ЗАКОН

Лаура Кьовеши е изборът на европарламента за главен прокурор на ЕС

Лаура Кьовеши, доскорошният румънски антикорупционен прокурор, уволнена от собственото си правителство, е изборът на Европейския парламент да оглави новосъздадената европейска главна прокуратура. Депутатите от две ресорни комисии предпочетоха Кьовеши, въпреки че изборът на посланиците на страните членки беше друг – те гласуваха за френския прокурор Жан-Франсоаз Бонер.
Сега предстоят преговори между двете институции, които трябва да определят кой ще заеме ключовата позиция. Бъдещият главен прокурор на ЕС ще може да извършва трансгранични разследвания на измами с европейски фондове, като дори може да дава инструкции на правоохранителни органи в страните членки как да извършват разследванията.
Кандидатурата на Кьовеши мина буквално на косъм в двете ресорни комисии на Европейския парламент. В бюджетната зад нея застанах 12 депутати, срещу 11 за френския й конкурент. Противниците й основно са били от социалистите (Група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите), както и един полски и един унгарски депутат от други парламентарни групи, каза източник от комисията.
Във водещата комисия комисия по граждански прави и вътрешни работи (LIBE) Кьовеши спечели с 26 на 22 гласа. Според източник от комисията, за румънската прокурорка са гласували депутатите от Група на Зелените/Европейски свободен алианс и Европейската народна партия, без френските и унгарските депутати, както и групата на Европейските консерватори и реформатори, без поляците. За Бонер са били мнозинството социалисти. Гласовете на либералите и Европейската обединена левица – Северна зелена са били разделени между двамата кандидати.
Българските депутати пасуват
Победата на доскорошната румънската главна прокурорка срещу корупцията Лаура Кьовеши беше очаквана, но все пак дойде трудно. Срещу нея се изправиха доста депутати от Източна Европа, както и социалистите, които са солидарни с управляващите в Букурещ социалдемократи.
Симптоматично е, че лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев отстъпи правото си да гласува на румънски евродепутат. Така на практика българските депутати в LIBE избягнаха да гласуват за това кой да бъде бъдещия европейски главен прокурор.Емил Радев от Европейската народна партия (ГЕРБ), който е заместващ член на комисията (т.е. може да гласува само ако някой от постоянните членове се откаже), не успя да вземе участие в гласуването. В комисията по бюджетен контрол е имало един глас в полза на Кьовеши от групата на либералите в Европейския парламент, но от офиса на Неджми Али, който е гласувал във вторник, отказаха да уточнят за кого е дал гласа си българският евродепутат.
По време на изслушванията на тримата кандидати – Лаура Кьовеши, Жан-Франсоа Бонер и Андрес Ритер, се изказаха трима български евродепутати. Георги Пирински от социалистите запита Бонер дали би бил достатъчно агресивен като прокурор, след като френският юрист често изтъкаваше качествата си на дипломат и превключваше между четири езика. Емил Радев и Неджми Али зададоха въпроси на германеца Ритер, като и двамата се впечатлиха от CV-то на прокурора от Рощок.
Понякога и работещите успяват
На изслушванията беше очевидно, че румънката има значително повече опит като наказателен прокурор от двамата си конкуренти. Разбира се, отчасти заради произхода си. Както каза германецът Андрес Ритер, „Слава Богу, никога не ми се е налагало да отбивам политически натиск“. Именно заради опита си и доказаната си независимост Кьовеши беше изборът на селекционния панел, който трябваше да отсее три имена от всички подали документи за избора на европейски главен прокурор.
„Фактът, че румънското правителство толкова упорито се опитваше да дискредитира Лаура Кьовеши показва колко ефективна е била тя в своята работа“, коментира лидерът на зелените в Европейския парламент Ска Келер.
На практика единствените атаки срещу нея идваха от леви румънски депутати, които се опитаха да поставят под съмнение опита и качествата на Кьовеши, включително с откровени инсинуации. Например, че е била отличена от ЦРУ и че е помагала на американската програмата за задържане на заподозрени в тероризъм. Както самата тя уточни, тя е била отличена от Secret Servcie, американската служба, която освен със защита на президента се занимава с борбата с фалшифицирането на пари и киберпрестъпленията. Един от левите депутати пък реши да предизвика Кьовеши да говори на английски, вместо на родния си език. Въпреки явните очаквания, че румънската прокурора ще се препъне, това не се случи.
Депутат от групата зелените в Европейския парламент коментира пред „Капитал“, че евросоциалистите са изиграли изключителни неприятна роля по време на гласуването.
Засега обаче изборът на Кьовеши все още не е окончателен. Той трябва да бъде договорен със страните членки, които предпочетоха френския кандидат.
Основна роля за това изигра лобирането на Франция, която е изтъквала, че застава зад Бонер, за разлика от Румъния, която открито саботираше бившия румънски главен прокурор. За новата институция е изключително важно да има добра координация със страните членки, a Кьовеши определено би имала проблеми не само с Румъния. В България например всяко споменаване на нейното име предизвиква яростна кампания от проправителствнените кафяви медии. Така че не е чудно, че София също не подкрепи Кьовеши преди седмица, а гласува за Бонер.

Може да харесате

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version