Скандалът с продажбата на български паспорти вече надхвърля границите ни
940 указа, не се ли издават от Министерски съвет е подписват от Министър Председателя???
„Кандидати за гражданство и предимно тези, които не разполагаха за документи за произхода си, бяха дали един и същи адрес за кореспонденция в България.
И този адрес беше адресът на централата на ВМРО.“
Петко Петков – зам. министър на правосъдието 2014 г.
Той обяснява, че след като е оглавил Съвета по българско гражданство, е забелязал скока на укази, издадени за български граждани
Арестите в Държавната агенция за българите в чужбина не ме изненадват. Те са естествено продължение на цялата политика на ДАБЧ през годините на издаването на задгранични паспорти и придобиване на българско гражданство.
Това каза в предаването „Тази неделя” по БТВ Илия Ангелов, бивш зам.-министър на правосъдието в кабинета “Орешарски”.
През 2014 г. в позицията си на зам.-министър той подава сигнал до прокуратурата за нередности в агенцията.
Той обясни, че след като е оглавил Съвета по българско гражданство, е забелязал скока на укази, издадени за български граждани. „През 2001 г. са издадени общо 940 указа, през 2009 г.стават 8911, 2010 г. – 14 828, 2011 г. – 18 319, 2012 г. – 17 000, и 2013 г. падат на 7701”, посочи той. Впечатление му направила и непълната документация.
„Наред с молбите, които представяха кандидатстващите за българско гражданство, те трябваше да представят и документ, удостоверяващ българско гражданство. Този документ се издава от Държавната агенция за българите в чужбина, но има условие, че това трябва да е подкрепено с факти и обстоятелства, тоест това българско гражданство трябваше да се докаже. От ДАБЧ обаче представяха само акт за раждане и нотариално заверена декларация за българско самосъзнание”, каза още Ангелов.
Той отбеляза, че в спора между вицепремиера Красимир Каракачанов и Катя Матева, бивш служител в Министерството на правосъдието, изпращала сигнали до ДАНС и прокуратурата, е на страната на Матева.
Според Ангелов не са верни обвиненията, които Каракачанов хвърля върху нея, че еднолично е прекратявала преписки и е спирала документация за българско гражданство.
„Съветът по българско гражданство взема решение с оглед на предоставената документация дали всичко е редно или нередно. Ако всичко е точно, приема положителни стъпки за информиране на президентството за издаване на указ”, уточни бившият зам.-министър.
По думите му спорът се задълбочава, а скандалът надхвърля българските граници. „В четвъртък в Сърбия за арестувани четирима души, които са обвинени в организирана престъпна група за издаване наудостоверения за български произход, двама от които са българи. От тук нататък коментарът е излишен, всеки да получи заслуженото си след компетентното разследване на органите”, заяви Ангелов.
Петко Петков, който е зам.-министър в служебното правителство на Георги Близнашки и във второто правителство на Бойко Борисов. също обясни, че от Върховната административна прокуратура са правили проверка през 2014 година.
„След това направих всичко възможно да информираме и главния прокурор, и вицепремиера, в чийто ресор попадаше Държавната агенция за българите в чужбина, и Инспектората на МС. В крайна сметка нито един от тези сигнали не доведе до нещо съществено, защото схемата очевидно е продължила, каза Петков пред БНР .
Според него тогава не е имало политическа воля разследването да бъде доведено до край.
Проверката през 2014 г. е показала, че чужденци са придобивали удостоверения за български произход, без да имат такъв.
Петков даде пример с чужденец от арабски произход. „С очите си съм виждал удостоверение на лице, което поне на снимката далеч не изглеждаше от български произход, а по-скоро от арабски“, каза той.
„По идея на закона, това удостоверение е достатъчно, за да получиш българско гражданство. Факт е обаче, че много удостоверения, към онзи момент, а вероятно и след това, са издавани не въз основа на писмени доказателства, каквито и да са, а единствено, да речем, въз основа на нотариално заверена декларация: „Аз съм от български произход“, което означава, че така се отваря вратата за много лица, които нямат право да получат българско гражданство по облекчен ред, да го направят“, подчерта Петков.
Той допълни, че няма доказателства за вземани подкупи, но корупцията остава единственото възможно обяснение.
Според него настоящата акция срещу ДАБЧ има различни мотиви от тези да се разкрие корупционна схема.
Петков изложи и част от констатираните нередности в доклада на ВКП от 2014 г.
В този доклад на ВКП, доколкото си спомням, а аз си спомням ясно, се отбелязваше, че множество кандидати за гражданство и предимно тези, които не разполагаха за документи за произхода си, бяха дали един и същи адрес за кореспонденция в България. И този адрес беше адресът на централата на ВМРО. Това идва да покаже, че тази партия да има интереси в гражданството, макар тя да не го отрича изобщо, заяви Петков.
„Ние направихме всичко, което можахме, сезирахме прокуратура, институции. Единствено Народното събрание направи временна парламентарна комисия, която да разследва защо българите зад граница имат спънки в придобиването на гражданство. И отбивахме атаки защо саботираме процесът на придобиване на гражданство. Не можем да накараме прокуратурата да разследва, ние можем само да я сезираме. Нямаше политическа воля тогава да се разследва тази схема“, каза още той.