Connect with us

Hi, what are you looking for?

БЪЛГАРИЯ

България вече е пълноправен член на Шенген. Шампанско и заря на „Дунав мост“

България вече е в Шенген и по суша. В полунощ бариерите по границите с Гърция и Румъния бяха вдигнати, а в първите минути след това браздата без проверка преминаха и най-нетърпеливите.

Точно в полунощ под звуците на Европейския химн между България и Румъния беше вдигната последната бариера. През „Дунав мост“ премина и първия автомобил с румънска регистрация. В първите минути на 1 януари като гражданин на Шенген границата мина и българин.

Вътрешните министри на България и Румъния вдигнаха символично в полунощ граничната бариера на „Дунав мост“ при Русе-Гюргево, с което отбелязаха пълноправното приемане на двете страни в Шенген.

Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт и с наздравици, с шампанско и заря. Областната управа в Русе раздаде на първите 1000 пътници, които преминаха през границата, бисквитки с надпис „BG-RO Schengen“.

На територията на граничния пункт от българска страна Община Русе монтира и специален билборд, на който са изписаните следните думи: „Ръка за ръка, сърце до сърце: България и Румъния заедно в Шенген“. Надписът е на български и румънски, а от двете страни до него са поставени знамената на двете държави и на Европейския съюз.

 

„За мен е изключително удоволствие, отговорност и привилегия да бъда днес с вас. С вас работим повече от 17 години за постигането на тази цел. Преминахме през много предизвикателства, но успяхме, затова в днешния ден можем да се поздравим с успеха“, каза българският министър на вътрешните работи на България Атанас Илков.

Той отбеляза, че за двете държави това е исторически успех, който е постигнат заради доверието, което те са имали помежду си през годините.

Илков благодари на румънския си колега Кътълин Предою за поканата да бъдат заедно на граничния пункт днес, както и за положените усилия, за да бъде постигната „тази заветна цел“.

Българският вътрешен министър благодари на българските и румънските служители в министерствата на вътрешните работи за положените усилия през последните години.

„България и Румъния доведоха до край един проект, който е от значение не само за двете държави, но и за Европа“, каза Кътълин Предою. Той допълни, че моментът е исторически и е заслужил политическото си значение.

„Това е изключително важен момент за икономиката и гражданите на двете държави, добави Предою.

По време на официалната церемония оркестър изпълни химните на двете държави. Официални гости на събитието бяха представители на институции от двете страни на река Дунав.

Двамата министри подариха на първите преминали пътници специални грамоти и значки. По време на официалната церемония оркестър изпълни химните на двете държави.

Главчев на „Кулата”: От Гърция чак до Финландия и Португалия можем да преминаваме без граници

Какво се променя?

Досега всички хора и превозни средства, които преминаваха през ГКПП „Дунав мост“, подлежаха задължително на проверка от граничните власти.

От полунощ на 1 януари леките автомобили, пътуващи към северната ни съседка, ще заплащат такса „мост“ от българска страна, а от румънска страна малка част от тях ще подлежат на граничен контрол по метода „анализ на риска“.

 

Огледален ще бъде редът за минаване в обратна посока, обясни директорът на Регионална дирекция „Гранична полиция“ в Русе комисар Димитър Чорбаджиев. Това се отнася и за тежкотоварните превозни средства.

Например, в посока Румъния те отново ще заплащат такса „мост“ от българска страна, като само една част от тях ще бъдат проверявани на румънска територия. По възможност контролът ще се извършва още преди да се явят в зоната на граничния пункт.

Главчев вдигна бариерата на Кулата

По обяд на 1 януари служебният премиерът Димитър Главчев символично вдигна бариерата на ГКПП “Кулата“ към Гърция след влизането на страната в Шенген.

„От Гърция чак до Финландия е най-северната точка на континента, а пък Португалия е най-западната и може да се преминава без граници. Още от първия, втория ден ще се разберат разликите и българските граждани ще усетят комфорта от пълноправното ни членство в Шенген“, каза премиерът.

Шефът на „Гранична полиция” Антон Златанов заяви, че през последните дни по граничните пунктове са предприети организационни мерки, които да осигурят безпроблемното преминаване.

„През първите дни гранични полицаи ще подпомагат движението и ще селектират съмнителни автомобили. Наша основна задача е да прилагаме успешни компенсаторни мерки – да се грижим както за движението на туристите, но и за сигурността на страната”, добави той.

Министърът на туризма Евтим Милошев се похвали и късметчето от новогодишната питка „Пари“ в което видя доброто бъдеще на страната ни като предпочитана туристическа дестинация, предаде БГНЕС.

И след Шенген пътят към незаработилия ГКПП „Рудозем – Ксанти“ остана затворен

Пътят, водещ към незаработилия Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем – Ксанти“, остана затворен и днес, когато страната ни вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство, предадоха кореспондентите на БТА в Смолян Христина Георгиева и Елена Павлова.

Десетки коли се отправиха към пункта в първия ден от свободното преминаване през българо-гръцката граница, но автомобилите бяха спирани от метална ограда, намираща се близо километър преди затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“. Загражденията не спряха желаещите да стигнат до гръцка територия, изминавайки разстоянието пеша по заснежени горски пътеки. „Шенген падна, оградата на Елидже – не“, коментира Николай Георгиев, един от посетителите край границата в ранните часове на 1 януари.

Патрули на „Гранична полиция“ и на Областната дирекция на МВР – Смолян спираха пътуващите към бившия, а и бъдещ ГКПП, предупреждавайки ги, че пътят е затворен. До самата ограда дежури представител на частна фирма, която охранява помещенията на граничния пункт, оказал се излишен преди да е започнал да функционира. Няколко коли дойдоха да пункта още през нощната смяна, а сутринта първият автомобил пристигна в 9:00 часа, обяснява охранителят.

Сградата и съпътстващата инфраструктура ГКПП „Рудозем – Ксанти“ бяха завършени в края на 2021 г., но отварянето на пункта се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Поддържането на охрана на зданието на пункта през тези години струва стотици хиляди левове по данни от Областната администрация в Смолян. Трасето от Димарио до границата днес вече е асфалтирано, но остават довършителни работи, като поставяне на мантинели и пътна маркировка. Пътят не е завършен и представлява строителен обект, заяви в края на декември областният управител на Смолян Захари Сираков. Според него няма изрична забрана да се преминава през пункта, но ограничението на движението е с цел да не се стигне до излишни инциденти.

„Идвам само да погледна, да видя какво е положението, дойдохме до Рим, трябва да видим и папата, т.е. Гърция“, шегува се Николай Георгиев, шофьор на такси. Той продължава към границата пеша по стръмни пътеки, които се препоръчват от граничните полицаи като вариант за свободен достъп.

ГКПП „Рудозем – Ксанти“ се изгражда съгласно подписана през 1995 г. спогодба за разкриване на три нови гранични пункта между България и Гърция. Пунктът при Рудозем стана реалност с финансиране от Програма ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020. Проектът „Подобряване на трансграничната достъпност“ е с общ бюджет 43,6 млн. евро, като изграждането на пункта и съпътстващата инфраструктура струва над 5 млн. евро. През април 2024 г. обектът бе предаден за стопанисване и управление на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и Агенция „Митници“.

По пътя от Рудозем до затвореният ГКПП днес има няколко участъка с паднали върху асфалта камъни от ската, а следи от опесъчаване на заснеженото шосе няма.

Жители на крайграничното село Чепинци и на общинския център Рудозем очакват откриването на пътя да донесе икономическо съживяване на региона. Представители на по-възрастното поколение приемат по-скептично плановете за свободно пътуване през пункта при Елидже. „От години наред ни лъжат и все се оправдават с гърците, а и твърдяха, че ни пречат австрийците за Шенген. Сега ни пуснаха в Шенген, обаче пак не можем да стигнем“, каза Фахри от Чепинци.

Той допълни, че местните жители са много разочаровани от поредното отлагане, тъй като планирали да пият кафе в Гърция в първите дни на новата година. Според Фахри обещанията и плановете за отваряне на пътя към южната съседка през Елидже са от 30 години от зората на демократичните промени. Граничният пункт е един паметник, коментира Мустафа, който е местен жител.

Имотите в Рудозем и околностите поскъпнаха с около 50% напоследък, именно заради очакваното отваряне на границата, каза кметът на общината Недко Кулевски. Според него в Рудозем се наблюдава и засилен инвеститорски интерес през последните две години.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail



Може да харесате

СКАНДАЛ

Скандал с изнасилвания във Великобритания. Мъск обвини премиера в съучастие и му поиска оставката Милиардерът обяви война на британския премиер и го обвини за...

БЪЛГАРИЯ

Прещедър подарък ще получи служебният премиер Димитър Главчев от президента Румен Радев след края на мандата си като министър-председател – посланически пост. Това разкриват...

ФОКУС

Волгин за русофобията в ЕП, псевдоелита, марионетките, задава ли се промяната и какво би попитал Урсула в интервю Петър Волгин пред Критично за русофобията...

SPORTS

Международната федерация наказа родни треньорки майка и дъщеря за бой и психотормоз на състезателки Три години е продължило разследването срещу треньорките по художествена гимнастика...