Един от малкото експерти по темата вируси – шефът на COVID- отделението в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров, не смята да се ваксинира с тестера на хунтата.
Доцентът не се е записал в списъците с медици на първа линия, които са готови да се ваксинират срещу коронавирус. Пред дебати.бг инфекционистът разкри, че има сериозни резерви към ваксините срещу ковид основно заради краткия период, в който са били създадени.
По думите му основният проблем не е в тези алергични реакции, които се получават – като например повишаване на температурата или зачервяване на мястото на убождането.
„Специално при тази ваксина на Пфайзер и Бионтек, при нея в организма се вкарва чужда РНК, която кара клетките на човека, на който е поставена да започне да произвежда белтъци на коронавируса. И срещу тях вече се изработват антитела. Тука има две неща, които не са уточнени.
Първото е доколко вкарването на този чужд генетичен код има онкогенен потенциал т.е доколко този генетичен код може да доведе до някакви злокачествени трансформации в човешката клетка. Това не е нещо, което може да се уточни в рамките на 3-4 месеца, а за да се уточни това нещо са необходими години.
Второто нещо е доколко тези протеини, тези белтъци, които ще се вкарат в човешката клетка ще могат да се възприемат като чужди антигени и да доведат до възникнат на автоимунни заболявания.
Най-вероятно това няма да се случи, но не можем да го докажем, това не е нещо, което се доказва в рамките на няколко месеца. Това са проблемите около тази ваксина, които не са уточнени. Представете си какво би станало ако да кажем се имунизират 70-80% от хората и след няколко месеца или след няколко години се окаже, че примерно 1-2% от ваксинираните са с автоимунни заболявания или имат някакви онкопроблеми.“
Това са неща, които за да се уточнят е необходимо доста по-продължително време, а не няколко месеца, категоричен е доц. Мангъров.
„При условие, че смъртността от Ковид е под 0,3% да се вкарват ваксини, които не са толкова добре проучени, на хора, на които им няма нищо, които са здрави и тези ваксини не са напълно изпитани по правилата на добрата медицинска практика това ми се струва малко прибързано.“
За момента не е ясно и какъв имунитет би създала тази ваксина.
„От една страна ни се казва, че вирусът не създавал траен имунитет, което много ме съмнява, а от друга страна ние си правим ваксина, в която използваме частици от вируса и чакаме там да получим някакъв по-траен и по-силен имунитет.“