Много популистки партии в Европа се отказват от предварително обявените планове за провеждане в техните страни на референдум за оттегляне от ЕС, пише The Daily Telegraph. Вместо това те разчитат да победят на майските избори за Европейски парламент, което ще им даде възможност да лишат Брюксел от контрол над блока, а след това радикално да го реформират или премахнат, смята изданието.
Популистките партии разглеждат майските избори за Европейски парламент като шанс да „лишат Брюксел от контрола над ЕС“. В резултат на това много от тях решиха да отложат плановете си за провеждане на собствена версия на брекзит, за да „реформират или унищожат европейския блок отвътре”, пише The Daily Telegraph.
Тази седмица партията „Шведски демократи“ отказа да обещае да постигне оттегляне от ЕС. Вместо това, неговите представители казват, че „ще изчакат и ще видят” какъв ефект ще има брекзит върху организацията.
„За да се борим със съвременната наддържавна система, трябва да сме прагматици. За сега очакваме резултатите от брекзит, преди всичко, за да си върне Швеция влиянието, е необходимо да действаме вътре във високата цитадела на ЕС в Брюксел”, пише лидерът на партията Йимми Окессон в своята неотдавнашна статия.
Представителят на „Шведските демократи“ в Европейския парламент Петер Лундгрен се опита да обясни смяната на приоритетите на партиите с възникването на благоприятни обстоятелства в Брюксел. „За първи път има реална възможност за реформиране на ЕС отвътре. Това е, което ще направим в предстоящия мандатен период и около което ще се изгради кампанията ни на следващите избори”, заяви той.
Изданието напомня, че по-рано националистическата „Алтернатива за Германия“ (АзГ) също изоставя плановете си за оттеглянето на страната от Европейския блок в манифеста си, посветен на майските избори. „Не трябва да премахваме ЕС, а да го върнем на разумна основа“, заяви лидерът на партията Александър Голанд.
През 2017 г., като член на партията „Истински финландци“, Сампо Терхо призоваваше за референдум за отделянето от европейския блок. Но след като стана министър по взаимодействието с Европейския съюз, той започна да твърди, че страната му трябва да „се бори за най-добрия ЕС, а не да излиза от него“.
„Лигата на Севера“, водена от италианския вътрешен министър Матео Салвини, постоянно критикува миграционната политика на ЕС, а нейните съюзници от движението „Пет звезди“ се противопоставят на строгите данъчни правила на европейската организация. И двете страни се надяват, че успехът на майските избори ще даде на Рим коз в борбата му с Брюксел.
Марин Льо Пен, лидер на френския “Национален фронт“, се отказа от „фрекзит“, след като загуби втория тур на президентските избори. Но сега нейната партия, която е преименувана на „Национално обединение“, се обявява за радикална реформа на ЕС за превръщането му в „истински европейски проект“.
Проевропейските партии и евроскептиците представят предстоящите избори за Европейски парламент като „битка за душата на ЕС“. Френският лидер Емануел Макрон и италианският вътрешен министър Матео Салвини редовно спорят за бъдещето на блока, отбелязва Daily Telegraph.
Може да харесате
СЕНЗАЦИЯ
Натискът на президента Доналд Тръмп за ефективност на правителството вече разкри разточителни разходи като 50 милиона долара, отпуснати за закупуване на презервативи за жителите...
АНАЛИЗИ
Президентът Доналд Тръмп в интервюта и в предаването „Truth Social“ прокарва идеята, че Русия трябва да побърза и да сключи сделка за Украйна, преди...
ПОЛИТИКА
Путин: Зеленски не е легитимен президент и не може да отмени указа си за забрана на преговорите с нас Руският президент Владимир Путин заяви,...
ФОКУС
Речта на Хавиер Милей в Давос: Системата от последните 20 години се изчерпа. Дойде краят на една отвратителна идеология, която срина западната цивилизация. Цялата...