Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

НОВИНИ

Криптоборсите се готвят сами да се разправят с хакерите

Binance – една от най-големите борси за криптовалути в света дава около 250 хиляди долари (в токени, разбира се) за всяка информация, позволяваща да се арестуват хакери, опитали нерегламентирано проникване в сметки на клиенти.

Основаната от Чанпън Чжао Binance твърди, че е заделилила 10 млн. долара за бъдещи парични награди и призовават другите големи борси да направят същото. Реакцията на борсата потвърди слуховете, че самата Binance е била обект на „мащабен опит за фишинг и кражба“. И макар от централата да обясняват, че всички пари на клиенти са в безопасност, те не отричат, че е невъзможно някои сделки да бъдат отменени.

Това се случва в седмицата, в която основателят на криптовалутната борса Чанпън Dжао се нареди на трето място в първата класация на списание Forbes на милиардерите, забогатели от операции с криптовалути, оценяван на 1,1-2 млрд. долара.

Самият той е един от най-гласовитите пропагандатори на новите пари, а в момента смята, че крипто-борсите могат сами да се справят с хакерите. Голяма част от проблема с нерегламентираните атаки идва и от липсата на адакватно общо законодателство и регламентация по отношение на криптовалутите. Платформите, на които се търгува с криптовалути, все по-често стават цели за кибератаки. Само в Япония и Италия, за които има официално потвърдени данни, от началото на годината хакери са откраднали цифрови пари на стойност около 700 млн. долара. Най-скандалният единичен случай все още е атака отпреди четири години срещу японската борса за криптовалути Mt. Gox, която струваше на клиентите и 460 млн. долара.

Проблемът с анонимните крипто-пари е, че когато хакер успее да прехвърли актив от даден онлайн портфейл другаде, този актив е много трудно да бъде върнат и „разпознат“, независимо от историята, която поддържа борсата на криптовалути.

На този фон дойде и потвърждението от Германия и Италия за смекчаване на първоначалните подозрения към one coin. Създадената от българката Ружа Игнатова по-специфична крипто-валута беше обвинявана и за това, че е от „затворен тип“ и сделки с нея са възможни само вътре в общността, която търгува с нейните образователни пакети и специални токени. Тази общност – никак не малка, впрочем надхвърляща 3 млн., всъщност се оказва доста по-защитена от хакерски атаки, точно заради „затворения тип“ блокчейн. Но, независимо от по-голямата сигурност на системата оne coin, всеки клиент, излязал да играе през някоя от големите борси за криптовалути, трябва да има едно наум, че може да е обект на хакерска атака.

На фона на все по-изоставащата от развитието на пазара регулация е любопитно дали бързо развиващите се виртуални пари, няма да започнат да развиват и собствена виртуална полиция, която да преследва и лови хакерите?



Може да харесате

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...

КОНСПИРАЦИЯ

Тома Белев подчерта, че градовете се пълнят със студени апартаменти и офис площи Строителството е най-лесният начин за пране на мръсни пари. В това...