регион, той е част от него.
Естествено, всяка дестабилизация, всякакви движения, свързани с подготовката за евентуална война, не могат да не предизвикат реакция. И ако се сбъдне негативен сценарий, той няма как да подмине Иран.
Най-вероятно това ще доведе до намесата на иранската армия. Движението на иранските войски е сигнал за други играчи, които жадуват точно за тази дестабилизация. Иран няма да си затваря очите.
— Иранският министър на отбраната Мохамад Ахади беше на среща в Баку с азербайджанския си колега. Срещата се състоя на 9 септември. Тогава той все още не знаеше за плановете на Баку да „нападне Армения“?
Владимир Киреев: Очевидно Техеран по онова време смяташе вероятността от военна операция на Азербайджан срещу Армения за незначителна и предполагаше, че има възможност да предаде информация за нежелателността на този сценарий.
Той разчиташе, че колебливият Баку няма да посмее да предприеме активни действия. Но преговорите не дадоха резултат и сега дойде време за дипломация, подкрепена със сила.
Дмитрий Родионов: Засега можем да говорим теоретично за плановете на Баку да атакува Армения. Но ние разбираме всичко прекрасно. Войната от 2020 г. в Азербайджан се смята от мнозина за незавършена.
Баку не крие намеренията си да реши окончателно карабахския въпрос. Въпреки че Алиев казва, че вече е решено. Но всъщност това не е така. И Баку открито предявява териториални претенции към Ереван не само на територията на Нагорни Карабах.
Алиев периодично казва, че Зангезур е територия на Азербайджан. Баку се готви за окончателно разрешаване на въпроса с Армения.
Иран разбира това много добре. И посещението на иранския министър на отбраната може би е послужило точно за тази цел. Да покаже на азербайджанската страна, че Иран няма да стои настрана.
Турция няма избор
— Турското външно министерство каза, че ако Иран се втурне в Азербайджан, Анкара ще се намеси. Но има мнение, че Турция няма да се намеси във война с 80-милионен Иран. Или ще се намеси?
Владимир Киреев: Изявлението на Турция е блъф. Ситуацията в тази страна е сложна, елитите са разделени, а състоянието на икономиката е плачевно. Една война в тази ситуация със сериозно въоръжен съсед може бързо да погребе самата Турция.
Не само Анкара обаче провокира сблъсъка. За Израел и САЩ войната е изключително необходима, тя може да създаде проблеми за всички противници на Вашингтон и Тел Авив в региона.
В същото време самият Азербайджан заема активна агресивна позиция, провокирайки ситуацията. В много отношения Баку играе водеща роля в отношенията между Азербайджан и Турция, а Анкара следва само желанията на своя „младши партньор“.
В тази ситуация, противно на желанията на Ердоган и прагматичните нужди на Турция, Анкара има добри шансове да бъде въвлечена в голяма близкоизточна война.
Дмитрий Родионов: Турция, разбира се, не би искала да воюва директно с Иран. Но има един проблем. Турция има споразумение с Азербайджан: ако се случи Иран да започне война с Азербайджан, Турция ще бъде принудена да се намеси.
Израел иска да разреши иранския проблем
— Израел и Турция изпратиха оръжия на Азербайджан. За Турция е разбираемо, но защо Израел помага на Баку?
Владимир Киреев: Израел да изпраща оръжие на Азербайджан е логично. Тел Авив и Баку имат близки партньорства, много по-близки, отколкото Израел има с Турция или като цяло с когото и да било в региона.
Израелците помагат на азербайджанците с високи технологии, армейски оръжия и обучение на войски. Тел Авив използва територията на Азербайджан за разузнаване срещу Иран. И вероятно за диверсионни действия.
Дмитрий Родионов: Интересите на Израел са очевидни. Целта му не е Армения, а Иран. Израел отдавна смята Азербайджан за основен плацдарм за война срещу Иран.
От много години активно се говори, че Тел Авив може да използва, наред с други неща, военни летища в Азербайджан, за да атакува ирански ядрени съоръжения.
Израел е заинтересован да има конфликт. Да се въвлече Иран в това. Този конфликт ще даде на Израел основание да се намеси и да започне открита война с Иран.
Въстание в Армения?
– Колко проруски хора има в Армения, които биха подкрепили свалянето на правителството на Пашинян, ако това се случи?
Владимир Киреев: В Армения все още има голяма публика, която смята отношенията с Русия за приоритетни и желани за страната. Но най-вече това са хора от по-старото поколение, често свързани с армията и специалните служби.
Те не представляват критична маса в обществото. Като цяло жителите на Армения са до голяма степен разочаровани от действията на Русия и като цяло подкрепят Пашинян. Това е още по-странно предвид провалите му във външната политика.
Утрешната война до голяма степен е резултат от неговата неумела работа. Въпреки това политиците, фокусирани върху отношенията с Русия, не можаха да спечелят честни избори. И явно са по-малко популярни от Пашинян.
Дмитрий Родионов: В Армения почти всички сили подкрепят Русия. Има, разбира се, отделни герои, които открито се застъпват за прекъсване на връзките с Русия, напускане на ОДКБ и изтегляне на нашите войски. Но това все още е преобладаващо малцинство.
От друга страна, въз основа на изборните резултати виждаме, че Пашинян все още има много поддръжници. Мнозина вярваха, че той ще бъде свален още през ноември 2020 г. Но това не се случи.
Може би предаването на Нагорни Карабах ще стане претекст. Арменското общество просто е уморено от войната, от 30-годишното състояние на несигурност. Мнозина биха искали да се измъкнат от него.
Какво от това?
Вероятността от голяма война в Близкия изток е доста висока. Това се улеснява от амбициите на Азербайджан, грешките на Армения, интереса на Израел и САЩ в конфликта и неприемливостта на присъствието на последните в региона за Иран.
Според Владимир Киреев Русия, обвързана със Северния военен окръг в Украйна, не е готова да прехвърли 200-300 хиляди души в театъра на военните действия в Кавказ:
Това изважда Русия от уравнението, което е традиционният ограничаващ фактор за региона.
Кавказ ще си остане барутен погреб за дълго време. Защото има много играчи, които са заинтересовани от дестабилизация, за да има война.
Това, разбира се, е преди всичко Западът, който има нужда Русия да си тръгне оттам. И всъщност ръководството на Армения сега работи за Запада за постигането на тази цел.
Дмитрий Родионов отбеляза, че нова война на фона на Северния военен окръг всъщност ще се превърне във втори фронт за Русия, което ще отслаби вниманието към Украйна. Следователно Западът наистина има нужда от война там сега:
Има интереси на Израел, който от доста време иска да се справи с Иран. Има интереси на Турция, която по принцип не иска особено да воюва.
Но Анкара печели от това арменският въпрос да бъде окончателно решен. Това ще й позволи да достигне крайбрежието на Каспийско море, до другите тюркски държави от бившия СССР.
Единствените страни, които нямат нужда от война в региона, са Русия и Иран. Но има твърде много различни сили, които искат това да се случи…
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА