Чавушоглу звъннал на Захариева за закона за вероизповеданията
Външният министър Екатерина Захариева призна, че е обсъждала с турския си колега Мевлют Чавушоглу промените в Закона за вероизповеданията, но отрече той да й е оказвал натиск. Разговорът е проведен по телефона през декември.
„Аз имам много добри отношения с колегата Чавушоглу. Ние се чуваме наистина по много теми. Аз категорично не го приемам като натиск. Ако той си мисли, че ми е оказвал натиск, това си е негов проблем“, заяви Захариева пред bTV. „Разговорът беше абсолютно възпитан и добросъседски“, увери тя.
Захариева обяснила на Чавушоглу, че законът не е насочен срещу мюсюлманите, защото и християните и другите вероизповедания, са реагирали остро. По думите ѝ, с последното си изявление в публична реч, че Турция е повлияла за промени в нашия закон, Чавушоглу очевидно се опитва да мобилизира подкрепа за изборите и то в район, където има наши изселници.
„Не само в Турция, но и на други места започва да се използва религията като част от политиката. Този тренд, да използваш религиозните теми за политика е изключително опасен“, добави Захариева.
„Нека да видим като минат изборите дали няма да размислят. Според мен най-лесното нещо би било Турция да се извини за това изказване“, каза още тя. И призна че между София и Анкара със сигурност има дипломатическо напрежение, но то не е предизвикано от София.
„Разбира се, че сме ядосани, защото изборите идват и се провеждат, но има следващ ден. Утре все още ще бъдем съседи, Чавушоглу все още ще бъде министър, премиерът Борисов ще бъде премиер“, продължи Захариева. Тя припомни, че и предишни години преди избори е имало подобни изказвания от турска страна.
„Но нека ние да бъдем разумните. Да късаме дипломатически отношения с Турция чрез обявяване на персона нон грата на турския посланик е крайна мярка“, смята Захариева. „Да тръгнем да се изпокараме с всичките си съседи? Не искаме това. Искаме да имаме добри съседски отношения“, категорична беше тя.
Припомняме, че вчера БСП поиска главният прокурор да започне разследване има ли намеса на друга държава във вътрешните работи на България и кои хора са били проводници на тази намеса. Левицата се обърна и към президента Румен Радев да наложи вето на закона за вероизповеданията и да свика КСНС. Решението на КСНС, с което всички бяхме съгласни, беше да се намери вариант да се спре финансирането на вероизповеданията в България от чужди държави, а приетият закон отсрочи задълженията на мюфтийството и остави външното финансиране, тоест и волята на КСНС е подменена, посочи лидерът на БСП Корнелия Нинова.