Китай при Си Цзинпин, се отказа от дългогодишната си политика на сдържаност. Според анализаторите Пекин се опитва да забие клин между САЩ и техните съюзници, които смята за пречка за засилване на международното си влияние, пише The Guardian.
„Докато напрежението между Съединените щати и Китай нараства поради търговията и екстрадирането на високопоставената представителка на Huawei, Пекин запазва най-колоритните изрази за съюзниците на Америка“, пише The Guardian.
Тези дни китайското външно министерство призова Отава да „спре да вади кестените от огъня“ вместо Вашингтон. Предупреждението прозвуча след като американските власти издигнаха 13 обвинения срещу финансовия директор на Huawei Мэн Ваньчжоу, която беше арестувана в Канада през декември.
Според „Гардиън“ официалният печатен орган на Поднебесната Global Times се оказа още по-откровен. „Ако Канада продължи своята порочна практика, тогава ще трябва да плати за нея“, обеща китайският вестник.
Анализаторите смятат, че китайските власти се опитват да изолират Америка, „преследвайки нейните съюзници“. Двамата канадци, обвинени в подкопаване на националната сигурност в Китай, все още са задържани, а третият бе осъден на смърт за контрабанда на наркотици „след неочаквано преразглеждане на делото“. Смята се, че по този начин Пекин отмъщава за Отава за задържането на Мейн, направено по искане на Вашингтон.
„Китай се опитва да разделя и да владее. Той иска да окаже натиск върху отделните страни и да не им позволи да се обединят”, казва Томас Райт, представител на Брукингския институт във Вашингтон.
Канада далеч не е единствената страна, която предизвиква възмущение в Пекин. След като полските власти арестуваха представител на Huawei по подозрение в шпионаж, китайските медии нарекоха Варшава „съучастник на САЩ“, който „трябва да плати за лошата си постъпка“, отбелязва изданието.
Освен това, австралийският писател, роден в Китай, Ян Хенджун е бил задържан в Китай. Това се случи само няколко седмици след като Канбера изрази опасения за ареста на канадските граждани в Китай, обръща внимание The Guardian.
„Една тактика, която изглежда използва китайската комунистическа партия: тя се опитва да забие клин между САЩ и техните съюзници. Нейната цел е да принуди страните да избират между САЩ и Китай”, твърди експертът по сигурността на Китай Саманта Хофман.
Според изданието, при председателя на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Цзинпин, Китай изоставя дългосрочната политика на сдържаност, за да се утвърди на международната арена. Сега Пекин въвлича други страни да участват в икономическите му проекти, включително мащабната инициатива „Един пояс – един път”.
С нарастването на икономическото си присъствие в целия свят, Китай се стреми да разшири влиянието си на територията на съюзниците от НАТО и други американски партньори. „Пекин се опитва да даде дял на американските партньори в неговия продължаващ икономически растеж и да използва тези икономически връзки като лост за наказване или възнаграждение на съюзниците, изхождайки от собствените си интереси“, уверява специалистът по сигурността в Азия и консултантът Рорри Даниелс.
Някои експерти смятат, че всички тези усилия на Пекин преследват по-голяма цел – пълното подкопаване на западните съюзи на фона на това как Доналд Тръмп поставя под въпрос съществуващия международен ред. През последните години американският президент многократно е бил скептичен по отношение на основния принцип на НАТО, съгласно който нападението срещу един член на военния блок е равносилно на атака срещу всички.
„Пекин се възползва от възможността, предоставена от Вашингтон. Той отдавна разглежда американските алианси като ограничение на способността му да използва влиянието си за прокарване на националните си интереси и би искал тези отношения да станат по-слаби или да се прекратят напълно”, подчертава Даниелс.
Според Хофман за демократичните правителства е трудно да отговорят на тактиката, практикувана от Китай. Те не могат да вземат огледални мерки, защото това ще подкопае техните собствени политически системи.
Впрочем, някои западни страни вече са приели по-строг подход към Китай. Те имат намерение да се откажат или вече са се отказали от продуктите и услугите на Huawei.
Въпреки това, други експерти смятат, че политиката на Поднебесната не се различава от лобирането и дипломатическите кампании на други страни. „Най-малкото те искат колкото се може повече хора да знаят за позицията на Китай“, казва Ши Инхонг, професор в Пекинския народен университет.
Може да харесате
ПОЛИТИКА
Путин: Зеленски не е легитимен президент и не може да отмени указа си за забрана на преговорите с нас Руският президент Владимир Путин заяви,...
ФОКУС
Речта на Хавиер Милей в Давос: Системата от последните 20 години се изчерпа. Дойде краят на една отвратителна идеология, която срина западната цивилизация. Цялата...
АНАЛИЗИ
Американският професор по политология Джон Миършаймър обсъди перспективите за конфликта в Украйна в интервю с журналиста Глен Грийнуолд. Разговорът се фокусира върху възможността за...
ЗДРАВЕ
Йордан Халачев: Тревожна свръхсмъртност в ЕС и през ноември 2024 г. в страните с максимално ваксинирани за Ковид. Свръхсмъртността в Европейския съюз през ноември...