- Петър Волгин пред Рюте: Колкото по-дълго съществува НАТО, толкова повече ще съществува опасността от Трета световна война.
- България не кандидатствува в НАТО и Евросъюза за да води войни! България иска мир и спокойствие!
„Да си член на НАТО днес не е гарнция за сигурност, а за въвличането в поредната касапница“, заяви Петър Волгин в Комисията по външните работи на Европейския парламент.
Българският евродепутат смело и необичайно за брюкселското говорене си позволи да озвучи тезата, че НАТО много отдавна е трябвало да се разпусне: „В края на 90-те години на миналия век големият американски дипломат Джордж Кенън определи предстоящото разширяване на НАТО като „груба грешка с епични размери“. Джордж Кенън е създателят на политиката на сдържането на Съветския съюз и познаваше руснаците по-добре от всеки друг. Той прекрасно разбираше колко е вредно да бъде дразнена Русия. За жалост никой представител на Колективния Запад не го чу. НАТО трябваше да се разпусне, както беше разпуснат Варшавския договор, а вместо това пактът продължи с безумното си разширяване.“
Волгин, който е избран с гласовете на партия „Възраждане“ и е член на групата „Европа на суверенните нации“ в ЕП, участва в среща-дебат с Марк Рюте, генералния секретар на НАТО, заедно с подкомисията по сигурност и отбрана (SEDE), и делегацията за връзки с Парламентарната асамблея на НАТО.
В изказването си дългогодишният журналист от БНР подчерта още, че никой не е питал народите дали искат страните им да се присъединяват към НАТО. „Нас в България никой от управляващия елит не ни попита дали искаме да членуваме в НАТО или не. И ако сега се проведе референдум по въпроса, повечето българи ще са против членството на България в този пакт. Именно стремежът на НАТО да погълне Украйна и да създаде свои бази на нейна територия е основната причина за войната днес в тази страна. Колкото по-дълго съществува НАТО, толкова повече ще съществува опасността от Трета световна война“, завърши почти шокиращо за аудиторията тезата си Волгин в контекста на дебатите по сигурността на Европа.
Самият Рюте заяви в стъпителното си слово пред евродепутатите, че трябва непрекъснато да се помага на Украйна, че не трябва да се допуска Путин, Си Дзинпин и режимът в Пхенян да заплашвар демокрациите. Че НАТО и ЕС има какво да направят. И че решението е повече инвестиции в отбрана. От залата се чуха думи на почитание, че НАТО иска да укрепи европейския стълб в НАТО, подчерта се, че има перспектива за членство на Украйна в НАТО, но за целта трябва някои по-скептични държави да бъдат подтикнати да променят позициите си. Заяви се, че ако НАТО иска да оцелее, ние се нуждаем от силна европейска структура и от европейска отбранителна индустрия.
Към Рюте бяха отправени огромен брой въпроси, включително как той смята да отстоява позицията на Европа в НАТО?! Как НАТО гледа на противоречивото поведение на Турция, която притежава втората по-големина армия в НАТО? Не счита ли, че повишените разходи за отбрана в Европа ще са за сметка на социалните разходи?! Как Марк Рюте оценява заплахите на Тръмп за анексиране на Канада и може ли Европа да продължи да разчита на САЩ за сигурността си?
„Аз съм абсолютно убеден, че САЩ ще останат в НАТО – каза Рюте. – Трябва да има повече разходване на средства за отбрана в Европа, над 3%, иначе всички трябва много бързо да научим руски или да заминем за Нова Зеландия. Никога не съм се ангажирал с 4% за разходи, но винаги съм казвал, че 2% не са достатъчно. В отговор на коментара на Петър Волгин Марк Рюте изясни, че ако той беше българин, то би бил щастлив да е член на НАТО и че е чул аргументите на Волгин, но разбира се, не е съгласен с тях.“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?