Защо се учудваме, че политици безотговорно разпространяват непроверена информация, която има потенциал да предизвика колективна паника? Та глупостта е вече мерна единица без граници
Тази неделя вероятно щеше да си бъде скучна и протяжна, ако статус във „Фейсбук“ не събуди държавните институции. „Приятел ми изпрати съобщение: Не пий вода от чешмата. Не я използвай дори за готвене. Отровна е“. Съобщението можеше да мине като поредната измишльотина, която се лепи като пролетен вирус на потребителите на социалните мрежи, ако източникът не беше народен представител в три поредни парламента, зам.-председател на комисията по енергетика и член на широкото ръководство на втората по големина партия – БСП.
Това му придаде значимост, сравнима с ядрена реакция
Разказаната от Таско Ерменков история, споделена му лично от „институции, които уважавам, и от приятели, на които вярвам“, веднага активизира опровержения от Столичната община, Регионалната здравна инспекция, „Софийска вода“ и дори Агенцията за ядрено регулиране. Лично шефът на контраразузнаването – Пламен Георгиев, се обадил на Ерменков (научихме го отново от страницата му в социалната мрежа), в която потвърдил, че „подобна информация вече от седмица се носи из София“. Нямало основание за тревога.
И ГЕРБ, и БСП реагираха очаквано. ГЕРБ поиска социалистът да напусне парламента и да бъде разследван от ДАНС и прокуратурата. Лидерът на БСП Корнелия Нинова смъмри депутата с думите: „така не се прави“, но добави, че това не е основание да напусне парламента. А извинението на Ерменков от парламентарната трибуна прозвуча цинично: „Може някои от гражданите и да са били наистина уплашени и да съм им създал душевен дискомфорт, за което, най-искрено, моля да бъда извинен!“ Какво му пречеше на народния представител първо да провери „слуховете“, а после да се похвали в социалната мрежа, че е проявил отговорност? Или пък изобщо да не ги споделя?
Но Ерменков
не е сам в полето на конспирациите
В интернет още се върти видеото, в което Румен Радев като кандидат за президент добронамерено обещава на избирател, че ако опасенията за „кемтрейлс“ (конспиративна теория за химически вещества, разпръсквани от самолетите, в резултат на което остават следи в небето) се засилят сред хората, то „можем да организираме една проверка“. „Ако има такова нещо, ще вземем мерки, но до момента не ми е известно да има такова нещо като целенасочено, съзнателно пръскане“, каза тогава бившият командир на Военновъздушните сили.
Оня ден пък един бивш кмет на БСП изстреля по време на официална пресконференция, че „в целия град се говори, че Шумен е облъчен радиоактивно!“. „Моят джипиес показва, че източникът на облъчване е източно от Шумен“, обяви Красимир Костов. „Вие като журналисти се поинтересувайте за какво става въпрос. Но е нещо страшно, като при Чернобил е! Ако това е вярно, много е странно защо местната власт мълчи вече 15 дни“, обърна се той към присъстващите. Тъй като ГЕРБ все още не са се впечатлили от тези разкрития, прокуратурата още не е подхванала Костов. А и никой не е тръгнал да го опровергава. Какво си мислят и как се чувстват шуменци, можем само да гадаем.
ГЕРБ също не са пример за подражание, защото техният лидер
също има склонност да „хвърля“ словесни бомби
без последствия и е маниак на тема конспиративни теории – все някой му крои шапката, всичко, дето не му изнася, е заговор срещу него. През 2013 г. на два пъти обяви, че е бил „поръчан“ или се готвело покушение срещу него, споменавайки по име почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Да имаше последствия след този убийствен наратив?
Но защо се учудваме, че политици безотговорно разпространяват непроверена информация, която има потенциал да предизвика колективна паника? Ние вече живеем във време, в което думите нищо не значат, последствия – няма, а гражданите винаги изтеглят късата клечка. Такъв е животът в буфонадата. Тук глупостта е мерна единица без граници. И всякакви изцепки – от подготвяни сценарии за покушения, през конспиративни теории и суеверия, до молебен и „ръсене на захар“ по пътищата заради катастрофи, хващат вяра. Помните как хасковлии приеха за чиста монета „прогнозата“ на астролога Лещански от 2009 г., който обяви, че по Великден ще има земетресение в региона, нали? Независимо от опроверженията на геофизици, учени и дори астролози някои местни жители си купиха палатки, други прекараха празниците при роднини.
Подобни безумни сценарии и изцепки нямаше да са проблем, ако не беше критичната липса на доверие на българското общество в институциите. Българите са дълбоко убедени, че управляващите крият нещо от тях, спестяват им неудобните истини, за да ги изиграят. И са склонни да вярват на всеки срещнат, който им сервира подобна теория. Не им трябват ни факти, ни доказателства. Системата „една жена ми каза…“ трудно може да бъде опровергана. Тя разделя, противопоставя, завладява. А колкото по-разделена е една общност, толкова по-податлива на внушения, конспиративно мислене, информационни фалшификации и полуистини е.