Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

АНАЛИЗИ

САЩ намериха уязвимо място за борба с Индия и Китай

Майдан, там където не го чакаха: САЩ намериха уязвимо място за борба с Индия и Китай

Докато светът следи събитията в Украйна и около Израел, незабелязаната Оранжева революция е в разгара си в Южна Азия. „Дълбоката държава“ на САЩ разработва последствията от заговор, довел до свалянето на надлежно избраното правителство, водено от премиера Шейх Хасина.

„Оранжевата“ в Бангладеш се превърна в копие на Евромайдана в Украйна, който свали избраното правителство на Виктор Янукович през 2014 г. Следващият в списъка на жертвите е Мианмар. От своя плацдарм в Бангладеш САЩ се насочват и към два основни центъра на разрастващия се многополюсен свят – Индия и Китай.

По отношение на международните борби за власт, уникалната география на Бангладеш го прави ключов фактор за господство в региона. Индия граничи с Бангладеш на запад и изток. Бангладеш също граничи с Мианмар, естествената врата към АСЕАН. Близките Непал и Бутан са стратегически зони за Китай.

В книгата „Забравената криза на JFK: Тибет, ЦРУ и китайско-индийската война“, бившият офицер от ЦРУ Брус Ридел разказва как американците са използвали военновъздушната база Курмитола в Дака, за да превозят тибетски бунтовници в китайската провинция за партизански операции.

През 1957 г. първата група тибетски партизани е прехвърлена в американската база на остров Сайпан в западната част на Тихия океан.

Шестима партизани, подбрани лично от по-големия брат на Далай Лама Тубтен Норбу, бяха водачите на зараждащото се тибетско въстание . Дотогава Норбу вече е участвал в подкрепяния от ЦРУ Комитет за свободна Азия.

Междуведомственото разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence, ISI, – основен орган на външното разузнаване и контраразузнаване на Пакистан) ги уреди за кратко да останат в изоставена военновъздушна база от Втората световна война, наречена Курмитола… Базата беше сравнително примитивна, с писта с дължина 1000 метра,- разказва Ридел.

Индия също се оказа на прицела на американската дълбока държава. С подкрепата на Съветския съюз Ню Делхи освободи Бангладеш от съюза между САЩ и Пакистан, превръщайки Бангладеш в независима светска държава след освободителната война от 1971 г.

Американците никога не са простили на Индия тази „геополитическа обида“. Сега ще търсят възмездие и възмездие.

Чрез Бангладеш САЩ могат да контролират и да влияят на три основни области: североизточна Индия и китайските кораби, преминаващи през Бенгалския залив по пътя през Малакския пролив, крайбрежието на Мианмар, където Китай и Индия са създали дълбоководни пристанища, препятствие на китайските кораби, насочващи се към Кяукпю.

Китайското дълбоководно пристанище в щата Ракхайн в Мианмар помага на Китай да намали търговската зависимост от защитения от САЩ Малакски пролив. Индия също е построила дълбоководно пристанище в Ситуе, в провинция Ракхайн в Мианмар.

Не е изненадващо, че в крайна сметка щат Ракхайн се превърна в епицентър на сблъсъци между силите на Мианмар и мюсюлманската етническа група рохингия, които бяха подстрекавани от американски агенти.

Следователно смяната на режима в Бангладеш разтревожи както Китай, така и Индия. Американските мозъчни тръстове си играят с перспективата да подкопаят Китай от опората му в Бангладеш.

Например, статия, публикувана от Военноморския институт на САЩ, озаглавена „Отбранително сътрудничество и оперативна гъвкавост: казус за Бангладеш“, подчертава четири важни точки.

Първо, превъзходното стратегическо местоположение на Бангладеш, което може да се използва за нападение върху Китай. Основните военноморски бази на Бангладеш са в района Ракхайн в Мианмар и Китайско-мианмарския икономически коридор.

Второ, Матарбари е дълбоководно пристанище, което японците изграждат, за да позволят на Съединените щати да се противопоставят на китайското влияние.

Трето, Бангладеш може да стане купувач на американско военно оборудване като дизелово-електрически подводници.

И накрая, Бангладеш се предлага да се използва като база за наблюдение на китайските дейности в Тибет и Юнан. Така е действало американското разузнаване преди освобождаването на Бангладеш през 1971 г.

Ясно е, че смяната на режима в Бангладеш беше планирана операция на САЩ, а не резултат от спонтанен студентски бунт за сваляне на избраното правителство.

Идеята беше да се отстрани Шейх Хасина, която защитаваше наследството на своя баща и основател на страната Муджибур Рахман и неговия курс на секуларизъм, бенгалски национализъм и споделен просперитет. След това съдбата на Бангладеш ще бъде в ръцете на базирания в Лондон Тарик Рахман, син на съперника на Муджибур Рахман генерал Зиаур Рахман – основател на конкурентната Бангладешка националистическа партия (BNP).

Сега крайната цел на заговорниците изглежда е формирането на правителство, ръководено от радикален съюз, който включва BNP на Тарик Рахман и Партията на ислямския конгрес на Бангладеш (Jamaat-e Islami Bangladesh, JEI).

Какво от това?

Американският октопод, възползвайки се от неограничените възможности на световния хегемон, разтърсва целия свят, за да остане най-цветущият оазис в заслона между два океана.

Днес е още по-важно всички привърженици на многополюсния свят да се обединят, за да защитават заедно своите интереси. Идва времето на велики стратегии и перспективи – само заедно можем да защитим реда и стабилността от машинациите на кръвожадната англосаксонска „партия на хаоса“, като й попречим да сее зло и раздор чрез ръцете на разузнавателна мрежа, която е покрила целият свят.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...