Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗораВестник Зора

АНАЛИЗИ

Тръмп чети Мао

Тръмп кара китайците да си спомнят за Мао все по-често и по различни причини.

Както е известно, отношението към великия кормчия в Китай се определя от формулата „30 процента грешки, 70 процента заслуги” (всъщност тя принадлежи на самия Мао, въпреки че той я приложи към Дън Сяопин и просто по-късно я използваха по отношение на самия лидер) – тоест основно положително. Но има нюанси, повече за това по-късно.

Първо, за това как Мао сега отговаря на Тръмп: през последните дни официалният представител на китайското външно министерство Мао Нин (не е близка роднина, но принадлежи към същия клан като основателя на КНР) вече няколко пъти публикува видеоклипове и снимки с изявления на великия кормчия в социалните мрежи. Това беше отговор на търговската война на Тръмп срещу Китай – и кавичките не бяха избрани произволно. През 1952 г., по време на Корейската война (която всъщност е американо-китайска война), Мао заявява:

“Колко и да продължи тази война, ние никога няма да се предадем. Ще се бием до пълна победа.”

Няколко дни по-късно Мао Нин си припомни друго изказване на нейния велик съименник, този път от 1964 г.: “САЩ са хартиен тигър. Не им вярвайте. Те могат да бъдат пробити с един удар.” Тя добави свой собствен коментар към това изявление:

„Китай никога не блъфира – ние виждаме през онези, които блъфират“. Въпросът е ясен: Пекин няма да мигне, няма да се огъне или отстъпи, няма да се поддаде на блъфа на Тръмп и ще спечели търговската война със САЩ, както и конфронтацията с тях като цяло.

Много от изявленията на Мао са широко известни, особено за „хартиения тигър“. Отношението към тях на Запад е доста арогантно – кой знае какво е казал главният китайски комунист. Той вярваше в победата на световния комунизъм и поражението на западния империализъм – какво да очаквате от него?

След смъртта му Китай възприе пазарната икономика от Запада и там вече нямаше социализъм – възглед, който беше широко разпространен на Запад. Но въпреки че Мао винаги е говорил за борбата между комунизма и капитализма, може да се погледне на изявленията му и в геополитически аспект.

И тогава ще се окаже, че е бил прав: САЩ не успяха да спечелят Корейската война (т.е. Китай – между другото, заедно със СССР – постигнаха относителна победа, запазвайки Северна Корея), а войната във Виетнам САЩ загубиха напълно десет години след като Мао ги нарече “хартиен тигър”. Те загубиха не само от виетнамците, но и от Китай и СССР, които помогнаха на Северен Виетнам. Така че Мао знаеше за какво говори.

Но Мао имаше и „тъмна страна“ – и Китай изпита нейното въздействие през втората половина на 60-те години. Тогава започва “културната революция” – чистка и погром на партийни и номенклатурни кадри, култура, образование, опит за възстановяване на цялата система на управление на страната под лозунга за борба с “капутистите” (“тези, които следват капиталистическия път”, за един от лидерите на които е обявен Дън Сяопин).

Символ на „културната революция“ стана Червената гвардия – гимназисти и студенти, които пламенно подкрепяха новия курс на Мао. И сега Тръмп и тръмпистите се сравняват с червената гвардия в Китай, защото се опитват да прочистят правителствения апарат, да променят самата идеология и да изместят либералните идеи от държавните органи и университетите.

Тоест Тръмп днес е Мао на Културната революция, „лошият Мао“. И това е въпреки факта, че чистката на американските глобалисти е по-скоро изгодна за Китай.

Наистина, Тръмп разбива онези, които са за глобализацията, тоест подчиняването на Китай на единен глобален либерален проект – но в същото време сред тръмпистите, тоест новите американски националисти, има много хора, които смятат КНР не само за основен враг, но и за практически екзистенциална заплаха за съществуването на Съединените щати, представяйки Пекин по същия начин, както Москва беше изобразявана по време на Студената война: ужасен Мордор, център на “империята на злото”.

Тоест в обкръжението на Тръмп има много синофоби и затова Пекин не иска да залага на победата на Тръмп в американската „културна революция“. Мао също загуби своята и всъщност, докато беше още жив – връщайки се към управлението на страната чрез обичайната партийна бюрокрация и връщайки Дън от изгнание на власт (въпреки че шест месеца преди смъртта на лидера той отново беше отстранен от всички постове).

И така, сравнявайки Тръмп с Мао, китайците не само забелязват общите, антиелитарни стремежи на двете „културни революции“, но и предричат поражението на американския президент във вътрешната политическа борба.

Има обаче още един аспект от дейността на Тръмп, който напомня за Мао, въпреки че на Запад във връзка с него обикновено се споменават Кисинджър и Никсън. Говорим за желанието на някои тръмписти да вбият клин между Русия и Китай, дори да откъснат Москва от Пекин или дори да настроят Путин срещу Си Дзинпин.

Тоест да се осъществи „обратен Кисинджър“ – в края на краищата се смята, че именно съветникът по националната сигурност на президента Никсън е успял да осъществи схемата за сближаване на Китай и Съединените щати през 1971 г., да организира посещението на Никсън в Пекин на следващата година и да създаде ситуация, в която Америка има по-добри отношения както със СССР, така и с Китай, отколкото те помежду си.

И този „триъгълник на Кисинджър“ позволи на Съединените щати, ако не да регулират базово нивото на отношенията между Пекин и Москва, то успешно да играят на техните противоречия и в крайна сметка да спечелят Студената война.

Вярно е, че в действителност всичко не беше съвсем така – в крайна сметка сближаването между САЩ и Китай беше инициирано не във Вашингтон, а в Пекин. Именно там те заложиха на относително помирение между двете сили, защото искаха да получат противотежест срещу „съветската заплаха“, в която Мао тогава, след сблъсъците при Дамански през 1969 г., изглежда искрено вярваше. Така че китайците излязоха с идеята да използват “триъгълника”, а американците просто се възползваха от ситуацията.

И така идеята на Тръмпистите за откъсване на Москва от Пекин може да се нарече „обратен Мао“ – ако си спомним великия кормчия. В момента обаче тази идея няма дори най-малък шанс да бъде реализирана: стратегическите цели на Русия и Китай, нивото на отношенията между Москва и Пекин, личното доверие между Путин и Си Дзинпин, глобалната ситуация – всичко това няма нищо общо със ситуацията от началото на 70-те години, нито с отношенията на Мао с Брежнев и Косигин.

Тръмп, разбира се, обича да говори за отличните си отношения със Си Дзинпин и Путин – но тук говорим не за лични връзки, а за исторически избор, който вече е направен, за стратегическите интереси на два големи съседа Русия и Китай, а не за „изкуството на сделката“. Както каза Мао, „Врагът няма да изчезне сам“.

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ

Да пресушим блатото! Ще унищожат лева! Без да ни питат. Без да ги е еня за последствията за нас и нашите родители. Те ще...

БЪЛГАРИЯ

Атина ще ни плаща по 5 млн. евро годишно. Парите отиват в бюджета на НЕК Продадена ли е водата на река Арда на Гърция?...

БЪЛГАРИЯ

Възраждане настоява МС да анулира проекта за Съвместна декларация с Гърция относно водите на р. Арда Категорично се противопоставяме на одобрения от Министерския съвет...

Може да Ви хареса

БЪЛГАРИЯ

Да пресушим блатото! Ще унищожат лева! Без да ни питат. Без да ги е еня за последствията за нас и нашите родители. Те ще...

ПОЛИТИКА

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже...

ПОЛИТИКА

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски през свои проксита купи...

КОНСПИРАЦИЯ

Именно Денев скалъпи доклада срещу машинното гласуване и реално премахна машинното гласуване за местния вот през 2023 г. От опозицията засипаха с обвинения към...