Connect with us

Hi, what are you looking for?

ПАРИ

Идва бум на лошите кредити

Финансовите кредитни институции са заделили двойно повече разходи за покриване на евентуални необслужвани заеми

Банките се готвят за скок на необслужваните кредити. Разходите, които правят за обезценка на финансови активи, т.е. за покриване на евентуални лоши заеми, са скочили почти двойно през изминалата година.

От статистиката на БНБ към края на ноември 2024 г. е видно, че тези разходи за 11-те месеца на изминалата година са 578 млн. лв., при 275 млн. за същия период на предходната година. БНБ на няколко пъти предупреди търговските банки за опасността от лоши кредити на фона на кредитния бум и лесния достъп до заеми, и дори затегна някои от изискванията на провизиране и за оценка на кредитоспособността на потребителите.

Този ръст на разходите за покриване на евентуални необслужвани кредити е и причина през изминалата година значително да се забави ръста на печалбата на банките у нас. В края на ноември тя достигна 3.3 млрд. лв., показват данните на БНБ. Това с 32 млн. лв. (1%) по-малко от тази за единадесетте месеца на 2023 г., но през декември банките може да подобрят рекорда от над 3.4 млрд. лв., отчетен в предходната година.

Припомняме, че последните години банките реализираха впечатляващите ръстове на печалбата от 50-60 дори 70%.

За първите 11 месеца на 2024 г. те са събрали от лихви по кредитите 6.119 млрд. лв., докато разходите им за лихви по депозитите са едва 1.056 млрд. лв. Така нетните приходи от лихви в банковата система достигат малко над 5 млрд. лв., което е с 14% повече от предната година.

От такси и комисиони нетните приходи са 1.466 млрд. лв. или 8% повече.

Припомняме, че една от мерките на служебното правителство за повече приходи в хазната, които да покрият сериозния ръст на разходите през 2025 г., беше въвеждане на допълнителен данък върху свръхпечалбата на търговските банки. Тази свръхпечалба се формира от постепенния ръст на лихвите по кредитите, които предприеха банките, докато спестяванията на клиентите им продължават да са без никаква доходност. Това бе причината и още няколко страни в ЕС да въведат допълнително облагане на печалбите на банките. От този данък Министерството на финансите очакваше над 800 млн. лв. постъпления в хазната.

В последния момент обаче тази мярка отпадна от проектозакона за държавния бюджет за 2025 г., който служебният кабинет внесе в Народното събрание. Бившият депутат от ДБ Владислав Панев обяви в интервю пред Нова тв, че е получил информация за тайна среща на представители на банките с лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, на която те помолили да отпадане на данък „свръхпечалба“. Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев пък обяви, че проектобюджета на служебния кабинет е писан от Пеевски.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail



Може да харесате

СКАНДАЛ

Приложението Telegram е предоставило IP-адреси и телефонни номера на 40 потребителя по 7 искания на българските власти. Това показват данните от доклада за прозрачност...

ИМОТИ

Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната Невиждано покачване на продажбите на жилищни имоти в големите градове на страната....

БЪЛГАРИЯ

С публикация в социалната мрежа лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия. „Претенциите на Тръмп към...

БЪЛГАРИЯ

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е пълноправен член на Шенген...